Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Pokud máte psa, určitě jste si už prostudovali, jaké potraviny jsou pro něj nebezpečné a toxické. Stejně tak byste měli být na pozoru, pokud pěstujete i některé oblíbené pokojové či venkovní rostliny.


Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.
Marie Trauškeová 8.1.2023 2114x Ostatní

Psi jsou zvídaví a rádi testují své okolí všemi svými smysly. Pokud k tomu mají příležitost, může je lákat otestovat i vaše pokojové rostliny či plody venkovních keřů. Než takové rostliny zasadíme, měli bychom zvážit, zda pro našeho psa nepředstavují riziko. Pokud už takové rostliny vlastníme, měli bychom je umístit na vhodné místo, kam se pes nedostane, nebo je ohradit plůtkem.

1 Durman obecný

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Setkat se s ním můžete jako s okrasnou rostlinou, ale i třeba na strništích. V současné době roste všude od tropů po mírné pásmo. V České republice roste roztroušeně od nížin po podhůří. Při pozření malé dávky může dojít k halucinacím a povzbuzení, při vyšší dávce může způsobit ochrnutí. Jedovaté jsou všechny jeho části. Ve starověku jej rádi užívali traviči a kvůli blouznivým stavům mu říkali blázníček.

2 Túje

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Tato rostlina je u nás v těchto letech více než často využívána jako okrasná nebo jako živý plot. Patří přitom mezi známé „jedůvky“. „Dřevina, jakožto každá rostlina, obsahuje esenciální oleje, které rostlina roní mimo jiné při svém poranění. Určitě není vhodné, aby pes okusoval klacky z túje, případně aby je aportoval,“ říká veterinární lékařka Kateřina Malíková. Otrava se projevuje poruchami vidění, zvracením, poruchou srdečního rytmu, průjmy, křečemi a hypertenzí.

3 Bolševník obecný

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Tato nápadná, ale i obávaná rostlina je pro psa jedovatá celá. V současné době je v mnoha zemích severní polokoule, včetně České republiky, vedena jako nebezpečný invazní druh, který je schopen ničit původní ekosystémy na daném území. Narazit na ni můžeme podél vodních toků, podél cest, ale i na pastvinách či loukách. Při kontaktu s kůží způsobuje pálení, puchýře, zánět, při slunečním záření dále kůže nekrotizuje a léčení je bolestivé a zdlouhavé. Při pozření způsobuje poleptání sliznice a šťáva, pokud se dostane do očí, může znamenat těžké poškození zraku.

4 Difenbachie

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

To je další známá pokojovka s výrazným barevným vzorem na širokých listech. Šťáva difenbachie obsahuje extrémně jedovatý rostlinný toxin, jenž je součástí jejích listů a stonků. V krajním případě dokáže člověka i zvíře zabít do patnácti minut. Po olíznutí její tekutiny dochází u psa k pálení v tlamě a otoku jícnu, což je spojené s dušením. Dalšími následky bývají kóma, křeče až smrt.

5 Tchynin jazyk

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Jedná se o pokojovou rostlinu, která je však pro psa celá jedovatá. Obsahuje alkaloidy a saponiny. Po pozření dochází k podráždění trávicího traktu. Příznaky otravy se projevují nevolností, zvracením a poruchou trávicího ústrojí.

6 Pryšec nádherný (Vánoční hvězda)

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Tato krásná rostlina, která o Vánocích zdobí mnoho domácností, je pro psy velmi nebezpečná. Pokud pes takovou rostlinu ochutná, hrozí mu průjem i silné křeče. Listy zase mohou způsobit podráždění kůže. Poraněná rostlina produkuje mízu, která je dráždivá a při zásahu očí může poškodit zvířeti i zrak.

7 Kala

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Tato rostlina se může pěstovat jako pokojová i jako venkovní. Pro zvířata i lidi jsou jedovaté listy, květy a hlízy této rostliny. Voda, kterou vylučuje, způsobuje podráždění kůže. Při pozření dochází k nadměrnému slinění, bolesti v tlamě, průjmy a nechutenství.

8 Brslen

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Některé druhy brslenu rostou jako keře, jiné jako menší stromy.  Otrava brsleny se projevuje průjmy, zvracením, poruchou krevního oběhu a zvýšenou teplotou. Jedovatá je přitom celá rostlina.

9 Tis

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Tis je krásná, ale nebezpečná dlouhověká dřevina, kterou najdeme v nejedné zahradě či parku. Tis (ať už červený, nebo japonský) je kromě plodu celý jedovatý, včetně jeho semínka. Otrava se projevuje křečemi, zvracením, průjmem, bezvědomím, přičemž se první příznaky mohou objevit už po hodině po pozření. Stav může brzy přejít do bezvědomí a úhynu.

