Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Fyzioterapie malých zvířat – co to vlastně je? – 1. díl

Už jste někdy slyšeli o veterinární fyzioterapii? To je obor, který se zabývá péčí o pohybový aparát, pomáhá ulevit od svalové bolesti a urychluje rekonvalescenci po úrazech či operacích, prostě navrací zvířecí pacienty zpátky do plnohodnotného života. Tak by se to dalo vysvětlit ve zkratce, ale...


Fyzioterapie malých zvířat – co to vlastně je? – 1. díl
Bc. Kateřina Šponarová 5.7.2022 843x Fyzioterapie

U nás je fyzioterapie zvířat relativně mladým a stále objevovaným oborem, ne starším než cca osm let, oproti zahraničí, kde spadá do nejrychleji se rozvíjejícího veterinárního odvětví vůbec. Dříve se majitelé domácích mazlíčků, kteří například ochrnuli po výhřezu meziobratlové plotýnky, museli spokojit jen s operací nebo eutanázií, pokud nedošlo ke zlepšení.

Dnes je rehabilitace zvířat na vzestupu a výsledky následné péče jsou ohromující. Bohužel v České republice chybí vzdělávací programy pro tento obor, a tak fyzioterapeuti musí pro vzdělání do zahraničí, kde je studium finančně, časově, ale samozřejmě i odborně velmi náročné.

Kdo tvoří cílovou skupinu?

Fyzioterapie malých zvířat – co to vlastně je? – 1. díl

Rehabilitace je vhodná jako podpůrná léčba u neoperabilních stavů, pro urychlení rekonvalescence po operacích či úrazech pohybového aparátu, u psích seniorů pro udržení kondice, pro sportovně zatěžované psy jako prevence proti vzniku úrazů a zvýšení kondice, u fen po porodu a u psů s nadváhou.

Pro úspěšnou práci fyzioterapeuta je nezbytná spolupráce s veterinárními lékaři, kteří předem stanoví diagnózu!

Co je dobré vědět?

Fyzioterapie malých zvířat – co to vlastně je? – 1. díl

Pro úspěšnou práci fyzioterapeuta je nezbytná spolupráce s veterinárními lékaři. Toto bychom rádi zdůraznili. Proto by mělo před fyzioterapií proběhnout vyšetření u veterináře a měla by být známá diagnóza. Bez toho je fyzioterapie čistým šarlatánstvím. Na druhé straně stojí správná fyzioterapeutická diagnóza, pro níž jsou důležité znalosti anatomie, fyziologie, neurologie a biomechaniky. Příkladem je pes s rupturou kolenního vazu – veterinář operativně řeší koleno. Fyzioterapeut řeší tělo jako celek. Odstraňuje blokády a svalová přetížení, která jsou způsobena odlehčováním odoperované nohy, bolestivost, špatné nastavení pohybových vzorců, a zároveň se snaží navrátit funkci operované části těla.

Každý pes je originál

Fyzioterapie malých zvířat – co to vlastně je? – 1. díl

Odstranění bolesti, obnova funkce a návrat do aktivního života jsou třemi nejzákladnějšími pilíři rehabilitace. Fyzioterapie zvířat disponuje stovkami metod, které přizpůsobujeme individualitě zvířecích pacientů. Obecně se dají rozdělit na metody fyzikální, manuální a pohybové terapie. Všechny tyto metody si postupně v následujících dílech představíme.

A co příště?

Příští měsíc se můžete těšit na článek o aquaterapii a příběhy pacientů, kteří na ni pravidelně docházejí, a kterým bez nadsázky zachránila život.

 

Bc. Kateřina Šponarová

Foto: Slávek Sekanina

www.prvnipomocpsa.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...