Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.


Jedovaté rostliny na naší zahradě I.
Katka Houšková 12.6.2022 22022x Ostatní

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pes je nepřítelem okrasné zahrady, opak může být pravdou. Tyto dva koníčky, tedy zahrádkaření a kynologie, se často úplně nepotkávají a vina může být na obou stranách. Ne vždy je pes tou „škodnou,“ která ohrožuje naši krásnou zahradu, ale často jsou to právě rostliny, které ohrožují naše psy. Budete se divit, kolik z nich máte u domu na svém vlastním pozemku! A začněme od těch nejjedovatějších…

Oleandr, krásný a prudce jedovatý!

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Oleandr je prudce jedovatý a to nejen pro psy. Pozor by si na něj měli dát i rodiče malých dětí! Malé množství drogy z oleandru totiž dokáže způsobit vážné zdravotní potíže nebo usmrtit i dospělého člověka. Jed se nachází ve všech částech rostliny, ať už jde o list, květ, plod nebo kořen. Pokud máte malé děti nebo psa, měli byste oleandr vysadit vždy pouze do takových míst, kam snadno nedosáhnou. Ačkoliv chuť rostliny je velmi hořká, případy otravy oleandrem nejsou zřídkavé. A to není, zejména pro psy, dobrou zprávou, protože jim hořká chuť zdaleka nevadí tolik, jako například právě dětem.

Otrava oleandrem se projevuje jako každá jiná, běžná otrava. Začíná nevolností a stačí na to prosté olíznutí, při požití významné části listu, stonku či květu hrozí však skutečně smrt.

Jarní posel – konvalinka

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Pokud si vzpomenete na náš článek o medvědím česneku (https://www.ecanis.cz/clanky/sezona-medvediho-cesneku-zacina-_2253.html), tak jednou z nejčastějších možností otrav konvalinkou je právě záměna s touto užitečnou rostlinou, kterou psům do jídla tak rádi přidáváme. Ale i samotná konvalinka, kterou se rozhodne pes sám o sobě (například ve štěněcím věku) pozřít, může mít neblahé důsledky. Konvalinka obsahuje kardioaktivní látky, tzv. srdeční glykosidy, které mají negativní vliv na schopnost stahování srdce. Otravu můžeme pozorovat během několika hodin, začíná zvracením, sliněním nebo průjmem a projevuje se nepravidelnou srdeční činností a nepravidelným pulzem. Důsledkem může být kolaps a následně smrt.

Zvýšenou pozornost musíme na zahradě samozřejmě věnovat štěňatům, která ochutnávají, co jim přijde pod zub!

Rododendrony a azalky

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Tyto nádherně kvetoucí keře obsahují látky stejné skupiny jako konvalinky, a příznaky otravy i její průběh mohou být velmi podobné. Tedy nevolnost, dýchací potíže, zástava srdce. Nejnebezpečnější jsou květy, dokonce jsou známy i otravy z medu včel opylujících rododendrony. Bohužel otravě se nevyhnete ani při konzumaci listů.

Okouzlující lilie a další cibuloviny

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Potrpíte si na kvetoucí záhony? Potom nenechte svého psa pomáhat při sázení ani při vyndávání cibulovin ze země. Jedovaté jsou cibule lilií, tulipánů, narcisů, krokusů a dalších oblíbených jarních řezaných květin. U narcisů se dokonce traduje, že jedovatá je nejen cibule a celá rostlina, ale že jsou známy případy otravy z vody z květů, které jsou ve váze na kuchyňském stole. Nejinak jsou na tom hyacinty či kosatce.

Vistárie (Wisteria)

Tahle popínavá kráska zdobí řadu zahrad a srdce každého zahrádkáře potěší, když poprvé vykvete. Jedovaté jsou všechny části rostliny, které obsahují lektin a wisterin (odtud název). Nejčastěji pozřenou částí rostliny, po které následovala otrava, jsou semena resp. lusky, které lákají k ochutnání. V menším množství ale není smrtelně jedovatá.

Při plánování zahrady byste si měli dobře rozmyslet, do jakých míst budete jedovaté rostliny sázet!

Je to Sofiina volba?

Ne každý pes je rozeným zahradníkem a sežere všechno, co na zahradě najde. Zvýšenou pozornost samozřejmě musíme věnovat štěňatům, která ochutnávají, co jim přijde pod zub, ale u dospělého psa nejsou otravy zahradními rostlinami tak časté. Nicméně při plánování zahrady byste si měli dobře rozmyslet, do jakých míst budete jedovaté rostliny sázet. Konec konců – zeleninovou zahrádku jste si již jistě oplotili a zabezpečili tím svoji úrodu před psem. Tak je možná na čase zabezpečit zdraví svého psa před jedovatými nástrahami zahrady.

Jedovaté rostliny na naší zahradě I.

Katka Houšková

www.katcinasmecka.cz

Foto: Michaela Weidnerová, Roman Rakovan, Katka  Houšková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->