Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Zabýváte se také intenzivně tím, co váš pes dostane do misky, jak se ta která potravina tráví, které druhy zeleniny jsou nejhodnotnější nebo co by mohlo pomoci při některých akutních problémech? A víte, proč je třeba dobré dát svému miláčkovi před spaním pár pamlsků? Podrobnosti se dozvíte v našem článku…


Co jste možná o stravě ještě nevěděli…
Lucie Koukalová 13.1.2025 2324x Zdravá výživa

Když pes odmítá pamlsky, které jindy miluje, znamená to, že trpí stresem. Méně vylučuje trávicí šťávy a nemá chuť na nic. V tomto případě se jedná o negativní stres. Je třeba změnit některý ze zaběhnutých denních stravovacích rituálů. Dalším zajímavým faktem je, pokud krmíte zakysanými mléčnými výrobky štěně, v dospělosti má menší problémy se snášenlivostí laktózy. Takže trocha kefíru nebo zakysané smetany rozhodně neublíží. A to není zdaleka vše.

Suchá versus vlhká strava

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Nejlépe stravitelné maso z rybí říše je maso z kapra nebo ze pstruha. Kostí se bát nemusíte, pokud čas od času dáte psovi rybu syrovou, kosti bez problémů stráví, pro jistotu můžete maso mírně naporcovat, kosti se tak přeruší. A jak je to s přepočtem suché stravy a mokré stravy? Platí tu poměr 1:3, kdy 10 g granulí je totéž co 30 g mokré stravy. A věděli jste také, že není dobré dělat psovi velké a nárazové změny ve stravě? Totiž když krmíte granulemi a konzervami, mělo by to být vždy stejné. To znamená, že není dobré krmit jen granulemi a sem tam psovi dát pouze samotnou konzervu, anebo ji sem tam jen přidat ke granulím. Totéž platí třeba u vařené stravy, pokud částečně dáváte i granule, stejně jako my. Dáváme část granulí ráno a pak po zbytek dne mají kluci vařenou stravu. Tohle je každý den stejné s tím, že pokud nemám vařené maso, dostanou občas místo toho konzervu, kterou ale „vytuním“ zeleninou, zelenými listy, doplňky stravy a přílohou. Takže jsem jen nahradila vařené maso konzervou. Ale pořád je to vlhká strava, na kterou je pes zvyklý.

Trávicí trakt je vlastně 70% imunity psa. A nízká imunita způsobuje psům velice často alergie!

Změna je život, ale…

Totiž když krmíte psa pouze granulemi a občas mu přilepšíte (třeba jednou týdne) konzervou, vařeným masem nebo syrovým masem, jeho organismus na to prudce reaguje. Střevní mikrobiom je porušen a trvá zhruba tři týdny, než se vše zas vrátí do normálu. A co si budeme nalhávat, pokud má pes narušené trávení, způsobuje mu to velký stres a narušuje se mu tak významným způsobem imunita. Trávicí trakt je vlastně 70% imunity psa. A nízká imunita způsobuje psům velice často alergie.

A jak je to s trávením a vstřebáváním jednotlivých složek stravy?

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Pes po nějaké fyzické aktivitě a zátěži první půl hodinu po aktivitě využívá nejdříve rychlé cukry, což je příloha. Náš parťák má prostě hlad a do těla a především do svalů dostane nejrychleji právě tyhle rychlé cukry. Svaly se tak zregenerují a pak postupně začíná vstřebávat další složky stravy. Je to hlavně při aktivitě, jako jsou agility, dogdancig, dogfrisbee a při bull sportech. Poté půl hodiny až hodinu po zátěži využívá hodně energie z tuků (cca hodinová procházka v lese) a více jak po hodině fyzické aktivity využívá bílkoviny (maso). Ta třetí možnost platí hlavně u saňových psů, ale není od věci dát psovi po delším společném výletě po pár hodinách chůze více masa do misky, protože si tak vezme z bílkovin nejvíce energie, kterou za celý den výletu spotřeboval. Takže vždy záleží na zátěži a fyzické aktivitě psa. V krmné dávce psa obecně by mělo platit, že 30 – 35 % energie z bílkovin a cca 20% tuků. Záleží však na tom, v jaké fyzické zátěži je daný pes. Energie z tuků při rychlých a nárazových sportech by měla být do 25 %. Pro delší sporty mezi jednou až třemi hodinami by tato energie ve stravě měla tvořit zhruba 35 – 40 % a u psů s nejvyšší zátěží se soustředíme zejména na energii z bílkovin, pohybuje se nad 40 %.  U štěněte by energie z tuků měla činit až 40 %. 

