Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také se ohledně zdraví svého psa raději spoléháte na fundované rady odborníka, než abyste se v případě nějakého problému zbytečně zdržovali vypisováním na nejrůznější facebookové stránky, kde nikdy nevíte, kdo vám na to mnohdy i anonymně odpoví, a také zda to není úplný nesmysl? Možná jste už slyšeli o knížce, která se touto problematikou zabývá, a která by rozhodně neměla chybět v knihovničce nikoho z nás.
Je asi jasné, že s držením psa nebo více psů úzce souvisí i péče o jejich zdraví a sem tam i řešení nějakých těch komplikací. V některých případech je samozřejmě na místě na nic nečekat a okamžitě jet na veterinu, jindy si správnými informacemi vybavení majitelé mohou pomoci i sami. A kde jinde hledat relevantní rady a návody než v publikaci od zkušené veterinární lékařky. A právě těmto „parametrům“ odpovídá výborně napsaná knížka MVDr. Janky Radošovské „Elza radí: Skôr než prídeš k veterinárovi“. A podobnou byste na našem i slovenském trhu jen těžko hledali…
Možná se budete divit, jak je relativně úzká knížečka o necelých sto stránkách napěchovaná informacemi a tipy, jak se v té či oné situaci zachovat nebo jak svému pejskovi účinně a efektivně pomoci. Jinými slovy by se dalo říci, že se jedná o takového malého rádce a průvodce psím zdravím. Paní doktorka v podstatě odpovídá na všechny nejdůležitější otázky z této oblasti, a to velmi čtivou a srozumitelnou formou.
MVDr. Jana Radošovská ve své knize odpovídá velmi čtivou a srozumitelnou formou na všechny nejdůležitější otázky z oblasti psího zdraví !
Sympatická MVDr. Jana Radošovská (roz. Slováková) vystudovala obor Veterinární lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a momentálně působí pod vedením MVDr. Romana Ruttkaya ve veterinární ambulanci Royalvet v Trnavě. Ve své klinické praxi se věnuje především medicíně psů a koček, přičemž se zaměřuje zejména na problematiku interní medicíny, ze které ji nejvíce přitahuje preventivní medicína, dermatologie, endokrinologie a klinická patologie.
Kromě toho všeho si samozřejmě dobře uvědomuje, jak moc důležitá je i v té naší kynologické bublině osvěta, tak si nakonec založila nejen svůj veterinární blog, ale také instagramový profil „@elza.radí“. A ptáte-li se, kdo je vlastně ta Elza, tak vězte, že je to od roku 2018 báječná čtyřnohá parťačka paní doktorky, fenka s obrovskou empatií a svým vzhledem tak trochu připomínající parson russell teriéra. A právě jejím prostřednictvím k nám její majitelka promlouvá.
V základním popisu publikace, která vyšla v roce 2022 v nakladatelství Polygrafické centrum, s. r. o., najdete, že se jedná o příručku základů veterinárního ošetření psů. Je ale potřeba si uvědomit, že rozhodně nenahrazuje konzultaci, diagnostiku a případnou léčbu na odborném pracovišti. Je lepená, v pevném obalu, má celkem 95 stran psaného textu a k tomu ještě přílohy pro vlastní poznámky. Celkově je členěna do čtyř základních kapitol – Základní manipulace, Co dělat, když…?, Hodnocení zdravotního stavu psa a Praktické informace. Je psaná ve slovenském jazyce a doplněná trefnými ilustracemi Zuzany Bartové.
Určitě se shodneme na tom, že základem úspěšného ošetření psa je, abychom my sami věděli, jak se svým chlupatým parťákem manipulovat a také ho to dokázali nejlépe po dobrém naučit. Není nic horšího než zvíře, které se všelijak zmítá, absolutně nespolupracuje a jeho páníček si s ním nedokáže poradit. V úvodní kapitole „Základní manipulace“ se naučíme například, jak psa správně zafixovat, jak mu ošetřit a obvázat rány nebo jak čistit oči i uši. Ale i mnoho dalšího.
Velmi užitečné je také to, abychom dokázali rozpoznat a následně správně zareagovat v případech, kdy náš pes například sežere něco nevhodného, poté urputně zvrací, má déle trvající průjem, je evidentně přehřátý nebo se u něj rozvine záchvat. Nejenom o tom a o možných způsobech řešení, ale i o obvyklých příčinách takových nepříjemných komplikací se paní doktorka rozepisuje v kapitole „Co dělat, když…?“
Neméně důležitou kapitolou je i „Hodnocení zdravotního stavu psa“. Není příliš obsáhlá, ale seznamuje nás majitele se základními fyziologickými parametry, jako jsou třeba tělesná teplota, dechová frekvence, srdeční a tepová frekvence apod. Dále se zabývá i nejrůznějšími klinickými projevy v chování zvířete (fyzická aktivita, příjem potravy, vylučování atd.) Věděli jste třeba, že pes má normální tělesnou teplotu daleko vyšší než člověk, tak není mnohdy třeba se znepokojovat? To všechno jsou věci, které bychom měli znát.
„Praktické informace“ jsou závěrečnou kapitolou a shrnují nám veškeré poznatky z oblasti vakcinace, odčervování, péče o zuby a dutinu ústní (včetně uvedení základního zubního vzorce), či upozorňuje na nebezpečí dehydratace (není u psů zase tak ojedinělé). Najdeme zde i návod na to, jak odebrat trus či moč za účelem dalšího vyšetření v laboratoři a dále potom rovněž základní seznam věcí, co si s sebou vzít kromě psa k veterináři nebo jak si vybavit svou osobní psí lékárničku na doma i na cesty.
Publikace „Elza radí: Skôr než prídeš k veterinárovi“ je plná praktických, a hlavně srozumitelných rad, je tedy šikovné přibalit si ji s sebou i třeba na dovolenou!
Sama za sebe mohu říci, že knížku mám doma něco přes rok a už mnohokrát mi pomohla „vytrhnout trn z paty“. Velmi ráda se k ní vracím, a ještě se mi nestalo, že bych z textu, či prostřednictvím ilustračních obrázků nepochopila, jak se k tomu či onomu postavit. A vzhledem k tomu, že knížka „Elza radí: Skôr než prídeš k veterinárovi“ je plná praktických, a hlavně srozumitelných rad, nikdy si ji nezapomenu přibalit s sebou na dovolenou. A vám bych moc ráda doporučila to samé. Nakonec uvidíte sami a jistě mi dáte za pravdu.
Michaela Weidnerová
Foto: archiv MVDr. Jany Radošovské, redakce
-->