Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness - Balanční pomůcky pro psy

A je to tady! Trénovali jste poctivě na stabilním povrchu? Jestli ano a váš pes zvládá s packou v čumáku slalom, dřepy na stupínku i chůzi přes kavalety, tak se s klidným svědomím můžete vrhnout na balóny!


Domácí psí fitness - Balanční pomůcky pro psy
Bc. Kateřina Šponarová 15.10.2019 5064x Domácí psí fitness

Jak takový cvičební balón správně vybrat a jak si vytvořit bezpečné cvičební pole se dozvíte na následujících řádcích.

Co si pořídit?

Než s nákupem balančních pomůcek začnete, musíte si uvědomit, jaké jsou vaše prostorové – cvičební možnosti a co všechno se psem na balónu budete chtít cvičit a hlavně, jaké jsou cíle cvičení. V případě, že máte k dispozici jednu malou místnost a víte, že se psem budete cvičit, jen když venku bude sychravo a nebude se vám chtít společně ven, tak nepotřebujete pět velkých balónů, ale stačí jedna menší cvičící čočka. Když máte doma psího sportovce a chcete cvičení na balónech jako doplněk k tréninku, tak si s jednou čočkou vystačíte jen v začátcích, ale časem budete dokupovat další.

Důležité je myslet i na samotné uložení balónů, není vhodné je pravidelně vyfukovat a nafukovat. Také jim nedělá dobře, když jsou během nepoužívání promáčknuté nebo na poličce s ostrými hranami. Mohou se vytvořit malé defekty, které pro životnost balonu bývají fatální.

Samotný nákup balónů na cvičení není v dnešní době až zas tak složitý proces.

Internet i sportovní potřeby jsou přeplněné balančními pomůckami různého tvaru, velikosti i barevnosti. V nabídce najdete i balóny určené přímo pro psy, často bývají ve tvaru kosti apod. Krom krásného designu nedisponují žádnou výhodou navíc. Vybírat můžete z různých tvarů – v nabídce jsou kulaté balóny, běžně využívané u lidí na sezení. Tyto balóny nejsou pro cvičení se psy moc vhodné. Pes se na ně většinou nevejde celý a tak jsme ve cvičení omezeni jen na hrudní či pánevní končetiny. Já osobně ráda často využívám balóny typu „burák” nebo „vajíčko”, které postupem času při cvičení kombinuji s čočkami různé velikosti. Ráda využívám u sportovních psů i balanční kopule nebo tzv. donut, na nichž je cvičení velmi obtížné. U neurologických pacientů v rekonvalescenci nebo u malých plemen typu čivava, jorkšírský teriér apod. najde své využití i overball, který se u lidí využívá k posilovacím cvikům nebo na sezení na židli. Do balančních pomůcek ale můžeme zařadit i různé desky na půlválcích, balanční úseče, válce a půlválce. Pro cvičení se psem můžete použít i bosu, které je velký boom v humánním fitness.

Při výběru balanční pomůcky vybírejte balón tak, aby se na něj případně pes vešel celým tělem (všema čtyřma packama), ale nohy při cviku „stůj” byly ve fyziologické rovině. Tzn. ťapka hrudní končetiny v linii lopatky a ťapka pánevní končetiny v linii kyčelního kloubu.

Cvičení má několik zásad, které byste v rámci zachování bezpečí a zdraví vašeho psa, měli dodržovat:

  1. PROSTOR - prostor na cvičení by měl být volný. Neměl by se v místnosti nacházet např. konferenční stolek s ostrými hranami, otevřené skříňky, poličky v dosahu psa s ostrými hranami. To všechno jsou věci, o které by se pes při seskoku z balónu mohl zranit. Podlaha v místnosti by měla být neklouzavá, nemáte-li takovou možnost, pořiďte si kus koberce nebo velkou cvičící podložku, aby psovi při cvičení tlapky neklouzaly. Dá se cvičit i venku, ale vždy zkontrolujte, jestli na zemi, kam dáváte balóny, nejsou ostré kamínky, kousky skla apod., je lepší pod balóny dát deku nebo podložku. Najděte si rovné a hlavně klidné místo, kde nebudou běhat ostatní psi nebo se pohybovat větší množství lidí. Pes by neměl být při cvičení vyrušován okolními vlivy, alespoň v začátcích cvičení.
  2. Psa nechte z balanční podložky seskočit samotného. Nikdy mu do seskoku nezasahujte, často při takovém zakročení dochází k úrazům. Cvičení by mělo být ze strany psa dobrovolné a mělo by se vést formou hry. Na cvičící pomůcky psa nenuťte násilím.
  3. Nestabilní balóny při cvičení mějte vždy zajištěné, aby nedošlo k úrazu. Po skončení cvičení balóny ukliďte tak, aby se pes na ně sám nedostal a necvičil sám bez vašeho dozoru, opět tím předcházíte případným úrazům.

Foto: archiv První pomoc psa

Domácí psí fitness - Balanční pomůcky pro psy

Nevíte si rady, jak se psem začít cvičit nebo si nejste jisti, zda je provedení cviku opravdu správné? Neváhejte a vydejte se na seminář FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy a my vás to naučíme! Seminář je pod záštitou projektu PRVNÍ POMOC PSA a přihlašovat se můžete na www.prvnipomocpsa.cz/prihlaska.

 

Datum seminářů: 14. 9. 2019 Praha, 6. 10. 2019 Velké Přílepy

Kam dál ...