Čím je zelenina více zelená, tím je pro psa hodnotnější. Nemusíte se bát syrové zeleniny!

A co zelenina?

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

U zeleniny platí základní pravidlo. Čím je zelenina více zelená, tím je pro psa hodnotnější. Nemusíte se bát syrové zeleniny. Stačí ji najemno nastrouhat, zakápnout trochou vody a oleje a je hotovo. Přidáním vody a oleje do sebe pes vstřebá všechny vitamíny rozpustné jak ve vodě, tak v tucích. Bát se nemusíte ani „odpadu“ ze zeleniny. Například takové listy z kedlubny jsou velmi prospěšné, obsahují uhlohydráty. Stačí je jen pokrájet a rozmixovat tyčovým mixérem opět s přidáním oleje a vody. Veškeré zelené listy vyrovnávají kyselost masa a jsou zásadité. U zeleniny, jako jsou brokolice, špenát nebo červená řepa, je dobré přidávat ještě do misky například vejce. Tato zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou, která váže vápník a odvádí ho z těla. Pokud dáváte zeleniny jen malé množství, nic se neděje, ale pokud například pečete pamlsky z červené řepy, vždy by tam mělo být i vejce. Fenykl zabraňuje vzniku plísní a škodlivých bakterií ve střevech a uklidňuje žaludek a zažívání. Dýni nebo cuketu můžete zkusit podávat i syrovou, i když váš pes je především na vařené stravě.

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Dá se říci, že ze syrové dýně a cukety si „vezme“ nejvíce vitamínů. U cukety je známo, že nejvíce prospěšných látek a vitamínů je ve slupce. Takže pokud vaříte cuketu, neloupejte ji. V případě syrové nastrouhejte i se slupkou. Při nákupu cukety nebo sběru ze záhonu vybírejte především ty mladé a malé cukety! Přerostlé obsahují hodně semen a hlavně jedovaté látky!! Nekombinujte v jeden den vařenou a syrovou zeleninu. Doba trávení u syrové je jiná než u vařené a trávicí trakt psa to velmi zatěžuje! Vitamín A je zásadním antioxidantem ve stravě psa pro zdravé srce a oči. Pokud má pes antioxidantů málo, fatálně se mu to podepíše na zdraví. A samozřejmě z nejdůležitějších vitamínů v psí stravě nemůžeme vynechat vitamíny skupiny B. 

A věděli jste, že je dobré před spaním dát psovi pár malých pamlsků?  

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Žaludek tak v noci bude trochu pracovat, nebude se překyselovat a psa nebudou rušit nežádoucí zvuky střev. Pokud má váš pes šílenou chuť na chleba, má zřejmě střeva zanešená bakteriemi a houbami. Ty způsobují hlad. V tomto případě je dobré zaměřit se na léčbu střevní mikroflóry. Pokud pes zvrací hlavně po ránu žlutobílý hlen, nemá žádné žaludeční šťávy a má hlad. Pokud se to děje častěji, dávejte mu právě i na noc něco malého, třeba pamlsek. Pokud pes žere hlínu, má nedostatek minerálů. Žere-li trávu, má v žaludku příliš kyseliny solné. Nestandardní chování u psa (hyperaktivita, agresivita, snížená pozornost a schopnost učení) může být zapříčiněno vznikem plísní nebo bakterií ve střevech. Při problémech se štítnou žlázou je dobré z jídelníčku vynechat brokolici a zelí. Při onemocnění jater je dobré dávat méně červeného masa a přidat jogurt nebo cottage a vejce, ze zeleniny přidat řepu, špenát, brokolici, celer a trávicí enzymy skvěle doplní papája. Spirulinu dáváme psovi hlavně po nemoci, rychle ho postaví na nohy. Chlorelu přidáváme zase po odčervení nebo po očkování. 

