Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak správně koupat psa...

Myslíte si, že koupání psů není tak složitá věc? Jste s tím hotoví za deset minut? Pak určitě neděláte vše správně. V dalším pokračování seriálu o úpravě srsti se vám naše psí kadeřnice pokusí vysvětlit, jak správně tuto činnost provádět. A vy sami uvidíte, že není vše tak snadné, jak se může zprvu zdát.


Jak správně koupat psa...
Jarmila Kašparová 24.3.2018 13018x Péče o psa

Koupání psa nespočívá jen v tom hodit ho do vany a tak nějak vydrbat. A ruku na srdce – spousta majitelů to dělá právě takto. Nicméně i tato procedura je jistou vědou a kdo jiný než Jarmila Kašparová by měl vědět, jak nejlépe se k tomu postavit. A kdo bude chtít, může se to také naučit…

Před koupelí je třeba řádně vyčesat!

Jak správně koupat psa... Prvním předpokladem pro správné a kvalitní koupání je svého psa důkladně vyčesat. (Každá hospodyně moc dobře ví, že když pere prádlo, musí jej do pračky dát pokud možno tak, aby bylo načechrané, nebyly na něm různé uzly a to proto, aby se prací roztok mohl dostat ke každému kousku a prádlo tak bylo skutečně dobře vyprané po celé ploše i uvnitř tkaniny, nebo uvnitř vrstev prané věci.) Toto pravidlo platí také pro koupání psa. Nemá význam koupat jedince, který je samý „filc“, protože se voda se šamponem nemůže do takové srstivůbec dostat a pejsek je umytý pouze na povrchu. Předpokládám ale, že chcete mít svého čtyřnohého kamaráda opravdu čistého, proto je důležité, aby se obojí dostalo opravdu až na kůži. Tak tedy – správným vyčesáním docílíme načechrané a volné srsti a zároveň se vytahá ta stará a odumřelá, která již v psím kožíšku nemá co dělat.

Jak důležitou roli hraje šampon?Jak správně koupat psa... 

Dalším nezbytným krokem je optimální použití šamponu. Je dobré si tedy také popovídat o tom, jakou roli v tom všem vlastně hraje. Šampon totiž otevírá keratinové destičky na povrchu chlupu a váže na sebe nečistoty, tuky, bakterie, plísně a kvasinky. Mluvím zde opravdu o šamponu, nikoli o přípravku dva v jednom. Abychom pochopili, v čem je rozdíl, řekneme si rovněž, jakou úlohu má kondicionér. Ten je tady od toho, aby ukládal živiny, minerály, vitamíny, hydratační složky a různé ošetřující oleje a tuky do podkoží a do vnitřní struktury chlupu, přičemž uzavírá jak kůži, tak i keratinové destičky na chlupech. Nyní je vám jasné, že účinky šamponu a kondicionéru jsou naprosto opačné.

Jak asi funguje přípravek dva v jednom, obsahuje-lisložky s opačnou funkcí?

Máme-li tedy obchodníky tolik nabízené „dva v jednom“, tak v těchto produktech je účinnost jak složky určené k mytí, tak i složky určené k ošetření kůže a srsti logicky výrazně omezena. Zkrátka, pejsek nebude ani dobře umytý, ani dobře ošetřený. Proto v našem salonu používáme šampony a kondicionéry zvlášť. A nyní k vlastnímu koupání.

 Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Hurá do vany!

Jak správně koupat psa... Pokud koupeme pejska, je dobré si uvědomit, že nekoupeme pouze osrstění, ale chceme mu také vyčistit kůži od zoxidovaného zapáchajícího tuku včetně bakterií, plísní a kvasinek. Jen takové koupání má totiž smysl. Pokud chcete psa ošetřit pouze povrchově, potom tyto plísně a kvasinky na kůži zůstanou a ani následné ošetření kondicionérem nebude mít tu náležitou účinnost. Z takového koupání nemá užitek ani kůže vašeho pejska, ani jeho srst, jenom plísním a kvasinkám umožníme lepší rozmnožování, protože ve vlhkém prostředí se jim velmi dobře daří. Chcete-li tedy svého pejska správně vykoupat, neberte to na lehkou váhu a koupejte tak, aby mu to skutečně prospělo. Spěch je zde špatným rádcem.Jak správně koupat psa...

