Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Také už se těšíte na slibovaný rozhovor s majitelkou letošního Šampiona šampionů a zajímalo by vás, jaké výhody plynou z toho, když předvádění svého psa na výstavách svěříte do rukou šikovného handlera? A dozvěděli byste se rádi i něco o francouzských buldočích a jejich zdraví? Pak určitě čtěte dál…


Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Usměvavá Monika Fialová a její přenádherný francouzský buldoček k nám importovaný ze země původu Uther Pendragon D’Iskandar se stali absolutními vítězi prestižní soutěže Šampion šampionů 2024, která proběhla v sobotu 25. ledna 2025 v TOP hotelu Praha. Jsme moc rádi, že si šťastná majitelka udělala čas a poskytla zajímavý rozhovor právě našemu kynologickému magazínu.

Moniko, ještě jednou mi dovolte, abych vám za naši redakci srdečně pogratulovala k senzačnímu vítězství v soutěži Šampion šampionů. Dovedu si představit, že emoce jdou v takovém případě z nuly na sto takřka v pikosekundě. Podělila byste se tedy s námi o své bezprostřední dojmy ihned po vyhlášení?  

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Moc vám děkuji. Vyhlášení soutěže Šampion šampionů, stejně jako vše, co mu předcházelo, bylo pro nás velkým adrenalinem. Věděli jme, že vedle nás stojí 263 psů a fen a kterýkoliv z nich by mohl být vítězem. Ale naděje byla vzhledem k předchozím úspěchům našeho Uthera velká a my sázeli na to, že dokáže zaujmout. Jak postupovalo vyřazování, tak stoupal i náš krevní tlak a musím říct, že za ta léta vystavování to byl nejsilnější zážitek. Samotné vyhlášení mám, dá se říct, v mlze. Spadne z vás předchozí stres a dostaví se obrovská radost a hlavně dojetí.

Velmi působivé je rozřazování po dvojicích a když náš buldoček postupoval z každé dvojice jako vítěz, nelze ten adrenalin ani popsat!

Naše čtenáře bude určitě zajímat, jak celý den z vašeho pohledu probíhal? Byla jste nervózní?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Samozřejmě. Celý den této prestižní soutěže je velmi náročný. Nervozita všech vystavovatelů stoupá a vám probíhá hlavou, co vše musíte udělat, aby pes i ten, kdo ho vystavuje, měli plný servis a tím i klid a pohodu před vystoupením. Důležitým momentem je první výběr těch nejlepších z každé skupiny. To bylo naší první metou a když se to podařilo, odstartovalo to vlnu naděje. A samozřejmě i velkou vlnu nervozity. Velmi působivé je rozřazování po dvojicích a když náš buldoček postupoval z každé dvojice jako vítěz, nelze ten adrenalin ani popsat. Pět rozhodčích oddělených paravany jsme hypnotizovali a intenzivně prožívali každé zvednutí terče v náš prospěch. Velmi emočně náročný byl závěr soutěže. Pět rozhodčích mělo před sebou deset vítězů každé skupiny a každý rozhodčí obodoval tyto jedince na stupnici 1 až 10. Vítězem se stal pes s nejnižším počtem bodů. V tuto chvíli si říkáte, kéž bychom byli alespoň třetí. Když prezident ČMKU pan Lubomír Široký vyhlásil třetí místo, pak druhé a na první místo poslal našeho Uthera, to už máte nervovou soustavu na kolaps. Byla to nádherně zorganizovaná akce a dojmy jsou velmi intenzivní. Ještě celý týden se dojímáme nad množstvím fotek a videí.

Co pro vás vůbec znamená plemeno francouzský buldoček a jak jste se k nim sama dostala?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Francouzský buldoček je velká osobnost. Kamarád a parťák s dokonalou povahou, velmi přizpůsobivý jakékoli věkové kategorii lidí. Je to nesmírně empatický pes, který se s vámi bude radovat a stejně tak vás podrží ve vypjatých situacích. Zaslouží si označení půlčlověk. Stejně jako plemeno boxer, mezi kterými jsem vyrůstala v chovatelské stanici mojí maminky. Ta v roce 1984 založila chovatelskou stanici od Stříbrňáku a v roce 1999 si k boxerům pořídila první fenu buldočka. A tím se u nás rozjela další diagnóza. Diagnóza buldoček.  Maminka mi v roce 2019 chovatelskou stanici předala a já v její práci pokračuji dál. Plemeno francouzský buldoček bude mít v naší stanici vždy své místo.

