Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Věděli jste, že i při hraní hlavolamů je dobré pozorovat, které pozice při tom pes zaujímá a třeba i to, jak během čuchání tyto polohy mění? A poznali byste, kdy už se pro něj tato činnost stává nekomfortní a bylo by dobré něco upravit, či zjednodušit? I o tom je dnešní pokračování našeho seriálu…
Čuchání psi milují. Hlavolamy je baví. Často tak schováváte pamlsky do materiálů, které máte zrovna doma po ruce (ručník, karton, oblečení, roličky od toaletního papíru). Pro zábavu a unavení psa. A pak tu máme hersenwerk. Domácí hlavolamy, kde kromě zábavy jde také o relax. Uvolnění mysli i těla. A tady je prostor pro pozorování a přizpůsobování. Často mi pokládáte otázku „co tam vidíš“ a hned v závěsu „podle čeho provádíš úpravy“. Tak se v dnešním článku pojďme podívat například na to, co může napovědět pozice těla.
Když začínáte s hersenwerkem, učíte se vymýšlet hlavolamy. Do čeho a jaké pamlsky schovat. Když už všechno vymyslíte a vyšlete psa do hraní, logicky se nejdřív soustředíte na jeho čumák. Pozorujete, jak pejsek čichá a jestli našel schované pamlsky. Omezit pozorování jenom na čumák by byla velká škoda. Připravili byste se tak o mnoho dalších informací. Odpoutejte pozornost od čumáku a zkuste se na chvíli zaměřit na tělo psa.
U hraní psi nejčastěji stojí. Stojí váš pes na místě? Nebo se pohybuje? Jak ten pohyb vypadá? Je rychlý, opatrný, strnulý nebo plynulý? Má pes rovná záda nebo se hrbí? Jaká je pozice jeho nohou? Stojí pes rovně nebo má zadní nohy trochu podražené pod sebe? Stojí na špičkách nebo na celé ploše tlapek? Jsou pokrčené lokty? Jsou všechny čtyři tlapky rovnoměrně zatížené? Nebo si pes raději lehá?
A mohla bych pokračovat. Zatím nám uvedené body budou stačit k základní představě. Dobře si zapamatujte, jak pes obvykle vypadá. Zkuste si i říct, jestli je mu to pohodlné a vypadá uvolněně.
Během každého hraní můžete provádět úpravy nastavení, aby se pes cítil lépe a měl větší možnost pro relaxaci!
Během každého hraní můžete provádět úpravy nastavení, aby se pes cítil lépe a měl větší možnost pro relaxaci. V delším časovém období, pokud hrajete častěji, možná zaznamenáte některé změny u psa. Ty nám často říkají, jak se cítí. Mohou to být známky zlepšení dovedností nebo naopak únavy. Může jít o signály vyrušení psa. Neobvyklé změny v pohybu nebo pozici psa někdy pomohou upozornit na bolest, pohybové potíže. Nejčastěji jde o tyto změny:
Vaší snahou by mělo být najít co nejvíce pohodlnou pozici pro řešení hlavolamu. Výborná věc na domácích hlavolamech je, že je můžete psovi připravit na míru. Můžete změnit:
Abyste získali zkušenost s nalezením co nejvhodnější pozice u hlavolamu, nebojte se zkoušet. Zkuste hlavolam vyvýšit (využijte různě vysoké stoličky, krabice, skládací podložky, platformy). Nabídněte hlavolam z ruky v různých úhlech naklopení. Vyzkoušejte hraní vleže.
Nezapomeňte, že někdy možná bude nutné provést některé změny v hraní z důvodu nařízeného klidového režimu, pooperačního stavu, rekonvalescence. Pak všechny nasbírané zkušenosti vaše i vašeho psa jako když najdete.
Abyste získali zkušenost s nalezením co nejvhodnější pozice u hlavolamu, nebojte se zkoušet!
K dnešnímu tématu jsem vybrala hlavolam, na kterém snadno můžete testovat vhodné nastavení výšky, úhlu, uspořádání hraní a také preference psa. Je vhodný pro nabízení z ruky. Jde o takový kouzelný box, mišmaš všech možných materiálů, velikostí, tvarů. Někteří psi budou nadšení z většího a většího chaosu, z mnoha vrstev. Jiným bude stačit pár komponentů. Záležet bude také na zkušenostech psa.
Upozornění: Zde obzvlášť platí „začínejte od nejjednodušší varianty a ztěžujte postupně v dalších krocích“.
Co budete potřebovat?
Postup:
Nejčastější potíže
Tip: Různé varianty hraní s žinylkovým mopem, ponožkami nebo silikonovými formičkami si můžete vyzkoušet podle návodů v předchozích článcích.
Postupujte pomalu a hlavolam nabízejte v jednotlivých krocích. Nejde úplně o výsledek, jde hlavně o proces samotného hraní a pozorování, co psovi vyhovuje a jak můžete lekci upravovat. Může chvíli trvat, než rozklíčujete, co konkrétně nevyhovuje a jaké úpravy udělat. Hersenwerk je vzájemná spolupráce. Těším se, že se budeme potkávat i v tomto roce. Hodně zábavy a poznatků z pozorování.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Co by to bylo u nás za soutěž, kdybychom si pro vás nepřichystali něco moc a moc ...
Velikonoční pomlázka 2025Už vám u nás také dlouho chyběla zase nějaká pořádná soutěž? Nezoufejte, je to opět ...
Velikonoční pomlázka 2025-->