10 Rulík zlomocný

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Rulík zlomocný je považován za nejnebezpečnější středoevropskou jedovatou rostlinu. Roste na pasekách i v lesích. Odhaduje se, že otravy rulíkem zlomocným tvoří zhruba polovinu všech vážných otrav rostlinného původu u člověka na území České republiky. Při vycházkách do přírody je tedy nutné tam, kde roste, dávat pozor hlavně na rozjívená „bádající“ štěňata.

11 Jalovec chvojka

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Jalovec chvojka je keř, který se často využívá jako půdopokryvná dřevina. U jalovce chvojky jsou příznaky po jeho pozření velmi podobné jako u tisu. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce vrcholky větévek. Nebezpečný je i jalovec virginský.

12 Filodendron a rododendron

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Rododendrony jsou zahradníky oblíbené pro svou krásu při rozkvětu. Najdeme je i v mnoha dendrologických zahradách a parcích. Filodendron je nenáročná pnoucí pokojová rostlina vhodná například do bytů či kanceláří. Otrava je ovšem možná z jakékoli části těchto rostlin. Projevuje se sliněním, zvracením, křečemi, otokem a potížemi s polykáním a dýcháním. Obě rostliny jsou pro psa smrtelnou hrozbou.

13 Cibule a cibulky okrasných cibulovin

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Stejně jako česnek, pažitka a pór dráždí cibule i cibulky okrasných cibulovin žaludek psa a ve větším množství poškozují červené krvinky. Pokud pes sní malé množství, pravděpodobně se mu nic nestane, ale je třeba jej chránit před jejich zvýšeným příjmem. Symptomy otravy jsou průjmy, zrychlený tep, únava až apatie, bolesti břicha a zrychlené dýchání. Projevit se mohou do 24 hodin (při silné otravě), ale i po několika dnech. Určitě by je pes neměl pojídat pravidelně.

14 Nebezpečné při větším množství

Jedovaté rostliny nejen na naší zahradě III.

Do této skupiny patří například hroznové víno, aloe vera, šalvěj lékařská, avokádo, makadamové ořechy a pecky třešní, meruněk a slív.

Ačkoli velké množství psů je ochotno hroznové víno pozřít, neměli bychom je v tom podporovat. Ukázalo se, že u citlivých jedinců mohou selhat ledviny už po pár bobulích. Ještě nebezpečnější jsou rozinky, kde může dojít ke smrtelné otravě už při pozření tří kusů. Pozření listů z aloe vera (což je nenáročná a takřka bezúdržbová pokojová rostlina) nebo jejího výluhu zase může vést u psů k zažívacím problémům. Kontroverzní je i šalvěj lékařská. „U lidí je užívaná jakožto velice zajímavá léčivka. Také záleží na tom, zda se jedná o výluh byliny, nebo o esenciální olej. Pro psy je toto ovšem zbytečnou zátěží, či dokonce nebezpečím. Z důvodu přítomnosti thujanolu je u zvířat považována za nevhodnou,“ upozorňuje veterinární lékařka Kateřina Malíková. Také plod avokáda může pro psa představovat smrtelnou hrozbu. Je však zapotřebí zmínit, že ne všechny druhy avokáda obsahují toxickou látku persin, která tuto hrozbu způsobuje.  Toxický je pro psa nejen plod, ale i celá rostlina – zejména listy. Pokud pes pozře avokádo obsahující persin, můžeme počítat s prvními příznaky otravy během jednoho až dvou dnů od příjmu. Tato látka způsobí poškození srdeční svaloviny, což může skončit až úmrtím zvířete. Co se týče makadamových ořechů, uvádí se, že se pes jimi může snadno otrávit, což se projevuje třesavkou, vysokou teplotou, zvracením a poruchami koordinace. Dostavit se mohou i krvavé průjmy. Zejména u štěňat a psů s poruchou srdce může snadno dojít k úhynu. Taktéž se nedoporučuje podávat psům mandle. Pecky třešní, meruněk a slív pak obsahují kyanogenní glykosidy a pokud jich pes pozře větší množství, může dojít k otravě. Ta se obvykle projevuje křečemi, poruchou srdečního rytmu, dušením a únavou až smrtí. Kromě těchto potíží mohou pecky snadno způsobit i nebezpečné ucpání střev. Bohužel, pokud má pes volný přístup k volně spadaným peckovinám, snadno se dostane i k plodům, kde je pecka narušena. Pak se kyanidy uvolní do celého ovoce. Ze stejných důvodů bychom měli své psy uchránit i před požíráním jablečných a hruškových jadérek.

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->