Francouzský buldoček je nesmírně empatický pes, který se s vámi bude radovat a stejně tak vás podrží ve vypjatých situacích. Zaslouží si označení půlčlověk!

Mohla byste nám blíže představit svého výjimečného psa?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Uther Pendragon D’Iskandar je pes, kterého jsem importovala jako malé štěně ze země původu. Pochází z menší chovatelské stanice ve Francii a vkládala jsem do něj velké naděje. Tento pes je výjimečný svou čistě bílou barvou, celkovou velmi souměrnou stavbou těla, nádhernou hlavou, a především svou povahou. Barva buldočka, která nám je nejbližší, je právě barva strakoš. A to byl hlavní důvod proč sáhnout pro psa do Francie. Dovézt psa ze země původu, s čistou bílou základní barvou bez grošů. Uther je pes výjimečných kvalit a co je pro nás nejdůležitější, je jeho celkové zdraví. Zakládáme si velmi na tom, aby naši psi byli nejen krásní, ale hlavně zdraví.

Jaký je jeho běžný denní režim mimo výstavy a myslíte si, že ho předvádění se v kruhu baví nebo vám chce udělat jen radost?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Uther je opravdu výjimečný pes i co se týká povahy. Je to pes s neuvěřitelně vyvinutým kořistnickým pudem, miluje hračky a na tom byla postavena celá jeho příprava na výstavy. Vyrůstal u nás v rodině se zcela běžným procesem socializace a se záměrem, prohloubit u něj závislost na hračce. Před pěti měsíci jsem ho předala na intenzivní trénink k naší kamarádce a handlerce Sáře Malinové. Bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. Pes má svůj tréninkový plán a denně je připravován tak, aby zvládl náročnost výstav všech stupňů. Denně se psem běhá, cvičí na balančních podložkách, trénuje předvedení na stole i mimo něj. Právě na Šampionu šampionů se tato práce zúročila a díky této přípravě vbíhal do výstavního kruhu v prvním kole se stejným nasazením jako do kola posledního. Je to pes, kterého vystavování velmi baví, a navíc chce udělat radost své Sáře.

Toto ale není jeho jediný veliký „zářez“, přestože je to ještě velmi mladý pes. Kterých dalších úspěchů si asi nejvíce ceníte?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Uther zahájil výstavní sezonu ve dvanácti měsících. Velmi si považujeme klubových akcí, kde je velká konkurence a většinou naše plemeno posuzují i zahraniční rozhodčí - specialisté.  Asi nejvíce si ceníme Klubové výstavy KFB Marina Orlík, kde bylo posouzeno celkem 142 buldočků. Tam vybojoval BOJ a BOB. Dále TrioCacib Praha, kde získal BOB, BEST IN GROUP a BEST IN SHOW a nyní úspěch v prestižní soutěž Šampion šampionů. Jsme nesmírně šťastni.

Vystavujeme již řadu let, ale když chcete předvedení dovést k dokonalosti, tak je dobré být soudný a předat svého psa handlerovi!

Už víme, že Uty má dokonce svou handlerku, což už i v naší zeměpisné šířce začíná být čím dál tím častějším jevem. Co vás vedlo k takovému kroku?      

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Ano. Jak jsem se již zmínila, Uty má svou handlerku a my jsme velmi šťastni, že jme se tak rozhodli. Základem úspěchu při vystavování je bezchybné předvedení psa. Vystavujeme již řadu let, ale když chcete předvedení dovést k dokonalosti, tak je dobré být soudný a předat svého psa handlerovi. Sára Malinová je krásná šestnáctiletá slečna, která prošla dlouhými přípravami v rámci junior handlingu a přestože je ještě velmi mladá, v kruhu působí jako profesionál.  S Utherem si vybudovala krásný vztah, z jejich prezentace v kruhu čiší neskutečná symbióza, a ještě jako dvojce vypadají úžasně. Sledovat jejich vystoupení je opravdovým zážitkem. Jsme rádi, že můžeme být součátí Sářina růstu a doufáme, že nám ještě dlouho zachová přízeň.

