Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!

Věděli jste, že u nás už existuje první český institut, který poskytuje odborné i celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví zvířat? Je to tak! A pojďme se nyní společně seznámit s tím, co všechno nabízí…


Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!
Andrea Ája Dunová 11.8.2019 6399x Dornova metoda, Osteodynamika

Od nemocných plyšáků k institutu zdraví zvířat. Asi tak nějak by se to dalo nazvat. A kolik z nás si snilo svůj dětský sen o ošetřování zvířat? Moji plyšáci z dětství by mohli povídat své příběhy. A právě v mém dětském pokojíčku, v nemocnici pro plyšáky se rodil můj životní příběh, který už znáte z předchozích článků…

O co tedy vlastně jde?

Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!

Ve zkratce se to dá nazvat jako pouť od veterinárního technika přes odborníka v centru mikrobiologie, parazitologie a virologie až k terapeutce manuálních technik, kterými už téměř dvacet sedm let ošetřuju lidi i zvířata nejen ve vlastním Centru celostní péče Archa. Posledních sedm let se také věnuju lektorování vlastních autorizovaných kurzů.

Na počátku roku 2019 přišel nápad dát všemu jednotný rámec a potřebnou profesionalitu v podobě zastřešení profesní organizací. Proto vznikl Institut zdraví zvířat s. r. o. (Animal Health Institut), první český institut poskytující odborné i celoživotní vzdělávání v oboru zdraví zvířat. Tímto krokem jsem splnila a věřím, že ještě splním sen mnoha lidí věnovat se ošetřování zvířat, i když tuto profesi původně nevystudovali.

Jaký vzdělávací program vám může institut nabídnout?

Prvotní myšlenkou bylo nabídnout majitelům zvířat možnost naučit se ošetřovat pomocí manuálních technik své zvířecí kamarády a pracovní partnery, seznámit se s anatomií opěrného aparátu, nejčastějšími nemocemi, postihujícími opěrný aparát zvířat a také upozornit na časté chyby při běžném zacházení se zvířaty, jak při sportu, tak i v domácím prostředí. Odborníci zase hledali jiný úhel pohledu a jiné možnosti ošetřování zvířat v praxi.

V posledních letech se zvýšily požadavky majitelů zvířat i odborníků na odbornost a profesionalitu a také mnoho lidí hledá nový směr svého života a nové možnosti profesního uplatnění v tomto oboru. Proto bylo nutností rozšířit pole působnosti a založit organizaci s nabídkou nejen celoživotního, ale také dalšího odborného vzdělávání dospělých.

V Institutu zdraví zvířat je způsob vzdělávání členěn do dvou základních linií:

-             Linie profesního kvalifikačního vzdělávání

Další odborné vzdělání představuje ucelený systém manuálních rehabilitačních technik zvířat v principu osteopatie.

-             Linie odborného zájmového vzdělávání – občanské celoživotní vzdělávání

Celoživotní vzdělávání je otevřeno široké veřejnosti a představuje prožitkové, zájmové vzdělávací kurzy, semináře, školení, workshopy a přednášky s cílem nabídnout informace o možnostech a způsobech péče a ochrany zvířat i přírody. V neposlední řadě lidem přinese radost ze společného setkávání a vazeb se stejně naladěnými lidmi.

 

Účel vzdělávacího programu – Manuální rehabilitační techniky zvířat v principu osteopatie

Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!

Prvotním záměrem je osobnostní rozvoj terapeuta zvířat, jeho znalostí, dovedností a schopností je použít v praxi. Kvalifikovaní terapeuti manuálních technik mohou tak vyplnit chybějící článek na trhu služeb i práce. V humánní praxi věnující se péči o pohybový aparát vedle sebe působí odborní lékaři, fyzioterapeuti a maséři zabývající se různými terapeutickými směry.

Bohužel ve veterinární praxi je realita diametrálně odlišná. Novela veterinárního zákona vyžaduje odbornost pro vykonávání specializovaných činností, ale zároveň vedle stávajících odborníků-veterinárních lékařů a veterinárních techniků neexistuje odpovídající profese, která by zajistila možnost profesního zařazení v oblasti, které se přímo týkají oblasti zdraví zvířat, a to jak v rovině prevence, tak rekondice a rehabilitací.

