Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Hersenwerk a štěňata? Skvělý nápad a prima zábava pro všechny zúčastněné! Ovšem všechno má svá daná pravidla a rozhodně se vyplatí řídit se osvědčenými a vyzkoušenými postupy. A přesně touto kombinací se zabývá další díl našeho oblíbeného seriálu…
Když si přivezete štěně (nejčastěji kolem dvou měsíců), je velmi roztomilé, je zvědavé a objevuje svět. Vy se určitě těšíte na všechny druhy aktivit, které s ním budete podnikat. Možná přemýšlíte o tom, jaké s ním začnete hrát hlavolamy a jakou další zábavu mu dopřejete. Takové štěně je ale velmi snadné přestimulovat. Snažte se tomu předejít tím, že po něm nebudete chtít příliš.
Pro štěně je všechno nové a zajímavé. Některé podněty ale mohou být i divné až děsivé. Štěně se také učí, jak se chovat. Mělo by sbírat pozitivní zkušenosti s velkou škálou lidí, ostatních psů, jiných zvířat, věcí i míst. Uvědomte si, že štěně má během dne spoustu nových dojmů a zážitků, které musí zpracovat. K tomu potřebuje také hodně odpočinku a spánku (rostoucí štěně až dvacet hodin denně). Nezapomeňte, že kolem čtvrtého měsíce věku začne přezubovat. Může být neklidné, ale hlavně bude mít tendence všechno okusovat. Častěji tak nejspíš budete přistupovat k bezpečným žvýkacím hračkám.
Štěně by mělo sbírat pozitivní zkušenosti s velkou škálou lidí, ostatních psů, jiných zvířat, věcí i míst!
Štěněcí období je klíčové pro rozvoj dovedností a schopností. Štěňata jsou velmi zvědavá a vnímavá. Měli bychom jim dovolit objevovat svět jejich vlastním tempem a jejich vlastním způsobem. Některá štěňata budou víc neohrožená a větší průzkumníci; jiná mohou být zdrženlivější a chtít pozorovat podněty z bezpečné vzdálenosti. To je v pořádku.
Štěně do pěti měsíců
Možná budete překvapeni, ale dle holandské metodiky:
Existuje pro to dobrý důvod. Štěně by se mělo samo rozhodnout, zda bude něco prozkoumávat zblízka, zda si na něco stoupne nebo si sedne, zda se v něčem pohrabe či nikoliv. Toto rozhodnutí by nemělo být ovlivněno nalákáním na pamlsek. Tím, že si tohle štěně určuje samo, rozvíjí si uvědomění svého těla, obklopujících materiálů, pachů i povrchů.
Doma najdete mnoho věcí, které může štěně prozkoumávat: rohožka, koberečky, krabice, tašky, oblečení, ručníky… Jak? Jenom položte různé materiály na zem a nechte štěně, ať si je prozkoumá. Nepotřebujete pamlsky. V klidu ho u toho pozorujte, není třeba to nijak komentovat.
Tip: Ráda používám špinavé oblečení před tím, než ho dám prát (množství různých pachů).
Venku je pro vaše štěně svět vjemů a pachů sám o sobě. Nechte ho jít, jak samo potřebuje. Zastavte, když chce zastavit. Dovolte mu čichat. Proces poznávání potřebuje čas. Pamatujete na klid, pozorování, prožívání? Tak přesně tím se řiďte. Štěně potřebuje znát svět venku – tráva, ulice, asfalt, zeď, lidi, zvířata, psi, zvuky… Nikdy ale nenuťte štěně do interakce, kterou samo nechce. Zajišťujte mu bezpečí.
Štěně nad pět měsíců
Jakmile je štěně starší pěti měsíců, můžete zkusit začít nabízet jednoduché hlavolamy. Použijte materiály, které už štěně zná. Inspirovat se můžete v předchozích článcích – výborně se hodí například ručník nebo žinylkový mop. Pozor, štěňata ráda berou vše do tlamy. Vynechejte tedy drobné komponenty, které by mohla spolknout.
Co budete potřebovat?
Postup:
Tip: Vyzkoušejte i jiné materiály, např. plastové misky a krabice. Pozor ale ať štěně neuklouzne. Štěněti představujte maximálně jeden nový materiál za den.
Nejčastější potíže
Obecná doporučení, jak hrát hlavolam najdete v předchozích dílech seriálu. Shrňme si důležitá specifika pro štěně.
Užijte si pohled na vaše roztomilé štěně plné zvídavosti, dopřejte si dostatek času a trpělivosti na společné prozkoumávání.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Také vás někdy napadlo v okamžiku, když vidíte vodícího nebo asistenčního psa někde ve ...
CanisterapieOstatní rozhovoryDovedete si představit, že byste byli na půl těla ochrnutí a přesto cvičili se psem ...
Psovodi s hendikepem-->