Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Dostali jste se někdy do situace, že se vám zaběhl pes a vy jste nevěděli, kde je? A tušíte, co se děje dál, když některý z občanů volně pobíhající zvíře nahlásí městské policii nebo obecnímu úřadu? Snad se vám nic podobného nestane, ale možná podrobnější informace uvítáte, abyste měli případně přehled.
Nikdo z nás si samozřejmě nepřeje, aby ho podobná nepříjemnost potkala. Nicméně i to se při sebelepší péči občas stává. Nás tedy v souvislosti s tím zajímalo, jak v takovém případě postupuje městská policie, do jejíž kompetence většinou odchyt bezprizorních zvířat patří. Navštívili jsme tedy Bc. Světlu Dardovou, zastupující velitelku MP v Hořovicích a položili jí několik otázek na toto téma…
Obec má ze zákona povinnost postarat se o nalezené toulavé zvíře (Občanský zákoník č. 89/2012 Sb.). Městská policie je orgánem města nebo obce. Jsou však obce, především menší, které vlastní městskou policii nemají zřízenou, proto v případě, kdy je nalezen pes v takovéto obci, kde není zřízena městská policie, musí občan toto řešit přímo s obecním úřadem (starostou). V tomto případě by obec měla mít nastavené postupy jak zajistit odchyt nalezeného toulavého psa. Stane-li se, že občan nesežene starostu nebo jiného zástupce obce, řeší tuto situaci Policie ČR.
Odchytem zvířat nejsou pověřeni určití vybraní kolegové, ale naopak se jím zabývá každý strážník, který je v daný moment ve službě. Samozřejmě v případě nutnosti se volá specializovaná odchytová služba.
Doporučení z mé strany je, aby se občané rozhodně nepokoušeli tyto psy sami odchytávat. Nikdy totiž předem nevědí, jestli zvíře není agresivní, zraněné, popřípadě, zda nemá nějakou nemoc. Pokud v obci nebo městě působí městská policie, měl by jí občan vyrozumět.
Strážník přijme oznámení o volném pobíhání psa. Zapíše si adresu výskytu a popis, jak pes vypadá. Na místě, kde se daný jedinec nachází, se strážník dle situace rozhodne, zda ho je schopen odchytnout sám (např. odchytovou tyčí) nebo bude-li potřeba přivolat odchytovou službu. Vždy je to individuální. V případě, že se zvíře v uvedené lokalitě již nenachází, hlídka několikrát projede a zkontroluje ještě i přilehlé okolí.
V této situaci se obracíme na profesionální odchytovou službu se speciálním vybavením.
V průměru se jedná přibližně o padesát odchytů za rok. Na starosti máme nejen město Hořovice, ale i přilehlé obce Tlustice, Záluží a Komárov. Pro zajímavost bych ještě ráda uvedla, že v tomto okamžiku je jen v Hořovicích hlášeno přes jedenáct set psů.
V momentě, kdy psa odchytneme, umístíme ho do jednoho ze dvou služebních kotců, které máme k tomuto účelu k dispozici. Pokud je to potřeba, je mu poskytnuto veterinární ošetření. Zvíře dostane samozřejmě granule a čistou vodu, kterou mu pravidelně měníme nebo doplňujeme. Naši strážníci rovněž zajišťují i několikrát denně venčení. Psa pochopitelně také nafotíme a jeho foto s popisem a místem nálezu umístíme na facebookových stránkách Městské policie a internetových stránkách města. Pokud se během několika dnů nepřihlásí jeho majitel nebo se nám ho nepodaří dohledat, psa si přebírá spolupracující útulek.
Městská policie samozřejmě s těmito případy počítá a vždy máme nějaké krmení k dispozici. Majitel pejska pak za umístění ve služebním kotci a ani za granule nic neplatí. Pokud je však v situaci přímého ohrožení života, či vážného zranění potřeba veterinární ošetření, toto následně majitel, bude-li známý, musí uhradit.
Vhodné označení vedoucí k identifikaci zvířete je samozřejmě zcela na místě. Psi by měli být ideálně načipovaní a na obojku mít připevněnou registrační známku vydanou obcí nebo vlastní označení například se jménem daného jedince a uvedením telefonního čísla majitele.
Naše město má obecně závaznou vyhlášku města o pravidlech pro pohyb psů na veřejném prostranství. Pokud se přihlásí majitel odchyceného psa, strážník mu uloží pokutu za přestupek dle zákona č. 246/1992Sb. §27 odst. 1 písm. q na ochranu zvířat proti týrání. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že nesplní povinnost stanovenou na základě tohoto zákona v obecně závazné vyhlášce obce.
Z paměti se mi asi nikdy nevymaže den, kdy jsme s kolegou kontrolovali osobu bez domova a jeho volně se pohybující pes obřího plemene mého kolegu pokousal. Dále si vzpomínám ještě na kuriózní případ kocourka, u kterého chvíli trvalo, než mohl být identifikovaný. Byl odchycen u nás v Hořovicích a umístěn do útulku v sousední obci. Čitelné měl pouze tetování, podle kterého však majitel nešel dohledat. Později jsme u něj objevili ještě čip aplikovaný v sousedním Německu a díky tomu se zjistilo, že se ztratil nebo byl ukraden před dvěma lety na Šumavě. Nakonec to tedy dobře dopadlo a šťastná majitelka si k nám pro něj i po takové době přijela.
Potěšilo by mne, kdyby v našem městě bylo soužití kynologické veřejnosti s tou nekynologickou stále bezproblémové a obě skupiny se v rámci možností navzájem respektovaly. K tomu určitě patří i dodržování zákazu volného pobíhání psů na veřejném prostranství (tam by měl být pes vedený výhradně na vodítku) a v místech, kde je to povoleno, je mít pod kontrolou. Majitelé psů by také měli mít své miláčky řádně označené pro případ ztráty a pochopitelně po nich všude uklízet exkrementy. Každý občan by měl rovněž důkladně zvážit, jaké plemeno si pořídí a je schopen zvládnout a dostatečně zaměstnat, protože nudící se pes, který celý den štěká, utíká a obtěžuje své okolí, rozhodně nepřispívá k dobrým sousedským vztahům. Pes je vizitkou svého majitele! Věřím však, že každý rozumný člověk toto určitě moc dobře ví.
Děkuji vám za rozhovor!
Ilustrační foto: archiv MP Hořovice, archiv redakce
Zajímají vás další osudy adoptované fenky španělského galga Darinky? Jste zvědaví, jaké ...
ÚtulkyNyní se společně podíváme do domácnosti Marie Krejčové a její smečky malých grifonků a ...
Silvestr 2017Silvestr 2023-->