Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Většina pejskařů má problém spíše opačný – jejich hafan sní všechno a pokud mu to dovolíte, tak si ještě najde zákusek sám. Jsou však experti, kteří nad plnou miskou ohrnují čumáčky. U některých je to zapříčiněno samotnými majiteli, avšak existuje i část pejsků, kteří jsou prostě nežravci od přírody.
Personál kamenných prodejen chovatelských potřeb by o podobných případech mohl sepsat nekonečný seriál. Důvody, proč zrovna Fifinka nebo Rexík zkrátka nepapají, jsou různé. Majitel nejedlíka v takovém případě většinou podstoupí téměř detektivní “výslech”, aby se odhalila příčina jeho nechutenství. Když pomineme zdravotní problémy, většina hafanů prostě se svými páníčky umí sehrát divadýlko a vylepšení krmné dávky z nich prakticky vyloudí. Nebo zkrátka od přírody patří do skupiny psích fajnšmekrů a “obyčejné” krmivo prostě ze zásady odmítají. Jaké tedy má takový páníček možnosti?
Většina mlsounů je k odmítání nevylepšené krmné dávky vedena již od prvních dní v novém domově. Aniž si to novopečení páníčci uvědomí, zadělávají si různým zchutňováním kompletního suchého krmiva do budoucna na docela nepříjemný problém. Mnoho z nich totiž bere psí stravování příliš “po lidsku” a nedokážou si představit, že by oni sami jedli celý život jen jeden pokrm. A tak se štěňátku šoupne ke granulkám tu hrst masíčka, tam trošku vývaru, konzervičky nebo kapsička. A ejhle, za pár týdnů máme doma rozmlsánka, který se na pouhé granulky dívá, jako by to byly otruby s kolomazí. Pakliže doma nechcete psího kritika Michelinských restaurací, je náprava celkem jednoduchá. Hlad je nejlepší kuchař a společně s vaší železnou vůlí se dílo určitě podaří. Odolejte psím očím i znechuceným odchodům od nevylepšené misky, a několikrát denně na pár minut předložte vašemu labužníkovi běžnou krmnou dávku. Společně s mírně zvýšenou aktivitou se brzy dočkáte vymetené mističky i bez něčeho navíc. Tuto strategii samozřejmě lze uplatňovat pouze u zvířátek zdravých a v dobré kondici.
Hlad je nejlepší kuchař a společně s vaší železnou vůlí se dílo určitě podaří. Odolejte psím očím i znechuceným odchodům od nevylepšené misky!
Jak už jsme naznačili v úvodu, jsou i psí fajnšmekři, kteří se s určitou vybíravostí v jídle narodí. Někteří jsou doslova schopní umírat hlady u plné misky, pokud se jim její obsah nezdá dostatečně atraktivní. Na trhu je nepřeberné množství značek průmyslově vyráběného kompletního krmiva. Z hlediska zdravého zažívání však sami výrobci, a ani veterináři, nedoporučují příliš časté nebo nárazové přechody z jedné značky krmiva na druhou. Můžete vybrat granule, které mají široký výběr různých receptur, a střídat tak “příchutě” v rámci jednoho druhu krmiva. S tím se však většina takových hafanů stejně dlouhodobě nespokojí, a vám nezbude nic jiného, než sáhnout po nějakém tom “zlepšovadle”.
Ať už patříte do skupiny těch, kteří chtějí svému parťákovi jen dopřát lepší chuťový zážitek, nebo vám nic jiného nezbývá, máte spoustu možností, jak svým parťákům vylepšit klasickou krmnou dávku. Pomineme-li krmení syrovou stravou (BARF), která se u drtivé většiny čtyřnohých strávníků setkává s naprostým úspěchem, i ve světě průmyslových krmiv výrobci myslí na mlsné psí jazýčky. Hitem poslední doby jsou ve světě zejména takzvané toppery. Můžete si dokonce vybrat, jestli dáte přednost suché nebo mokré variantě. Že jste o nich ještě neslyšeli?
Jak můžeme ochutit suché granule sušenou pochoutkou? Těm méně náročným strávníkům lze přidat do granulí porcičku sušených psích dobrot. Mohou to být různé malé kousky psích keksů promíchaných s granulemi, drobné kousky sušených plic, střívek nebo jiných “smradlavek”, kterým málokterý hafan odolá. Ti náročnější ocení přídavek mrazem sušených masíček nebo dokonce ovoce či sýra. V krmivu tak mlsounovi sem tam křupne něco lákavého. Pokud by snad preferoval ještě větší intenzitu chuti, lze lyofilizované pochoutky snadno rozdrtit a s granulemi pořádně zamíchat.
Suché krmivo částečně přispívá k péči o chrup!
Ne každého uspokojí suchá “křupka”. Mnoho pejsků dává přednost misce, která voní masem. Není nic jednoduššího než ke krmné dávce přihodit hrstku masíčka. To je samozřejmě také možnost. Doplnit však můžete granulky i kvalitní masovou konzervou, psím salámem nebo kapsičkou. Ti, kteří preferují v každé misce jiný hlavní chod, také nepřijdou zkrátka. V nabídce jsou i zchutňovadla ve formě past, omáček nebo vývarů. Výhodou mokrých topperů je to, že se dají skvěle promíchat s klasickými granulemi a pokud je do krmiva přidáte s předstihem, změní strukturu krmiva z křupavé na (pro některé pejsky příjemnější) měkčí variantu. Změna struktury je sice u některých strávníků kvitována s nadšením, avšak dojem trošku kazí fakt, že měkká strava tolik nenutí ke žvýkání. Suché krmivo totiž také částečně přispívá k péči o chrup. V případě pravidelného přidávání mokrých topperů je tedy více než vhodné věnovat zvýšenou pozornost psímu chrupu.
S čím? Aby vám vaši mlsouni vlivem takových lukulských hodů nespadli z kolonky “v kondici” do kategorie “nadváha” nebo dokonce “obezita”. Drtivá většina výše zmíněných dochucovadel jsou z kategorie doplňkových krmiv. To však neznamená, že se do krmné dávky vašeho čtyřnohého strávníka nepočítají. Jednou z možností je to, že co do misky přidáme na doplňcích, to odebereme z běžné krmné dávky. Ostatně to by mělo platit i co se týče pamlsků použitých třeba při výcviku.
Co vaši čtyřnožci a jejich mlsné jazýčky? Přidáváte topíky? A které jsou u vás doma nejoblíbenější? Těšíme se na vaše tipy v komentářích.
Kateřina Smětáková
Foto: Pixels
Zajímalo by vás, co všechno si chovatel může nebo nemůže zakomponovat do kupní smlouvy na ...
Pro začátečníky ...Sluníčko to rozjelo naplno a letošní jaro vypadá jako obzvláště vydařené. Se zvyšující ...
Jak na to?Pro začátečníky ...-->