- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Moderní techniky a metody »Hersenwerk»Hersenwerk je balzámem pro duši! – 11. díl
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 11. díl
Souhlasíte, že v horkých letních dnech potřebuje určité osvěžení nejen každý z nás, ale i naši čtyřnozí parťáci? Co jim však nabídnout, aby se příjemně unavili, ale nehrozilo třeba přehřátí? Pokud se věnujete hersenverku a každý měsíc se těšíte na náš seriál, máme pro vás skvělý tip! Bude vám stačit froté ručník, vhodné pamlsky a obyčejná voda!
Se stoupajícími teplotami na rtutích teploměrů se určitě všichni těšíme na nějaké osvěžení. Ale co naši čtyřnozí přátelé? Ano, i psům můžeme dopřát letní dobrodružství a zábavu pomocí hlavolamu. V dnešním článku si ukážeme, jak „vyletnit“ hlavolamy, osvěžit pejsky a vnést jim do hraní zase něco nového.
Jak na hraní v létě…
Vyloženě se nabízí přidat vodu. Než popustíte uzdu své fantazii s vodními hlavolamy, přečtěte si hlavní doporučení pro letní hraní. Chcete přece, aby zábava zůstala zábavou a hraní bylo bezpečné.
- Stín – venku se vyhněte hraní na přímém slunci.
- Vhodná doba – pokud jsou teploty přes den opravdu vysoké, směřujte aktivity spíš na ráno/podvečer.
- Krátká doba hraní – nehrajte se psy dlouho, dlouhodobé čuchání může zvyšovat jejich tělesnou teplotu až o několik stupňů.
- Jednoduché hlavolamy – v horkých dnech se snažte, aby hlavolamy byly jednoduché a nevyžadovaly od psa zvýšené úsilí (typ „ham a vím“). Složitější hlavolamy (mozkolamy) si nechte na jindy).
- Hyperhydratace – mějte pod kontrolou příjem tekutin. Všeho moc škodí. Nadměrné množství vody vypité v krátkém čase může způsobit intoxikaci. Nenechávejte psy vodu z hlavolamů zběsile hltat (někdy to může být reakce na nevhodně sestavený hlavolam).
Spěchejte pomalu
Na začátku hraní si přiznejme, že ne všichni psi budou hned nadšení z vodních hlavolamů. Někteří si nebudou chtít namočit packy, jiní se třeba budou zdráhat strčit do vody čumák, apod. Proto se hodí postupovat velmi pomalu, přizpůsobovat hlavolam po malých krůčcích. Každému pejskovi bude vyhovovat něco jiného. Doporučuji proto začít postupně od namočeného ručníku. Hlavolamy s plovoucími předměty si necháme na příště.
POJĎTE SI HRÁT – MOKRÝ RUČNÍK
Zkoušeli jste už různé varianty hlavolamů vytvořených z ručníku?
- Ne? Pak začněte podle tohoto článku. Seznamte psa nejprve s možnostmi ručníkového hraní.
- Ano? Ručník namočte, vyždímejte a připravte z něj hlavolam tak, jak jste zvyklí. Důležité je nechat kolem něj dostatek prostoru, aby ho pes mohl obcházet. Ne všichni budou chtít na mokrý ručník stoupnout.
Když je pejsek s mokrým ručníkem seznámený a uvolněný, můžeme si pohrát s postupným přidáváním vody. Budete potřebovat ručník, vodu, pamlsky a nepropustnou nádobu (miska, pekáček, lavor). Ručník použijte ideálně z froté materiálu. Tvoří pak pevné tvary a nezvyšuje obtížnost hlavolamu.
Tip: Pamlsky vyberte tak, aby se nezačaly lepit, jakmile se trochu namočí (ne sušené, ne piškoty). Vyhněte se příliš aromatickým pamlskům se silným zbytkovým pachem (ne párky, sýry). Velmi dobře pro tento účel poslouží například okurka nebo jablko. Pro tento hlavolam se hodí pamlsky kontrastní, dobře viditelné. Hra je potom rychlejší a pes se tolik nepřehřívá.
Postupné kroky (k dalšímu kroku se posouváte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni)
- Mokrý ručník dejte do misky a ujistěte se, že je dostatečně zkrabacený. Pamlsky nechte volně, není třeba je nikam schovávat či zatlačovat.
- Postupujeme stejně, ale přidáme tolik vody, aby na dně v prohlubních bylo trošku vody (mělká jezírka). Pamlsky pokládejte tak, aby vždy větší část vyčnívala z vody.
- Až v dalším kroku opět přidáme vodu a pamlsky v prohlubních (jezírkách) mohou být pod vodou.