Pokud mi zákazník sdělí, že má svého pejska za deset minut vykoupaného, já vím, že to odbyl a je to o ničem! Musíme si totiž uvědomit, že psi mají  mnohem bohatší srst, než jsou lidské vlasy. Tedy až na několik výjimek. Výrobci zvířecí kosmetiky většinou doporučují srst nejdříve namočit a potom teprve aplikovat šampon, který by měl být vždy naředěný. (Pokud se na kůži dostane nenaředěný šampon, zalepí kožní póry, které nejdou ani při hodně důkladném oplachování vymýt. Tento zbytkový šampon v pokožce působí dráždivě a zabraňuje dýchání kůže. Takto „zanesená“ kůže potom rychleji odlučuje epidermální vrstvu. Majitel se paknásledně diví, proč má jeho pejsek lupy, vždyť ho přece včera koupal.)

Vzhledem k tomu, že je většina psů promaštěná starým tukem tak moc, že je nelze vlažnou vodou dostatečně promočit až ke kůži, používám hodně zředěný šampon 1:15 až 1:25 a tento roztok nanáším přímo na psa. Tak ho dostanu do srsti psa až ke kůži a nemůže se mi přihodit, že někde je šamponu hodně, zatím co třeba do podpaží se nedostane vůbec.

Správný postup hraje důležitou roli...

Postupuji tak, že nejdříve důkladně namočím nohy a to i mezi prstíky a zespod mezi polštářky, věnuji dostatek pozornosti podpaží a oblasti mezi stehýnky, kolem přirození a také konečník musím dostatečně namočit, aby se zde odmočily případné zaschlé nečistoty. Nyní začnu namáčet hlavu, čumák, bradu, hrdlo a předhrudí. Zvláštní pozornost věnuji uším, oblasti pod ušima a lícím. Tam se totiž vyskytuje největší množství kvasinek a plísní a v případě, že je neodmyji, riskuji zánět zvukovodu. Někteří pejsci mývají přischlé nečistoty u vnitřních koutků očí, které také důkladně namočím. Tyto nečistoty jdou po odmočení dobře stáhnout hustším hřebínkem tak, že se nepoškodí citlivá kůžička pod nimi. 

   Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Nyní jsme ale u šamponování a proto pokračujeme smáčením krku a naposled budeme věnovat trupu a ocasu. U takto ošetřeného pejska začnu kartáčovat měkkým masážním kartáčem po srsti a zase si dávám záležet, aby se šampon propojil s tukem. To je vlastně smysl tohoto kartáčování měkkým kartáčem. Jemným způsobem tak promasíruji i kůži pejska. V žádném případě ale nepracujteproti srsti, mohly byste vylamovat folikuly a tak byste zvířeti příliš nepomohli. Místakolem očí, přirození a konečníku můžete umýt houbičkou na nádobí. Projdete tak každý milimetr kůže koupaného jedince. Po šamponování je nutné pejska pečlivě opláchnout vodou a zase si dáme záležet na tom, abychom z něj dostali úplně všechen šampon. Všechny přípravky a to i ty veterinární a léčivé jsou totiž ve své podstatě jakási rozpouštědla špíny a tuků, a když už splnily svůj úkol, nemají na kůži dále co pohledávat.

 Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Máme vykoupáno a jdeme dál…

Na dobře opláchnutého pejska nyní můžeme nanést kondicionér. Zde je nutné vědět, zda se jedná o přípravek oplachový nebo neoplachový. Některé kondicionéry se nanáší bez ředění, jiné se naopak ředí a to v různém poměru s vlažnou vodou. Proto je důležité si přečíst, jak se má každý konkrétní používat. Já osobně používám veterinární značku, kde si můžu nakombinovat kondicionéry a masky podle aktuální potřeby psa, můžu také případně přidat různé oleje a tím docílím dostatečné hydratace a výživytak, abych pomohla kůži zvířete s nastartováním imunitní funkce. A proto již mluvím o regeneračním koupání.

 Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Když nanášíte kondicionér, dbejte, prosím na to, abyste ošetřili všechna zákoutí. Kondicionér by měl ošetřit každý milimetr kůže, který byl před chvílí umytý šamponem. Já osobně nechávám kůži dostatečný časový prostor k tomu, aby si z naneseného kondicionéru vzala, co jí schází a co potřebuje. Po deseti až dvaceti minutách spláchnu z pejska to, co si kůže sama nevzala. Ale už neoplachuji tak, abych „napapané“ kůži neudělala výplach žaludku (obrazně řečeno). Máte-li neoplachový kondicionér, oplachovat samozřejmě nemusíte, ale zabalte psa do osušky naprosto stejně, jako kdybyste ho z kondicionéru opláchli a nechte zase chvilku pracovat čas. Osuška krásně vsákne přebytek vody a nemusíte tak srst drbat a lámat.

 Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Jak na sušení psa?

Dále by se měl pejsek sušit vlažným, ne horkým vzduchem, aby se srst nepřepalovala a kůže nepoškozovala. U sušení doporučuji srst pročesávat kartářem, aby se narovnala, a také se tím zkrátí celý sušící proces.

 Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa... Jak správně koupat psa...

Pokud chcete nechat v salonu ostříhat svého psa s tím, že si ho vykoupete doma sami, buďte při koupání opravdu pečliví. Vše se vám vrátí v krásně ostříhaném pejskovi. Pokud ho však vykoupete během deseti minut, znamená to, že to odfláknete a v tom případě kadeřnice není schopná z takové srsti vytvořit krásný střih. Potom je na místě se zamyslet, jestli by nebylo lepší nechat pejska vykoupat v salonu přímo profesionály, kde si opravdu dají záležet na celém procesu i s ohledem na zdraví kůže vašeho miláčka.

Foto: Jarmila Kašparová
http://www.strihaniupravapsu.cz/
http://www.strihaniupravapsu.estranky.cz
https://www.facebook.com/salon.argos.strihani.uprava.psu/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Pytlopamlskovník eCanis - velký

Pytlopamlskovník eCanis, který je k dispozici v naší nabídce, se vyznačuje jednoduchým a funkčním designem. Může se nosit hned třemi různými způsoby: volně připnutý k opasku pomocí malé karabiny,  jako kabelka přes rameno,  pevně připnutý k opasku. 

ZB000789
od 450
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
MERCH eCanis
Deštník eCanis

Už nikdy nemusíte moknout! Vybavte se do jakéhokoliv deštivého počasí krásným a stylovým deštníkem z naší dílny, který rozjasní každý pošmourný den. Barva bílá s potiskem eCanis a naší sympatické maskotky – maliňačky Dior.

Skladem
ZB000504
250
MERCH eCanis
Výstavní pamlskovník

Malý pamlskovník kolem pasu je vhodný zejména při předvádění psa na výstavách. Využít ho lze ale i při dalších kynologických aktivitách či při běžných procházkách. Ruční zakázková práce, vyrobeno v ČR.

ZB000495
od 250
MERCH eCanis
Pouzdro na mikrotenové sáčky

Textilní pouzdro na sáčky na psí exkrementy – zásobník na pytlíky na psí trus. Díky praktické karabině jej lze zavěsit například na opasek a je tak vždy pohodlně po ruce.

ZB000486
od 125
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->