Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Co to znamená welfare zvířat, potažmo psů, jistě dobře ví každý z nás. Slyšeli jste ale někdy výraz wellbeing? Týká se sice člověka, ale právě se zvířaty může velmi úzce souviset. A to je právě téma, které se nedávno probíralo v poslanecké sněmovně, a se kterým bychom vás nyní moc rádi seznámili.


Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR
Bc. Vladimíra Tichá 20.1.2025 1299x Právo a legislativa

V poslední době jste mohli zaznamenat používání dvou anglických slov v souvislosti se zvířaty. Tím prvním a déle používanějším je slovo welfare. Definice říká, že je tak označován stav fyzického a psychického zdraví zvířete, žijícího v souladu se svým prostředím. Stručněji řečeno se jedná o pohodu zvířat, které se nejen v kynologii věnuje stále větší pozornost. Druhé slovo, které možná leckdo ještě neslyšel, je wellbeing. Vztahuje se k člověku a znamená totéž, co welfare u zvířat, tedy stav fyzického, duševního a emocionálního zdraví a pohody člověka.

Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Právě na wellbeing a na důležité místo, které v něm hrají zvířata, byl zaměřený kulatý stůl, který se konal 13. ledna 2025 v Poslanecké sněmovně. Pod pozvánkou byla podepsána paní poslankyně Mgr. Nina Nováková a spektrum diskutujících bylo velmi široké od zástupců České zemědělské univerzity přes lidi z ministerstev až po velmi početné představitele různých organizací zabývajících se zvířaty. Nechyběli představitelé Českého kynologického svazu a za Českomoravskou kynologickou unii se zúčastnila JUDr. Lenka Šlaufová a Bc. Vladimíra Tichá.

Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Probíraná témata asi nejlépe představí informace z pozvánky na jednání, ve které bylo uvedeno že:

  • Diskuse se především bude věnovat přínosu chovatelství a všech aktivit se zvířaty – při zachování welfare zvířat – pro wellbeing člověka.
  • Kulaté stoly s názvem budoucnost zájmových chovů probíhají v poslanecké sněmovně již od roku 2022. Postupně vznikla široká „platforma pro zachování biodiverzity v moderním světě“ a na podzim roku 2024 jsme se shodli na memorandu chovatele, které také přikládáme v příloze.
  • Se zástupci MPSV, kteří tentokrát přijali pozvání, budeme hovořit o plánované legislativě týkající se asistenčních psů, o propojení aktivit se zvířaty se sociální a zdravotní péčí.
  • Společně se zástupcem MŠMT se povede diskuse o možnostech zařazení základů chovatelství (zootechniky?) do školní programů a o potřebě nových učebních materiálů pro školy.
  • Zahájíme diskusi na téma zvířata ve spolupráci s člověkem v umění a médiích.
Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR

V přednesených příspěvcích se hovořilo o přínosu zvířat obecně a psů pro wellbeing a také o nutnosti vzdělávání lidí všech kategorií v otázce péče o zvířata. Hovořilo se o možnosti připravit výukové materiály, o zapojení lidí z praxe a také o rozšiřování studijních oborů na ČZU. Názory zúčastněných nebyly v rozporu, trochu to vyznívalo, jako když se přesvědčují lidé, kteří jsou dávno přesvědčení o důležitosti zvířat v lidské společnosti a prokazují to i v praxi.

Akce to byla rozhodně zajímavá, poskytovala možnost navázání různých kontaktů a určitě je důležité, že se o na podobných setkáních ČMKU může představit.

 

Bc. Vladimíra Tichá

P l a t f o r m a   p r o   z a c h o v á n í   b i o d i v e r z i t y   v m o d e r n í m   s v ě t ě

„Kontakt s živou přírodou je základní lidskou potřebou“

 

 Memorandum: My chovatelé přijaté 10.10.2024

Kulatý stůl – Poslanecká sněmovna parlamentu ČR
  • máme na zřeteli, že snaha zajistit welfare zvířat musí vždy vycházet z nových poznatků a je stále živá. Poznatky se vyvíjejí, požadavky se zpřísňují či jinak mění a někdy narážejí na hranice aplikovatelnosti,
  • uznáváme povinnost každého chovatele sledovat nové poznatky v oblasti fyziologie, etologie, výživy, prevence onemocnění a léčby zvířat v lidské péči,
  • jsme si vědomi, že citlivé zacházení se zvířaty, včetně tréninku a drezúry, patří k základním chovatelským kompetencím. Zároveň se jedná o nezanedbatelnou příležitost pro chovatelův osobní růst a pro welfare zvířete,
  • jsme kritičtí ke všem formám ochrany zvířat, které nesou znaky tendenčního aktivismu,
  • přijímáme závazek předávat nabyté zkušenosti a znalosti všem, kteří o to projeví zájem, zvláště mladé generaci
  • jsme připraveni získávat informace pro účely vědeckého výzkumu přispívajícího k ochraně chovaných druhů. V případě vážně ohrožených druhů jsme připraveni se podílet na jejich záchraně před vyhubením i prostřednictvím našich odchovů.

 

Zveřejněno dne 10. 10. 2024 v Poslanecké sněmovně PČR.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Pixabay

Kam dál ...



-->