Proto vznikl ucelený modulový systém samostatných vzdělávacích bloků, který ve svém celku umožňuje absolventům získat požadované znalosti a dovednosti v oblasti jemných manuálních rehabilitačních technik k prevenci různých onemocnění nebo u zvířat, která v důsledku úrazu či onemocnění potřebují vedle lékařské veterinární péče další odbornou péči podpůrnou; rehabilitační a sociální, kterou veterinární lékaři nemají prostor v běžné veterinární praxi aplikovat.

Vzdělávací program zároveň není, v ničem se ani nepodobá a nenahrazuje žádnou z dostupných forem výuky a aplikace klasické fyzioterapie pro zvířata.

Co je obsahem odborného vzdělávání?

Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!

Odborné vzdělávání představuje navazující systém modulů. Každý z modulů se specializuje na určité techniky a znalosti, ale zároveň tvoří ucelený obsah jasně vymezených technik. Absolvování všech modulů vede k získání základních odborných znalostí a rozvoj manuálních dovedností v rehabilitačních technikách zvířat. Definice této specializace je MANUÁLNÍ REHABILITAČNÍ TECHNIKY ZVÍŘAT V PRINCIPU OSTEOPATIE.

Obsah jednotlivých modulů vznikal postupně na základě dlouholetého studia osteopatických a fasciálních technik v humánní oblasti a byl všemi lektory dlouhodobě vyvíjen a ověřován v praxi pro ošetřování zvířat. Základ tvoří již v praxi ověřená Dornova metoda, na kterou navazuje soubor technik v principu osteopatie s názvem Osteodynamika. O obou technikách již byla řeč v předchozích článcích.

Podrobnější informace o jednotlivých kurzech a jejich obsahu můžete najít na webu, který se připravuje a bude během několika dnů spuštěn www.institutzdravizvirat.cz  

Proč je vzdělávání v Institutu zdraví zvířat tak jedinečné?

Seznamte se s Institutem zdraví zvířat!

Ošetření pomocí osteopatických a fasciálních technik je v Evropě i zámoří velmi populární a díky vědeckým poznatkům se mění mnohé zastaralé přístupy v rehabilitacích i fyzioterapii. Kromě humánní oblasti jsou postupně tyto postupy zaváděny i do technik pro ošetření zvířat. A protože i u nás ošetřujeme lidi i zvířata pomocí osteopatických technik se skvělými výsledky, postupně jsme vytvořili jedinečné techniky tady u nás doma v Česku.

Můžeme tak nabídnout výuku ošetření zvířat, ale díky způsobu vedení výuky můžete získat i dovednost pro ošetření lidí právě pomocí manuálních technik v principu osteopatie.

Jedinečná je také časová osa vzdělávání, protože tu si každý určí sám. Každý si může vybrat z nabídky kurzů a postupně je absolvovat v době, která vyhovuje jemu. Absolvované kurzy se zapisují do Profesní knížky, což je další jedinečnost Institutu. Jde o knihu, kterou jsme vytvořili právě pro potřeby zájemců o vzdělávání. Tato knížka v pevné vazbě se stane místem záznamu všech vzdělávacích akcí, nejen u nás v institutu, ale kdekoliv jinde a bude profesním dokladem o vzdělávání terapeuta.

Jak můžete využít vzdělávání v institutu v praxi?

Nemáte rehabilitační centrum s drahými přístroji? Nepracujete na veterinární klinice? Nevadí, já také ne. Mám jen jednu místnost, masérské lůžko pro ošetřování lidí, podložku na ošetřování zvířat a diář plný na rok a půl dopředu. Proč? Protože ošetření pomocí lidského doteku, účinných manuálních technik spolu s prostorem pro každého jednotlivce a přístupem k němu nabízí hodnotu, kterou zase nenabízí velká centra a kliniky.

Závěrem…

Nabízíme možnost celoživotního vzdělávání v oboru, který přináší lidem nejen uplatnění na praktickém poli, ale také soulad s Vyšším principem přírodních zákonitostí.

Nastává čas ke změně v přístupu k ošetřování zvířat i v přístupu k hodnotě manuální lidské práce na terapeutickém poli. Slovy uznávaného biologa a vědce v oboru fascií Roberta Schleipa

 „Manuální terapeut je povolání 21. století“

 Institut zdraví zvířat

www.institutzdravizvirat.cz  

 

Foto: Dominika Kylíšková

Kam dál ...