Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Přečetli jste si s chutí 11. díl našeho seriálu o využití vody při přípravě hlavolamů v horkých letních dnech a zajímalo by vás, jak tuto aktivitu ještě více obohatit a rozšířit? Co byste tedy řekli tzv. plovoucím hlavolamům? Pokud vás takový nápad nadchl, není nic jednoduššího než se v tomto našem článku seznámit s dalšími podrobnostmi a hlavně zjistit „jak na to“.
Léto je v plném proudu, sluníčko svítí od samého rána, rtuť na teploměru stoupá a vy přemýšlíte, co podniknout s pejskem. V dnešním článku jsem pro vás připravila další tip na letní hlavolam. Ukážu vám, jak můžete psovi horké dny zpříjemnit. Ukážeme si, jak psovi představit plovoucí předměty. Pokud váš pes nezná „mokré hlavolamy“, začněte nejdříve u minulého dílu našeho seriálu.
Do teplého počasí hlavolamy upravíme tak, aby poskytly nejen zábavu a relaxaci, ale také osvěžení. Často využíváme k přípravě hlavolamů vodu (namočení komponentů, plovoucí prvky, atd.). Přiznejme si, že ne všichni psi budou z vodních hlavolamů hned nadšení. Někteří si nebudou chtít namočit packy, jiní se třeba budou zdráhat strčit do vody čumák, apod. Proto se hodí postupovat velmi pomalu a přizpůsobovat hlavolam po malých krůčcích. Doporučuji proto začít postupně od namočeného ručníku, který jsem vám ukázala v minulém dílu. Nechte psovi možnost volby, pokud nebude chtít hrát, nenuťte ho.
Přes nejteplejší část dne necháváme psy odpočívat, pro hraní se hodí zejména ráno nebo večer!
Pokud jsme venku, vybereme pro hraní vždy stinné místo. Doma doporučuji hrát na balkoně nebo v místnosti, kde voda na podlaze nezpůsobí velké potíže. Nezapomeneme také na neklouzavý povrch (použijte protiskluzovou podložku). Zajistíme dostatek místa kolem hlavolamu tak, aby ho pes mohl pohodlně obejít.
Pamlsky vybíráme tak, aby se nezačaly lepit nebo se nerozmočily (to by mohlo u pejsků vyvolat frustraci). Vhodné varianty jsou především kousky melounu, okurky nebo jablka, případně některé granule. Vyhneme se piškotům nebo aromatickým odměnám (ne sýr, ne párky).
Méně je více – nepřeháníme to s délkou hraní. Vytváříme hlavolamy jednodušší (ham a vím), neopakujeme příliš dokola a používáme klidně i menší množství pamlsků. Proč? Aby hlavolam netrval dlouho. Při intenzivním čuchání pes nemůže mít otevřenou tlamu, aby se mohl ochlazovat. Necháváme psa se i vydýchat mezi jednotlivými hrami, pokud to potřebuje. Délku a intenzitu hraní hlídáme především u rizikových skupin psů se sklonem k přehřátí – štěňata, brachycefalická plemena (krátký čumák), senioři nebo nemocní psi. Přes nejteplejší část dne necháváme psy odpočívat, pro hraní se hodí zejména ráno nebo večer.
Co budete potřebovat?
Tip: Nejdříve představte psovi hlavolam bez vody. Jednotlivé prvky přidávejte postupně. Pes se seznámí s použitými předměty a materiály. Vy se ujistíte, že předměty jsou dostatečně velké a pes z nich pohodlně sní pamlsek.
Když je pejsek s prvky seznámený, začnete postupně přidávat vodu.
Jednotlivé kroky několikrát zopakujte. K dalšímu kroku se posuňte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni.
Obměny: Vyzkoušejte větší nádobu (hlubší, větší, menší plocha). Použijte různé prvky (víčka, silikonové formičky, apod.)
Tip: Místo odměn můžete u plovoucích hlavolamů použít i oblíbenou hračku.
K dalšímu kroku se posuňte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni!
Nejčastější potíže
POZOR!
Mějte pod kontrolou příjem tekutin psa. Všeho moc škodí. Nadměrné množství vody vypité v krátkém čase může způsobit intoxikaci. Nenechávejte psy vodu z hlavolamů zběsile hltat (někdy to může být reakce na nevhodně sestavený hlavolam).
Příprava hlavolamu
Hraní hlavolamu
??? Soustředí se pes na hlavolam? Jak si bere pamlsky z hlavolamu? Je uvolněný nebo opatrnější a nesměle se natahuje?
??? Liší se projev psa během hraní? Někdy se pejsci uvolní až při dalším kolečku, někdy to může trvat několik celých hraní. Je to velmi individuální, nikam nespěchejte.
Souhlasíte, že v horkých letních dnech potřebuje určité osvěžení nejen každý z nás, ale ...
26.6.2023HersenwerkUkončení hlavolamu
Co dál?
Připravte další kolečko hraní nebo hraní úplně ukončete.
Vyzkoušejte různé množství pamlsků, mix různých druhů pamlsků, množství vody, misku na zemi nebo na stabilní vyvýšené ploše. Zkoušejte a pozorujte rozdíly.
Úplný konec hersenwerkového hraní
Lekce udržujte krátké. V létě do pěti minut opravdu stačí. Nebo dělejte mezi jednotlivými hraními důsledně přestávky.
Když budete končit celé hraní, je vhodné to psovi nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo ten, který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.
Přeji vám hezké léto a hodně zábavy se psem. Tato varianta hlavolamu bývá skvělým zpestřením horkých dnů pro vás i pro vašeho psa.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Máte rádi komiksy a jim podobné „taškařice“? Pak vám jistě přijde vhod pár těch psích ...
Silvestr 2023Nyní se společně podíváme do domácnosti Marie Krejčové a její smečky malých grifonků a ...
Silvestr 2017Silvestr 2023-->