Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také je pro vás epilepsie pořádným strašákem? Bohužel mnozí z nás mají s touto nemocí u svých psích kamarádů osobní zkušenost. Ale pozor! Ne každý pes, který prodělal záchvat, trpí epilepsií...
Tento článek je napsán s myšlenkou, že informovaný majitel je darem pro svého psa, a tak se pojďme s tímto onemocněním blíže seznámit, protože mnoho zvířat má naději na zlepšení zdravotního stavu pomocí manuálních terapií – Dornovy metody a Osteodynamiky.
Epilepsie je onemocněním, které bylo lidem známé již tisíce let před počátkem letopočtu. Jako první ho popsal už řecký lékař Hippokrates. Zároveň si lidé všímali, že toto onemocnění postihuje i zvířata.
Jde o záchvaty, které vznikají v důsledku elektrických výbojů nervových buněk a projevují se přechodnou poruchou funkce mozku.
Záchvaty mají široké spektrum projevů a zejména mírnější projevy mohou být často majiteli zvířat podceňovány. Až tři čtvrtě záchvatů má charakteristický průběh a jsou provázené třesem, křečí, sliněním, bezvědomím. Slabé záchvaty mohou být provázeny třesem svalových partií, očních víček, pysků, uší za plného vědomí, přes zastření vědomí až po bezvědomí. Výraznějším projevem je náhlá ztráta vědomí a upadnutí s napětím končetin a krku, který může jít do záklonu. Nejznámějším je typický projev epilepsie, což je úplná ztráta vědomí, velké napětí svaloviny trupu i končetin, které jsou v pohybu. Záchvat provází pohyb žvýkacích svalů, slinění, pomočení, pokálení. Po záchvatu se zvíře může chovat normálně nebo je zmatené, naráží do předmětů, má nezvyklé chování.
Ze zkušeností majitelů nemocných zvířat i veterinárních lékařů vyplývá několik projevů, které mohou signalizovat přicházející záchvat. Jde o neklidné chování, nervozitu, přecházení, hledání majitele. Toto chování se může i stupňovat.
Příčiny stanovuje veterinární lékař na základě pečlivé diagnostiky. Podle výsledků vyšetření se toto onemocnění rozděluje do tří skupin:
Do organismu se také mohou dostat z vnějšího prostředí i škodlivé a toxické látky a mozek na jejich přítomnost a následky otravy reaguje záchvaty a křečí.
V případě idiopatické epilepsie je vhodné vyhledat ošetření pomocí manuálních technik. Na základě praktických zkušeností doporučených terapeutů Dornovy metody, z nichž mnozí jsou veterinární lékaři, dochází po ošetření pomocí Dornovy metody a Osteodynamiky zpravidla ke zmírnění nebo úplnému vymizení záchvatů.
Příčinou těchto záchvatů je často funkční blokáda v oblasti krční páteře a týlní kosti. V této oblasti se nachází oběhové centrum a také některé hlavové nervy. Po manuálním ošetření jednotlivých segmentů páteře a jejího skloubení s týlní kostí a uvolnění funkčních i membránových blokád dochází k obnovení cirkulace tekutin, obnovení pohybu a kluznosti nervů a návratu k normální funkci mozkové tkáně. Doteky jsou velmi jemné, ošetřují se zejména fascie ve všech vrstvách, od povrchové až po nejhlubší vrstvu, která chrání nervový systém.
Labrador Kája se na ošetření dostal ve věku dvanácti let. Jako štěně utrpěl úraz po pádu do výkopu, kde zůstal zaklíněný za hlavu a od jednoho roku trpěl epileptickými záchvaty. Záchvaty se opakovaly pravidelně, každý večer v 19 hodin a měly trvání asi 3 - 5 minut. Paní veterinářka konstatovala, že to má každý druhý pes a není třeba to léčit. Když Kája začal před třemi lety občas kulhat na pravou hrudní končetinu a projevovala se slabost v pánevních končetinách, stejná veterinářka konstatovala, že už je starý.
Následně majitelé vyměnili veterináře a ten po vyšetření usoudil, že by Kájovi mohla pomoci Dornova metoda. Majitelé přijeli s pejskem na terapii. Po jediném ošetření Kájovi epileptické záchvaty po dlouhých jedenácti letech zcela ustaly a jeho pohyb se výrazně zlepšil. Kája se stal pravidelným klientem a prožil ještě dva plnohodnotné roky života ve společnosti Aničky, kterou provázel životem.
Jorkšír Denisek. Po třech letech záchvatů bez příčiny se majitelka rozhodla navštívit kurz Dornovy metody a naučit se svého pejska ošetřovat. Pomocí doteku byla zjištěna rozsáhlá funkční blokáda páteře a jejího skloubení s týlní kostí a značné napětí tkání v celé oblasti. Od ošetření je Denisek bez záchvatů. Zde je odkaz na video, kde je možné vidět průběh záchvatu.
Borderka Eliška trpí na záchvaty vždy po nevhodné stravě, kterou se bohužel dokáže důmyslně obsloužit nepozorovaně. Veterinární lékař na základě testů konstatoval zhoršené hodnoty jater a slinivky, ale také chtěl vyloučit možnou blokádu po pádu ze zídky. Opatrně jsme Elišku ošetřili. Oblast krční páteře a týlní kosti byla zcela v pořádku a bez napětí ve tkáních, ale fascie v oblasti břišní dutiny vykazovaly napětí a Eliška citlivě reagovala. Ošetřila jsem orgánové fascie, ale majitelům jsem potvrdila výrok lékaře, že původ záchvatů je v nesprávné činnosti orgánů, a proto ošetření pomocí manuálních technik nepřinese výrazný výsledek. K naší radosti se stav Elišky zlepšil a záchvaty nebyly tak intenzivní, ale přetrvávají stále.
Rehabilitace a ošetření psů pomocí manuálních technik ve spolupráci s veterinárním lékařem, který je obeznámen s možnostmi a přínosem manuálního ošetření podporuje organismus k návratu do fyziologického stavu a umožňuje plnohodnotné fungování všech tělesných soustav, často i v případě nepříznivé diagnózy a prognózy.
VŽDY JE NADĚJE!
Foto: Archiv Áji Dunové
Více o Dornově metodě a autorce článku najdete na webu www.dornovametoda-zvirata.cz nebo v knize Dornova metoda pro zvířata aneb Celostní pohled na biomechaniku opěrného aparátu zvířat.
Zkoušeli jste podle návodu z úvodního dílu naučit svého pejska první dva triky a už jste se ...
Výcvik psůTaké se již od minulého dílu těšíte, co nového vám přinese ten další, co všechno se ...
Výcvik psů-->