Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

Také už začínáte pomalu odpočítávat, protože světový šampionát v nejpopulárnější disciplíně IGP již opravdu klepe na dveře? Tak je pojďme společně trochu pootevřít a vyzpovídat čtyři z nominovaných figurantů, na kterých bude jistě ležet pořádná zodpovědnost.


Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

S pozvánkou od Drahy Maškové jste se již mohli seznámit a nyní pár slov a představení některých nominovaných figurantů na MS FCI IGP 2022. Obrana je na každých závodech vždy tou nejatraktivnější podívanou. Když se na place odehrává „klání“ mezi figuranty a psy, vždy je na tribunách plno a fanoušci nadšeně tleskají skvělým výkonům. Nikdy ale neopomenou aplaudovat také těm, kterým to zrovna nevyšlo. Asi se shodneme na tom, že hlavními hrdiny disciplíny „C“ jsou nejen soutěžící psi, ale také figuranti, kteří musejí odvést prvotřídní práci.

Na MS FCI IGP bylo nominováno celkem osm nejlepších českých figurantů. Jsou to Jan Böhm, Josef Kubec, Milan Římek, Vojtěch Konečný, Vojtěch Filip, Tomáš Louda, Jaroslav Vyhnal a Jiří Mach. I když zatím nevíme, kdo z nich bude mít jaký konkrétní úkol, už nyní nám jejich jména slibují to nejlepší předvedení. A co vy? Těšíte se také na obrany?

Otázky:

Mohl byste se nám krátce představit?

Co je pro vás při figurování nejen tak velké akce tím nejdůležitějším?

Jak si udržujete fyzičku pro tak extrémní výkon, jakým figurování jistě je?

Pokuste se, prosím, svými slovy pozvat návštěvníky na MS…

Kolem figurování se pohybuji přes dvacet let!

Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

Ahoj, já jsem Vojta a pocházím z malé obce Křepice u Břeclavi, jižní Morava. V kynologii se pohybuji od svých osmi let. Ve třinácti letech jsem pak začínal s figurováním u nás na cvičáku. Úplně první atest klubového figuranta jsem dostal v roce 2004 v MSKS. Kolem figurování se tedy pohybuji přes dvacet let, tedy skoro celý svůj život. Jedním z mých, dnes již splněných, snů bylo stát se policejním psovodem. Jsem psovodem PČR na SZKČ (Skupina základních kynologických činností) v Brně, kde jsem se svými služebními psy zaznamenal i nějaké úspěchy, např. jsem byl oceněný medailí za statečnost. Moji služební parťáci jsou tři belgičtí ovčáci – malinois: Balin, Agir a Amico – „Majk“.

Pro mě osobně je při figurování nejdůležitější jak fyzická příprava, tak i tzv. psychika, nebo-li nastavení mysli, na každý daný závod nebo na danou akci. A to proto, abych jako figurant předvedl co nejlepší výkon, a „prodal“ tak maximálně práci všech psovodů a jejich psů. Jako figuranti jsme víceméně vrcholoví sportovci, proto svoji funkci beru opravdu zodpovědně, a příprava na ni je po těchto stránkách pro mě velice důležitá. Jak ta fyzická, tak i ta mentální.

Tahle pro mě krásná disciplína, kterou miluji, zkrátka sem tam dost bolí, a proto je třeba se na ni dobře připravit po každé stránce!

Svou fyzickou kondici musím udržovat celoročně i vzhledem ke svému zaměstnání, ale samozřejmě před figurováním takto velkých akcí se připravuji svědomitěji. Více než měsíc před každou akcí chodívám běhat, posilovat (hodně shybuji) a jezdím na kole. Vyjíždím na něm hlavně do prudkých kopců, protože tím svým nohám simuluji stejný svalově zátěžový stav, který člověk zažívá při figurování tak velkých akcí. Dále za sebou tahám do kopce automobilovou pneumatiku připevněnou v pase nebo v bocích, čímž pak získávám rychlost a dynamiku. Těch cviků a příprav je mnohem více, ale to bychom tu byli dlouho. Tahle pro mě krásná disciplína, kterou miluji, zkrátka sem tam dost bolí, a proto je třeba se na ni dobře připravit po každé stránce. Do fyzické přípravy chvíli před většími závody zahrnuji i zdravou životosprávu, v mém pojetí to spočívá ve zdravější a vyváženější stravě případně doplněné o nějaké vitamíny.

„Pojďte se podívat na jeden z největších a nejskvělejších kynologických zážitků na světě. Přijeďte podpořit dvojice psovodů a jejich psů z celého světa. Myslím si, že to bude stát za to.“

 

Vojtěch Konečný (34 let)


 

Fyzická příprava a koncentrace na vlastní výkon je důležitá!

Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

S kynologií jsem začal přibližně v roce 1988/89 a hned vzápětí jsem v ZKO dostal rukáv na ruku. Začátek nebyl lehký, ale vzbudil ve mě zájem zvládnout to. Od svých začátků pracuji s německým ovčákem a nejspíše to tak i zůstane.

