Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Když se zvíře cítí pod psa, může jít o alergii!

Škrábe se váš pes nepřirozeně často? Kočka chrčí a sípá? Obojí může být projevem toho, že je váš domácí mazlíček na něco alergický. Přecitlivělost na různé látky v našem okolí totiž není jen problémem u lidí, ale stále častěji se nevyhýbá ani zvířatům. Při přesném určování konkrétních alergií pomůže laboratorní test krve. Pokud byste se chtěli dozvědět více, neváhejte pokračovat ve čtení!


Když se zvíře cítí pod psa, může jít o alergii!
red 4.10.2022 1646x Veterina

To, že má zvíře alergii, znamená, že jeho imunitní systém nepřiměřeně reaguje na některé látky, které se běžně vyskytují v jeho okolí, a vytváří si proti nim protilátky. Nelze s přesností říct, co za vznikem konkrétních těchto alergií stojí. Důležitou roli pravděpodobně hrají stejně jako u člověka dědičnost, celkový zdravotní stav, přirozená obranyschopnost organismu a prostředí. Alergie se objevují u zvířat všech plemen, různého stáří i úrovně chovu.

Škrábání, záněty i nechutenství

Když se zvíře cítí pod psa, může jít o alergii!

Nejčastěji se alergie u zvířat projevují na kůži, a to svěděním a zarudnutím. „Velmi časté jsou také změny v chování mazlíčků, a to většinou v podobě škrábání, zejména na místech, kde je jemnější a citlivější kůže – na břiše, spodní straně krku a tříslech. Škrábáním si zvíře navíc podráždí kůži ještě více a do ranek si může zanést infekci, což celý jeho stav ještě zhorší,“ varuje MVDr. Ján Švalec z laboratoře SYNLAB. Alergie nezřídka doprovází také záněty očí a uší, nechutenství, zvracení, nadměrné lízání tlapek, chrčení, sípání nebo tření čumáku či hlavy.

Příznaky jednotlivých druhů alergií jsou si velmi podobné, proto je často velmi těžké od sebe alergeny odlišit a určit, který konkrétní vašeho mazlíčka trápí!

Alergeny číhají venku i doma

Když se zvíře cítí pod psa, může jít o alergii!

Nepřiměřenou reakci organismu může u zvířete vyvolat například potrava. Nejčastějšími alergeny u psů a koček jsou hovězí maso, kuře, vejce, pšenice, mléko a mléčné výrobky. Reakce se může objevit nedlouho po požití, nastat však může i po několika dnech či týdnech. „Jiné jsou alergie na plísně a prachové roztoče, které číhají v domácím prostředí. Ty postihují přibližně 15 % psů i koček. Venku zase hrozí alergie na pyly, trávy, kousance od blech či bodnutí hmyzem,“ dodává MVDr. Ján Švalec.

Příznaky jednotlivých druhů alergií jsou si velmi podobné, proto je často velmi těžké od sebe alergeny odlišit a určit, který konkrétní vašeho mazlíčka trápí. Zvíře může navíc trpět i více druhy alergií najednou. Je také třeba myslet na to, že obtíže může způsobovat i celá řada jiných věcí, a proto je nejprve nutné vyloučit jiné příčiny, jako mohou být například vnější a vnitřní parazité. Až pokud se tyto problémy nepotvrdí, je namístě podstoupit alergologický test.

Nechte mazlíčka otestovat

Testování alergií u zvířat se běžně provádí z krevního vzorku. „Sérologické testy identifikují přítomnost specifických protilátek, které způsobují alergickou reakci. To znamená, že odhalují potravinové, respiratorní i sezónní alergeny, na které je zvíře citlivé,“ vysvětluje MVDr. Ján Švalec. O test můžete zažádat u svého veterináře, který odebraný vzorek zašle na specializované pracoviště. Například v laboratořích SYNLAB dokáží z krve odhalit až 36 různých typů alergií. Majitel zvířete pak obdrží výsledky vyšetření do deseti dnů od přijetí vzorku laboratoří.

Nejlepším způsobem, jak vyzrát na prokázanou alergii, je vyhnout se jejímu původci!

Pomoci může změna návyků

Když se zvíře cítí pod psa, může jít o alergii!

Nejlepším způsobem, jak vyzrát na prokázanou alergii, je vyhnout se jejímu původci. To však nemusí být vždy možné, protože zvíře někdy přichází do styku s alergeny každý den. „U léčby vždy záleží na konkrétním typu alergie. Například dermatitida způsobená bleším kousnutím se nejlépe léčí prostým zbavením se blech, u nepřiměřených reakcí na potraviny či nesnášenlivostí je nutné kompletně změnit stravovací návyky. Vždy je důležité k tomu zvířeti dopřát i dostatek pohybu a pestrý jídelníček,“ uzavírá MVDr. Ján Švalec z laboratoře SYNLAB.

Red.

Foto: pxhere.com

Kam dál ...


      Podobné články



        -->