Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Sportovní kynologie, obedience, agility, flyball, pasení a tak dále, a tak dále... Nic není překážkou pro australskou kelpii, které se tento měsíc věnujeme. Tento pes je opravdu sportovec každým coulem. Vypovídá o tom i další rozhovor, který jsme pro vás na dnešní den připravili.
Obedience je sport, který je velmi náročný na přesné provedení cviků. A proto nejsou možná nejvhodnější plemena, která jedou na hyper pohon. Jenže, jak říká staré dobré pořekadlo: „Výjimka potvrzuje pravidlo.“ A to dokonale sedí na Furta – kelpiího fešáka sympatické Aleny Králové. Ostatně nezapomněli jsme ani na Alenku, která si vždy jako své psí parťáky volila spíše takové ty, jak se říká, „exoty“. A co vše s nimi zažila?
Alenko, proč jste se rozhodla právě pro toto plemeno?
Chtěla jsem všestranného, citlivého, temperamentního a neagresivního psa. A keplie všechno toto splňuje.
Kolik máte doma psů a mohla byste nám trochu více představit svoji kelpii?
Kelpii mám jen jednu, bydlím totiž v Praze na sídlišti ve 2+1 a mám ještě jedenáctiletého pikardského ovčáka. Kynologii se věnuji něco přes čtyřicet let, začínala jsem za hluboké totality ve Svazarmu. Zpočátku jsem neměla svého psa, ale chodila jsem si ho půjčovat od lidí, kteří potřebovali se psem udělat zkoušku, aby byli osvobození od poplatků ze psů nebo jich měli víc a neměli čas se jim věnovat. Z počátku to byl NO a boxer, poté už jsem se začala zajímat spíše o „exoty“ než o služební plemena. Mým prvním psem byla německá doga, pak BOC v roce 1998, pak druhá BOC, pikardský ovčák a nyní kelpie Furtus Fueco Dai Muratori (Furt) narozený 30. 9. 2016.
Kelpie je obrovský pracant, ale někdy je její akční povaha možná trochu na škodu. Vy se věnujete hlavně obedience. Jak tento sport zvládáte?
Kelpie je opravdu všestranný pes, v obedience se ideálně střídá drive a naprostý klid, což opravdu není úplně snadné takto temperamentnímu psu vysvětlit. Klidové cviky jsem začala cvičit až po prvním roce věku, pomalu a trpělivě jsem mu vysvětlovala jednotlivé pozice a jejich provedení bylo nutné stále upevňovat.
Provozujete ještě nějaký další psí sport, a jak si v něm vedete?
Zpočátku jsem se věnovala tomu jedinému, který tady byl dostupný, t. j. služební kynologii, po revoluci se situace obrátila k lepšímu a kromě mezinárodního zkušebního řádu (tenkrát IPO) jsem díky Mileně Vrbové objevila kouzlo flyballu a teprve asi v roce 2008 jsem kvůli zdravotnímu stavu své BOC začala s obedience. S Furtem jsem začala ještě s pasením a kdyby mi to můj zdravotní stav dovolil, jistě bych v něm i pokračovala, takhle máme složené zkoušky NHAT, HWT a IHT1 TS a tím jsme skončili. Dále se věnujeme flyballu, kde se můj pes letos s družstvem HT Prague kvalifikoval na MS a vyběhal si titul Fly 16. Okrajově se věnujeme i všestrannému výcviku (stopa, poslušnost, obrana) a naše zatím složené zkoušky jsou ZOP, ZZO, ZZO1 a BH.
Co považujete za váš největší kynologický úspěch?
Prvním úspěchem bylo, když jsem cca ve čtrnácti letech složila zkoušku ZM s fenou boxera, která byla poprvé venku z kotce a zahrady v deseti měsících, pak za pár let následovala také zkouška ZM s fenou NO, která byla týraná alkoholikem. Dále si cením zkoušky IPO3 s první BOC , OB3 s druhou BOC a OB2 s pikardským ovčákem.
Existuje něco, co by se dalo nazvat opravdovým oříškem při vaší společné práci?
Furt je opravdu rychlý a někdy je problémem přesné načasování povelu nebo pochvaly, stačí se o chvíli déle nadechnout a pochválím ho za nějakou lumpárnu, kterou už mezitím stačí provést.
Důslednost je u mého psa nesmírně důležitá, je velmi chytrý, a když ustoupím o centimetr, zkusí příště rovnou půl metru!
Který nebo spíše jaký způsob tréninku preferujete? A jak svého psa vlastně motivujete?
Snažím se o laskavou důslednost, klidové cviky motivuji pamlskem a tichou, klidnou pochvalou, ty akční pak hračkou a pochvalou, která ho nabudí do maximální rychlosti. Důslednost je u mého psa nesmírně důležitá, je velmi chytrý, a když ustoupím o centimetr, zkusí příště rovnou půl metru.
Komu byste australskou kelpii doporučila a komu naopak raději ne?
Kelpie určitě potřebuje blízký kontakt s člověkem, dostatek pohybu a práce, takže kdo chce psa domů na gauč nebo na zahradu bez toho, aby se mu mohl dostatečně věnovat, tak ať zvolí jiné plemeno.
Jak vidíte toto plemeno po zdravotní stránce?
Jsem maximálně spokojená, mám prvního zdravého psa, určitě se jako v každém plemeni najde nějaký problém, proto se také kontrolují oči, kyčle, lokty, někdo i srdce, spondylózu nebo LTV. Myslím, že prevence je velmi důležitá.
Australské kelpie jsou také celkem barevně rozmanité. Jak tyto barvy vnímáte? Bývá mezi nimi třeba i nějaký povahový rozdíl? A která z nich se vám osobně nejvíce líbí?
V některých plemenech se barvy hodně řeší, ale myslím, že důležitější je vybrat rodiče štěněte podle toho, čemu se chcete věnovat. Jak povahově, tak i původem. Vzít si pracovní kelpii, když chcete chodit na výstavy a nebo výstavní vysloveně na práci přináší riziko, že psík nesplní vaše naděje a předpoklady. Mě osobně nejvíce zaujala černá a pálená barva.
Je březen, takže je před námi prakticky celý rok. Prozraďte našim čtenářům své plány pro tuto sezónu?
Letos bych chtěla s Furtem splnit zkoušku OB2 na výborně, dále zkoušku IBGH3, což je poslušnost dle IGP a možná i nějakou tu všestrannou zkoušku, kde bude stopa, poslušnost i obrana. Dále nás čeká další flyballová sezóna, tj. pohárové turnaje a mistrovství ČR, Evropy a světa.
Děkuji pěkně za rozhovor a budu držet palce, aby vám vše vyšlo.
Foto: archiv Alena Králová
Zajímají vás raritní málo známá plemena? Pak si určitě nenechte ujít tento rozhovor! ...
Rozhovory o plemeniZamilovali jste si okouzlující shih-tzu, zajímá vás veškeré dění okolo nich a s nadšením ...
Rozhovory o plemeni-->