Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
A opět společně nahlédneme do zákulisí MS FCI IPG 2022! Zajímá vás, co jsme si pro vás připravili tentokrát? Pokračujeme v naší rozjeté anketě, ve které nám odpovídá ještě jeden z figurantů a také jeden kladeč stop. A vy se už můžete začít těšit, protože příští týden to celé vypukne!
Není snadné pár dní před akcí někoho z aktérů vyzpovídat. A i to se nám stalo tak trochu „osudným“. Totiž z osmi oslovených kladečů stop nám ochotně odpověděl pouze jeden z nich. Je to škoda, ale co se dá dělat. Snad se více rozpovídají někdy příště, protože právě o nich se toho zas až tak moc neví. A do tajemství pachových prací chce proniknout stále více a více z nás. A vzhledem k tomu, že se do naší ankety zapojil jen jeden kladeč, přidáváme ještě jednoho figuranta. Oběma děkujeme za jejich čas.
Otázky kladeč:
Mohl byste se nám krátce představit?
Co je pro vás při kladení stop tím nejdůležitějším?
Máte nějakou fintu, jak se na stopě neztratit?
Požádali jsme figuranty, aby vlastními slovy zkusili pozvat lidi na MS do Roudnice. Zkusíte to i vy za kladeče?
Jmenuji se Karel Nedvěd. Kynologii se věnuji třicet let, mam složeno cca padesát zkoušek z výkonu a s pěti psy jsem dosáhl vrcholových zkoušek IPO3. Jsem rozhodčím 1. třídy ČKS a mezinárodním rozhodčím pro sportovní kynologii. Měl jsem možnost posuzovat na 2 MS, 4x CACIT v zahraničí a asi 60x vrcholové soutěže v Čechách.
Na kladení je pro mne důležité soustředění a orientace v terénu, dále je třeba položit stopu tak, aby bylo možné ji zvednout za plný počet bodů, to vše v rámci pravidel zkušebních řádů.
Nikdy neříkej nikdy, ale ještě se mi nestalo, že bych úplně zabloudil. Pro orientaci používám jen pevné body, při změně směru (na lomech) spojení tří bodů v přímce.
Stopy jsou divácky méně atraktivní, je to i tím, že se divák nedostane do bezprostřední blízkosti soutěžní dvojce. Bohužel, ale tak to je… Ale na stadionu si každý najde místo, které mu vyhovuje.
Proto mi dovolte, abych pozval všechny příznivce sportovní kynologie na MS FCI do krásného sportovního areálu Pod Lipou v Roudnici nad Labem.
Karel Nedvěd
Otázky figurant:
Mohl byste se nám krátce představit?
Co je pro vás při figurování nejen tak velké akce tím nejdůležitějším?
Jak si udržujete fyzičku pro tak extrémní výkon, jakým figurování jistě je?
Pokuste se, prosím, svými slovy pozvat návštěvníky na MS…
Jmenuji se Milan Římek, je mi 37 let. V kynologii působím od svých čtrnácti let, kdy jsem jako mládežník začal docházet se svou fenou německého ovčáka do ZKO Zásmuky. Tam jsem začal objevovat krásu sportovní kynologie. Od první chvíle, kdy jsem zahlédl nácvik obranných prací, mě tento oddíl učaroval. Práce figuranta byla pro mě velkým snem. Postupem času jsem začal poznávat nové lidi, kteří mi pomáhali se získáváním nových znalostí a zkušeností, za což jsem jim dnes upřímně velice vděčný.
Když mi čas dovolí a zrovna někde nefiguruji, tak cvičím se svými fenami Charme Donus Canis, která je plemene belgický ovčák malinois a Kairou Vikar, která je plemene německý ovčák.
Při figurování je pro mě vždy nejdůležitější stoprocentní koncentrace na závod, abych měl jistotu, že jsem svojí prací nepoškodil žádného psa.
Udržování fyzické kondice je pro mě velice důležité, a proto se o ní pečlivě starám. Práce figuranta je jednostranně zaměřenou činností, a tak je třeba posilovat celé tělo. Pracuji jako profesionální hasič, což je dalším významným důvodem udržovat si tělo v dobré fyzické kondici.
Vzhledem k tomu, že mistrovství světa pořádá zkušený tým pod taktovkou předsedy ČKS pana Václava Kejře, který vždy nachystá pro závodníky ty nejlepší podmínky, tak se diváci se tak mohou těšit na hezkou podívanou jak z řad našich, tak i světových závodníků. Tak si to nenechte ujít!
Milan Římek
Věnujete se sportovní kynologii a také vám vrtá hlavou změna zkušebního řádu IPO na IGP? A ...
AnketyKdo umí, ten umí! To se musí nechat. A v případě beaucerona Saurona to však platí ...
Rozhovory o plemeniRozhovory o výcviku-->