Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Slyšeli jste už někdy o čuchacím koberečku nebo dečce? Přemýšlíte už nějakou dobu o pořízení něčeho takového a pořád jste se k tomu ještě neodhodlali? Nebo ho už máte doma a nevíte jak správně začít a tak to pořád odkládáte na neurčito? Ať tak, či onak, máme pro vás tip jak na to!
Když mluvím o hersenwerku, spoustě lidí se jako první vybaví čmuchací kobereček. Poslední dobou je to velmi populární forma zábavy a stimulace pro psy ve všech možných domácnostech. Můžete je zakoupit nebo si vyrobit – a to ve všech možných provedeních. V nabídce je mnoho velikostí, tvarů i barevných kombinací. Vybaví se vám ve spojitosti se zábavou pro psy nějaký? My se dnes na ně pěkně zblízka podíváme.
Čmuchací kobereček je vlastně takovou simulací „domácího trávníku“. Je vyrobený z proužků tkaniny, které jsou pevně přivázané k podložce (nejčastěji plastové). Tam můžete schovávat pejskovi pamlsky, aby si je mohl vyčmuchávat. Tím se dostávám k tomu, proč jsou tyto koberečky tak oblíbené.
Proč jsou čmuchací koberečky tak oblíbené?
Čmuchací kobereček je vlastně takovou simulací „domácího trávníku“!
Pořízení čmuchacího koberečku může mít mnoho pozitivních vlivů. Poskytuje psům zábavu, duševní stimulaci, pomáhá jim ke spokojenosti. Pokud budeme koberečky využívat hersenwerkově, budeme dbát na to, abychom pejskovi současně poskytli možnost uvolnění.
A tam se dostáváme k tomu, že je potřeba se před pořízením koberečku trochu zamyslet.
Velikost koberečku – kobereček by měl poskytnout dostatek prostoru pro čuchání a hledání. Vodítkem by mohla být velikost vašeho psa, ale pozor ne vždy platí, že malý pes potřebuje malý kobereček a velký pes obrovský. A už vůbec se neorientujte podle tvrzení, že čím větší kobereček, tím více zaměstnání a složitosti. To v hersenwerku neplatí. Ke každému pejskovi je potřeba přistupovat individuálně a vnímat, co mu vyhovuje.
Tvar koberečku – možná vás to překvapí, ale kobereček nemusí být jen čtvercový. Často vidíte také koberečky kulaté a já mám zkušenost, že spoustě psů vyhovují koberečky obdélníkové.
Pejsci nejlépe vidí žlutou a modrou barvu. Naopak splývat jim může červená a zelená!
Design – je spíš záležitostí pro vás. Zvolte barevnou kombinaci, která se vám líbí. Jen pro zajímavost, pejsci nejlépe vidí žlutou a modrou barvu. Naopak splývat jim může červená a zelená. U čmuchacího koberečku ale myslím, že to není zase až tolik rozhodujícím faktorem.
Materiál – ujistěte se, že kobereček je vyrobený z kvalitních a bezpečných materiálů. Věnujte pozornost gramáži. Čím slabší je materiál, ze kterého jsou třásně, tím trpělivější řešení takový kobereček vyžaduje. S tím souvisí i délka třásní. Například pro pejsky s plochým čumákem (brachycefalická plemena) bych určitě volila krátký silnější chlup. U psů, kteří hodně slintají, se vyhýbám tenkým jemným materiálům a dlouhým třásním (mokré se různě kroutí a pamlsky se do nich lepí).
Hustota – příliš řídké vázání (tedy menší počet pruhů látky) může způsobit, že pamlsky propadnou do podložky a psům půjdou hůře vyndat. Osobně mám raději hustší vázání (více proužků), ale samozřejmě není pravidlem, že je to vždy lepší.
Variabilita – osobně mám ráda také koberečky, kde nejsou vázané třásně, ale pruh látky je šitý ve vlnkách. Buď rovně, v kruhu nebo v oválu. To mi dává větší prostor pro variabilitu, ale už také vyžaduje, abych pejskovi hlavolam představila ve více krocích. A také je velmi důležité, aby materiál měl vyšší gramáž.
Údržba – ideální je, když je kobereček celý pratelný (třásně i podložka). To vám usnadní udržování koberečku v čistém stavu.
Jste překvapeni, co všechno může mít vliv na pohodu pejska při hraní? Vhodným výběrem koberečku můžete pomoci klidnému a zábavnému hraní. Proto se před pořízením neváhejte poradit s odborníkem nebo některým z poradců pro hersenwerk. Frustraci určitě svému pejskovi způsobit nechcete. Ani nechcete, aby vám pejsek kobereček ničil.
Vhodným výběrem koberečku můžete pomoci klidnému a zábavnému hraní!
Než se pustíte do samotného hraní, připomeňte si pár věcí, které byste měli mít vždy na paměti. Blíže jsme probírali v tomto článku.
Čmuchací kobereček máte vybraný, nezbývá tedy než se pustit do hraní.
Tip před tím, než začnete: Pamlsky v tomto případě volte opravdu suché a nedrolivé. Drobky nebo mokrá místa, která pes hodně cítí, mohou způsobit frustraci z toho, že žádný pamlsek už nemůže najít.
Jak na to?
Příprava hlavolamu
Hraní hlavolamu
?? Soustředí se pes na hlavolam? Uvolňuje se? Zkuste se dívat zpočátku na uši a ocas. Určitě poznáte, jestli obojí je vzpřímené, nastražené, napnuté nebo se uvolňuje.
?? Liší se projev psa během hraní? Někdy se pejsci uvolní až při dalším kolečku, někdy to může trvat několik celých hraní. Je to velmi individuální, nikam nespěchejte.
Ukončení hlavolamu
Co dál?
Připravte další kolečko hraní nebo ukončete hraní úplně. Při přípravě dalšího hlavolamu můžete vyzkoušet různé množství pamlsků, různou velikost pamlsků, mix různých druhů pamlsků, hloubku ukrytí pamlsků, kobereček na zemi, kobereček na stabilní bezpečné vyvýšené ploše (krabice). Zkoušejte, pozorujte rozdíly.
Když budete končit celé hraní, je vhodné to psu nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce!
Lekce udržujte krátké (do 5 minut zpočátku úplně stačí). Když budete končit celé hraní, je vhodné to psu nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.
POZOR: Před tím, než ukončíte celé hraní, nezapomeňte, že pes musí být hotový s koberečkem (tedy dát vám signál o ukončení hlavolamu).
Nejčastější potíže
Všichni milovníci psů, užijte si se psem a koberečkem hodně zábavy a pozorování.
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Mnoho z nás rádo experimentuje nejen se stravou vlastní, ale má chuť různě vylepšovat i tu ...
Zdravá výživa-->