Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Fyzioterapeutická poradna – Vyšetření DKK versus fyzioterapie

Myslíte si, že by bylo možné fyzioterapií ovlivnit nějak výsledek vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu, a to samozřejmě k lepšímu? Právě takový neobvyklý dotaz nedávno přišel do naší poradny a my se s vámi podělíme o názor odborníka.


Fyzioterapeutická poradna – Vyšetření DKK versus fyzioterapie
Tomáš Mandát 4.9.2022 4431x Fyzioterapeutická poradna

Každý majitel psa by pro svého svěřence udělal první poslední a nejinak je tomu i v případě, když ho chce jednou uchovnit. U mnoha plemen jsou jako jedna z podmínek pro zařazení do chovu rentgeny pohybového aparátu (DKK, DLK, OCD apod.) s odpovídajícím předepsaným výsledkem. Co je to odpovídající výsledek? To se může lišit v rámci plemenné příslušnosti, ale je samozřejmě jasné, že nejideálnějším parametrem je hodnocení A/A, tedy bez nálezu nebo negativní, chcete-li. A mnoho lidí by pro takový resultát udělalo téměř cokoliv. Pojďme ale k nevšední otázce naší čtenářky…

DOTAZ: Dobrý den, jednak bych chtěla poděkovat za příjemný podcast, který jsem si na eCanis s chutí poslechla a pak bych se ráda zeptala na jednu věc. Už delší dobu mi vrtá hlavou, zda je možné, aby, řekněme, „příprava“ psa u fyzioterapeuta nějak ovlivnila výsledek vyšetření DKK. Doma mám velké i malé plemeno a s oběma dělám základní poslušnost a také agility. A zejména u agiliťáků jsem se už několikrát setkala s tím, že než jdou s mladým psem na rentgeny pohybového aparátu (kyčlí, loktů nebo ramen) povinné do chovu, pár dní předtím si domluví fyzioterapii a udávají tento důvod. Jaký je váš názor?

Asi vás nepotěším…

Fyzioterapeutická poradna – Vyšetření DKK versus fyzioterapie

Dobrý den, v prvé řadě děkuji za pochvalu podcastu a také za velmi zajímavou otázku. Nevím, zda vás svou odpovědí plně uspokojím, ale zkusím to vysvětlit takto. V prvé řadě je třeba říci, že dysplazie kyčelního kloubu u psa není vrozeným onemocněním. Vyvíjí si až během růstu psa. Dysplazie je považována za komplexní multifaktoriální onemocnění s polygenní dědičností. Laicky to znamená, že je to onemocnění, které je způsobené více geny a může být tedy ovlivněno i faktory prostředí, jako jsou výživa a aktivita zvířete. Proto vám chovatelé při odběru štěněte kladou na srdce nejen správnou výživu, ale hlavně adekvátní zátěž. Pokud si ale někdo myslí, že před kontrolním RTG DKK zajde jednou na fyzioterapii a problém je vyřešený, pak se velice mýlí. Jedno srovnání nic nevyřeší.

Dysplazie kyčelního kloubu není vrozeným onemocněním, ale vyvíjí se až v průběhu růstu!

 Určité kloubní techniky-centrace zejména u mladých jedinců mohou přispět ke zpevnění kyčelního kloubu, což máme z praxe potvrzené. Ale aby došlo po jednom ošetření před samotným RTG ke srovnání, je opravdový nesmysl.

Také řešíte nějaký problém se zdravím psa nebo by vás zajímalo cokoliv, co by spadalo do oblasti fyzioterapie? Pak nám neváhejte napsat na redakce@ecanis.cz a my váš dotaz předáme!

Nezapomeňte si poslechnout!

V článku zmiňujeme podcast s fyzioterapeutem Tomášem Mandátem, který se velmi dobře poslouchá, zasmějete se u toho, ale hlavně je v něm spousta zajímavých informací a námětů k zamyšlení. Pokud vám unikl, stačí kliknout sem:

O fyzioterapii vážně i s humorem!
O fyzioterapii vážně i s humorem!

Víte, co všechno našim psům přináší fyzioterapie a kdy ji lze využít? A máte představu, jaká cesta vede k tomu stát se fyzioterapeutem? Nejen o tom si tentokrát povídáme s Tomášem ...


Tomáš Mandát

Foto: archiv T. Mandát

Kam dál ...



-->