Je potřeba nějaká zvláštní motivace, aby váš Pan Pes dobře spolupracoval s cizím člověkem?             

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Pes při jakékoli práci potřebuje motivaci. Když je hravý, použijete jako odměnu hračku, pokud je žravý, použijete jako motivaci pamlsky. A jestli se nám podaří, aby jeho závislost na motivaci byla náležitě silná, je pak celkem jedno, pokud ho vede majitel nebo cizí člověk. Pes prostě funguje. U Uthera bylo výhodou, že je ustájen u své handlerky, která ho absolutně ovládla a on funguje nejen pro zmíněnou hračku, ale hlavně proto, že Sáru opravdu miluje.

Druhou stránkou mince našich výstav je bohužel i všudypřítomná závist a nevraživost některých lidí. Setkala jste se s tím někdy na vlastní kůži?

Toto téma je opravdu všudypřítomné a samozřejmě že cítíme, že ne vždy je nám přáno. Ale myslím, že to bylo, je a bude. My máme radost, pokud na výstavě vidíme krásného jedince. Porážku s takovým soupeřem přijímáme vždy s pokorou. A snažíme se řídit heslem „přej a bude ti přáno“. Ne každý to ale vidí stejně.

V současné době panuje kolem brachycefalických plemen a jejich krátkých nosů tak trochu hysterie. Na videu ale vidím, jak váš krásný šampion bez problémů běhá a hezky se prezentuje, a tak si kladu otázku, jak jsou na tom podle vás současní FB se zdravím? Sledují to chovatelé nějak víc a jaký přístup máte vy s maminkou ve vaší chovatelské stanici?

Nemůžeme se tvářit, že by byl francouzský buldoček zcela bez zdravotních problémů. Ale rozhodně to není tak, že byl chov nějak závažně zdravotně zatížen. Rozpoutání hysterie ohledně všech brachycefalických plemen způsobil především „chov“ psů bez PP. Oba naše chovatelské kluby zařazují do svých podmínek chovu zdravotní testy, a i chovatelé začínají testovat i nad rámec povinného vyšetření. Ozdravný program má v chovu buldočků své místo a je příslibem zdravějších generací do budoucna.

Uther stejně jako další plemeníci v naší chovatelské stanici jsou na všechna onemocnění vyšetření a zdraví a rovněž v pořádku mají i genetické testy. Chceme produkovat zdravé odchovy a mít spokojené jejich majitele. Nemůžeme sice zaručit, že jim předáváme zcela zdravé štěně, ale dáváme jim velkou pravděpodobnost dobrého zdraví.

Doma na poličce máte jistě už spoustu pohárů a medailí, ale určitě by se našly ještě nějaké další cíle a mety, na které byste s Utym ráda dosáhla, mám pravdu?

Samozřejmě. Pokud máte štěstí být majitelem takto výjimečného psa, nechcete zůstat stát na místě. Jak na poli výstavním, tak i v chovu. Z těch nejvyšších výstav se chceme zúčastnit výstavy Cruft´s, Evropské výstavy a Světové výstavy a u nás dokončit všechny šampionáty.

Co byste na závěr popřála jednak českému výstavnictví, ale také vašim milovaným francouzským buldočkům do dalších let?

Diagnóza buldoček, aneb Když se zadaří

Našemu ČMKU bych popřála ještě mnoho takových úžasných výstav. Máme je ve srovnání se zahraničím opravdu na velmi vysoké úrovni. No, a našim buldočkům přeji, aby zmizel hlavně strašák v podobě rušení či omezení chovu, obzvláště pak hrozící nesmyslná opatření směřující k ozdravení plemene, jako je to již v některých státech Evropy. Je to úžasné plemeno, které vzniklo již v 19.století a zaslouží si být tu dále i pro další generace.

Děkuji za velmi pěkný rozhovor, ještě jednou moc gratuluji a přeji, ať se vám i nadále daří, a to nejen ve výstavních kruzích.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Moniky Fialové, Aleš Malina

https://www.facebook.com/odstribrnaku

 

Kam dál ...



-->