Fyzická příprava a koncentrace na vlastní výkon.

Je to moje práce, takže základní příprava vzniká přirozenou cestou a doplňuji to téměř každodenním cvičením k uvolnění a pohyblivosti.

„Jakékoliv MS je výtečnou příležitostí vidět to nejlepší z našeho sportu a sportovní areál v Roudnici nad Labem je již ověřenou značkou solidní akce, tak nezbývá než výlet na největší kynologickou akci letošního roku u nás doporučit.“

 

Jiří Mach


 

Kotel a burácení na tribunách… Bude to velký, tak přijďte!

Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

Poprvé na cvičák jsem přišel na podzim v roce 2002, kdy jsem utekl z hokejového tréninku. A od té doby dávám přednost tomuto sportu až dodnes. Figurovat jsem začal ve třinácti letech hned od začátku. Ještě než jsem si pořídil prvního psa, už jsem se nechával otloukat služebními psy ve Volarech, kde jsem se narodil a také tam začínal. Letos v říjnu mi bude třicet tři, takže je to dvacet let. Zatímco vám odpovídám na otázky, tak vedle mě sedí můj mladý parťák Repy. Také má narozeniny v říjnu a budou mu dva roky. Říkám mu „Z nebespadl“, je totiž mojí životní odměnou.

Číslo jedna pro mě je vždycky zdraví a bezpečnost. Dělám svoji práci s plným nasazením, ale hlavně pro závodníky. Udělat show, držet po celý závod fair play a odfigurovat všechny psy stejně. Psa na závod připravujeme od štěněte dva až tři roky i déle a pro někoho je ctí, že se na MS jen dostal a má možnost reprezentovat svoji zemi. Jsou to členové rodiny a tak k tomu já přistupuji.

Dělám svoji práci s plným nasazením, ale hlavně pro závodníky!

Sportem žiju celý život, takže udržování fyzičky je pro mě lifestyle. Nový den nejčastěji zahajuji běháním, v průběhu dne chodím do gymu a jako regeneraci si potom dopřeji saunu a plavání. Samozřejmě krmím tělo suplementy, kloubní výživou a zdravou stravou.

„Hej lidi, MS FCI je po devíti letech pořádané u nás v ČR a vy máte největší šanci přijít se podívat na to, o čem náš sport je a přijít fandit české reprezentaci. Tak co, ukážeme jim, kdo je tady doma? Kotel a burácení na tribunách... bude to velký tak přijď!“

 

 Jan Böhm


 

Figurant má velkou odpovědnost!

Mistrovství světa FCI IGP 2022 – Co na to figuranti?

V kynologii působím již od svých dětských let. Začínal jsem jako mládežník pod vedením své mámy a Zdeňka Grbavčice. V té době jsem již figuroval ve svém domácím ZKO. Atest na 2. třídu figuranta jsem absolvoval v roce 2008. Doma mám své dva německé ovčáky a brzy přižením boxera.

Při figurování je pro mě důležité být především zdravotně v pořádku. Při akci si samozřejmě uvědomuji, kolik odpovědnosti máme jako figuranti ve svých rukou. Předvést psa a hlavně, abychom všichni odešli z placu v pořádku, bez úrazu jak psa, tak i nás samotných. Je také velice důležité zachovat klidnou hlavu a předvést psa tak, jak je člověk zvyklý a svým stylem. Každý figurant dělá věci trošku jinak. Někdo do nich chodí do poslední chvíle, někdo se zastaví před střetem dříve, ale jak říkám, důležité je, aby to daný figurant na akci dělal tak, jak je on sám zvyklý a nenechal se ovlivnit ostatními lidmi.

Je velice důležité zachovat klidnou hlavu a předvést psa tak, jak je člověk zvyklý a svým stylem!

Fyzičku nijak extra neudržuji. Cvičím s vlastním psem, průběžně figuruji na tréninkách a doma dělám na zahradě a to je kolikrát největší makačka.

„Chtěl bych pozvat všechny příznivce kynologie, ale i ostatní, kteří tento sport ještě nedělají, aby se přišli podívat na ty nejlepší výkony na světě a využili toho, že to mají za humny. Jelikož jsem vlastenec, tak bych chtěl popřát hodně štěstí všem, ale především naší české reprezentaci, aby se jim výkony povedly a mohli jsme míti mistra světa na domácím place.“

 

Vojtěch Filip


 

Víme, jak těžké je před velkou akcí, kterou bezesporu Mistrovství světa FCI v IGP je, najít si chvilku času a odpovědět nám na všetečné otázky. Redakce eCanis tímto děkuje za tato krásná slova a ukradený čas naším skvělým figurantům. A hlavně!!! Přejeme, ať se vše vydaří dle vašeho přání.

 

Iveta Panýrková

 

Foto: archiv redakce

https://fciigp2022cz.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->