Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Deset kroků, jak snížit stres z návštěvy veterináře…

Stresuje vašeho čtyřnohého kamaráda návštěva veteriny a vy nevíte co s tím? Tak to nejste určitě sami! A rádi byste to nějak pořešili a pobyt v ordinaci pejskovi trochu zpříjemnili? Pak tu pro vás máme pár užitečných rad!


Deset kroků, jak snížit stres z návštěvy veterináře…
MVDr. Hana Prausová 9.8.2020 8504x Veterina

Ruku na srdce, i pro nás lidi, kteří si dokážeme racionálně odůvodnit nutnost návštěvy lékaře, je tato událost spojena se zvýšením krevního tlaku, tepové frekvence a rozšířenými zorničkami. Jak teprve musí taková návštěva působit na naše čtyřnohé členy domácnosti?

 

Když nepočítám těch pár výjimek, které jsou schopny nás nadšením ulízat až k smrti, ať jim děláme, co děláme, pro většinu mazlíčků jsme asi nejspíš něčím jako křížencem Godzilly a doktora Frankensteina. Zde je několik tipů, jak to můžete svým mazlíčkům ulehčit:

 

Deset kroků, jak snížit stres z návštěvy veterináře…

1) Přenoska na kočku či malého psa nemá sloužit pouze k převozu na veterinu. Nechte ji doma k volnému použití, ať se stane známým místem, kde se zvířátko cítí v bezpečí.

2) Podobně je to i s cestou autem, zvíře si ji má spojovat i s příjemnými zážitky, jako jsou hra v parku nebo výlet.

3) Poprvé navštivte veterinu, jen aby se zvířátko seznámilo s prostředím. Domluvte se s personálem a nechte budoucího pacienta, ať si očichá čekárnu i ordinaci, pozdraví se s lidmi a dostane od nich pamlsky.

4) Pokud není stav urgentní, vyberte si čas, kdy bývá v čekárně méně lidí, nebo využijte objednávkového systému, pokud ho vaše veterina nabízí. Můžete se též jistě ohlásit na recepci a než na vás přijde řada, vyčkat se zvířátkem v autě.

5) Už od útlého věku zvykejte štěňátko či koťátko na manipulaci s packami, ušima, ocasem, otvírání tlamy a podobně. Ani u starších zvířat není nic ztraceno a naučí se manipulaci tolerovat. Chvalte je a odměňujte.

 

Deset kroků, jak snížit stres z návštěvy veterináře…

6) Sami buďte klidní, ať váš empatický společník nepřebírá vaši nervozitu.

7) V čekárně dbejte na bezpečí a klid vašeho zvířátka. I když ho dobře znáte, může zde reagovat nepředvídatelně. Čekárna plná psů je obzvlášť stresující pro kočky. Mějte je v přepravce a pokud možno v nějakém klidnějším koutu čekárny, stranou od jiných zvědavých mazlíčků. Některé veteriny už mají zavedeny oddělené čekárny pro psy a kočky.

8) Nechte psa vzít si s sebou svou oblíbenou hračku. Pro zvýšení pocitu jistoty můžete dát na vyšetřovací stůl jeho deku nebo váš obnošený svetr či tričko.

9) Je-li zvířátko vysoce stresované, poznáte podle toho, že si odmítá vzít pamlsek, kterému jinak nikdy nedokáže odolat. Upozorněte na to personál.

10) U hodně úzkostlivých pacientů mohou pomoci preparáty na přírodní bázi, které mají zklidňující účinky a aplikují se před stresující událostí.

MVDr. Hana Prausová

Foto: archiv LABVETu, Michaela Weidnerová

https://www.labvet.cz

Veterinární laboratoř LABVET

Co všechno nabízíme?

REPRODUKCE – určení optimálního dne krytí feny, gynekologické, cytologické a bakteriologické vyšetření feny

VYŠETŘENÍ – hematologie, biochemie, chemie, mikrobiologie, parazitologie, sérologie, alergologie, diabetologie, endokrinologie, etologie chovu

ODBĚRY – vyšetření kožních onemocnění, preventivní zdravotní kontroly u starších psů, minerální profil (růstový test) u mladých a rostoucích psů velkých o obřích plemen, profilové testy pro veterináře 

 

Rádi pomáháme zvěrolékařům, chovatelům i majitelům řešit nejrůznější zdravotní problémy jejich čtyřnohých pacientů či vlastních domácích mazlíčků! Ochota a vstřícnost jsou u nás samozřejmostí!

https://www.labvet.cz

Kam dál ...


      Podobné články



        -->