JAK NA TO?
Příprava hlavolamu
- Posaďte se (klekněte si) vedle psa. Položte před psa mokrý ručník v misce. Vaše pozice by měla být vždy taková, abyste psovi nebránili ve výhledu a příliš se nad něj nenakláněli. Když se pes přijde podívat, nebraňte mu v tom. Nechte ho prázdný ručník očichat. Seznámí se tak s materiálem, strukturou, pachem. Poté odveďte psa na čekací místo, klidně navedením za pamlsek.
- Zatímco pes čeká, připravte hlavolam. Zkontrolujte, že ručník v misce je dostatečně zkrabacený. Přidejte pamlsky volně, není potřeba je nijak schovávat nebo zatlačovat.
Hraní hlavolamu
- Dejte psovi pokyn pro hraní. O pokynu se více dočtete v předchozích dílech. Jen pro připomenutí, měla by to být nabídka k hraní. Pokyn vyslovený klidným hlasem, který příliš nehecuje psa. Já třeba používám jen klidné ukázání rukou na hlavolam (dříve jsem měla klidně vyslovené „hraj“ s ukázáním). Nechte psa v klidu pracovat.
- Nijak hru nekomentujte, užívejte si pohledu na čichajícího psa a pozorujte.
Soustředí se pes na hlavolam? Jak si bere pamlsky z mokrého ručníku? Je uvolněný nebo opatrnější a nesměle se natahuje?
Liší se projev psa během hraní? Někdy se pejsci uvolní až při dalším kolečku, někdy to může trvat několik celých hraní. Je to velmi individuální, nikam nespěchejte.
Ukončení hlavolamu
- Nechte psa, ať vám sám dá najevo, že má hotovo a už se v hlavolamu nechce zdržovat. Nezáleží na tom, že už tam žádné pamlsky nejsou a pejsek ještě prověřuje a čuchá. Počkejte. Naopak se může stát, že v hlavolamu pamlsky zůstanou, ale pes si hraní ukončí. Respektujte to. Nevracejte ho zpátky „pojď tady jsi ještě něco zapomněl“.
- Existuje výjimka, kdy hlavolam ukončujete vy za psa. Je to v případě, že pes není sám schopen přestat si koberečku všímat. Neustále se do něj dobývá, není schopen odpoutat pozornost, ničí ho. V tomto případě vezměte do ruky jeden pamlsek, dejte ho psovi před čumák a odveďte ho na čekací místo. Časem se pes naučí s touto emocí pracovat.
Co dál?
Připravte další kolečko hraní nebo hraní úplně ukončete.
Vyzkoušejte různé množství pamlsků, mix různých druhů pamlsků, množství vody, misku na zemi nebo na stabilní vyvýšené ploše. Zkoušejte, pozorujte rozdíly.
Úplný konec hersenwerkového hraní
Lekce udržujte krátké. V létě do pěti minut opravdu stačí. Nebo dělejte mezi jednotlivými hraními důsledně přestávky.
Když budete končit celé hraní, je vhodné to psu nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.
Nejčastější potíže
- Pes se nejistě natahuje k ručníku, je opatrný na dotyk čumákem. Takový pejsek si zatím není jistý, materiál mu není příjemný. Bude potřebovat více opakování, zjednodušení. Buď se jistota bude zvyšovat anebo to zkrátka nebude pejskův oblíbený hlavolam.
- Pes si nechce vzít pamlsek z prohlubně, kde je voda. Vyhýbá se místům, odchází od hlavolamu. Nejspíš jste postupovali příliš rychle. Opakujte hraní pouze s mokrým zkrabaceným ručníkem a množství vody přidávejte opravdu minimálně. Vždy umístěte pamlsek tak, aby jeho větší část byla nad vodou.
- Pes vykusuje ručník. Tohle se nejčastěji stává, když si nedáte pozor na výběr pamlsků. Když zvolíte příliš aromatické pamlsky. Pes potom cítí drobečky/zbytkovou vůni pamlsku, ale pamlsek tam už není. Stejně tak, zvolíte-li pamlsky takové, které se po krátkém namočení začnou lepit, přilepí se k materiálu a nejdou pořádně sníst.
Vyzkoušejte tuto variantu hlavolamu, která může vašeho psa příjemně osvěžit. Užijte si spolu nové zážitky a vjemy. Budu se na vás těšit u dalšího letního dílu, kde budeme pokračovat s vodním hlavolamem.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Leopard vám nedá nic zadarmo, až na absolutní loajalitu!
Právě k vám přichází první „leopardí“ rozhovor! Dozvíte se, jací tito psi jsou a co ...
Rozhovory o plemeni
▲ - Vybavení