Obiloviny ano, či ne?

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Co se týče krmiv s obilovinami a bez obilovin, odborníci doporučují, že například u plemen labrador nebo zlatý retrívr se bezobilná krmiva doporučují. Ale u hodně aktivních a výkonných plemen, jako je například belgický ovčák malinois, tam by obiloviny v krmné dávce měly být (pokud daný pes nemá alergii na lepek). Sacharidy v krmné dávce se dělí na rychle stravitelné, pomalu stravitelné a nestravitelné (rezistentní). Rychle stravitelné sacharidy mají smysl u těch plemen, které mají nárazovou a krátkodobou zátěž, pomalu stravitelné sacharidy se využívají u psů s delší zátěží. Ty nestravitelné (rezistentní) jsou dobré hlavně na střeva, jedná se hlavně o vlákninu. Co se týče vysloveně sportovních plemen psů, je dobré jim dát cca dvě hodiny před závodem krmivo, které obsahuje obiloviny. Totéž krmivo (v rozumném množství kvůli riziku torze žaludku) by měl dostat cca půl hodiny po výkonu, aby využil rychlé cukry a dostal do sebe dostatečné množství energie a pak už můžu použít krmivo bez obilovin s přídavkem bílkovin. Jako zdroj sacharidů v krmivu se v dnešní době hodně používají extrudované brambory. V syrovém stavu jsou brambory pro psa nestravitelné, to se však mění při tepelné úpravě, tzv. extruzi, kdy se bramborový škrob rozštěpí na stravitelnou a nestravitelnou část. Stravitelná část funguje jako zdroj energie pro psa a nestravitelná zase jako vláknina, která bezvadně čistí střeva. Brambory, ať už vařené nebo sušené se doporučují pro diabetiky. 

Pokud má pes ráno stolici tuhou a během dne nebo večer má trochu průjem, neznamená to, že by s ním měl člověk hned letět na veterinu nebo mu dávat třeba černé uhlí na průjem!

Kvalita krmení se samozřejmě pozná na stolici              

Co jste možná o stravě ještě nevěděli…

Nemusíte se děsit, pokud má pes ráno stolici tuhou a během dne nebo večer má trochu průjem, neznamená to, že by s ním měl člověk hned letět na veterinu nebo mu dávat třeba černé uhlí na průjem. Záleží to na tom, jak psí organismus dokáže hospodařit s vodou ve střevech. Na začátku tlustého střeva je taková kaše. Celé střevo z té kaše vybere vodu a vrátí ji zpátky do organismu. Jestliže je pes hodně aktivní, střevo se prokrví, naruší se hospodaření s vodou a hovínko je na povrchu řídké. Ráno je zase vše v pořádku, jelikož přes noc je pes v klidu. Takže hodně záleží na tom, kdy se exkrement s průjmem najde. Pokud by samozřejmě průjmy přetrvávaly (cca 5 dní a více), byly intenzivnější a po celý den, je dobré vyhledat pomoc. U štěněte je dobré sledovat průjem častěji. Tyto problémy způsobuje prudká a častá změna stravy, hlavně co se týče granulí. Proto bychom měli měnit granule pouze v případě, že psovi způsobují zažívací problémy, a ne častěji než třikrát do roka.

Jak již víme, nevhodně zvolená strava nebo druh masa může u psů způsobit alergie. Ale jak poznat alergii, která je způsobena určitou potravinou a odlišit ji od atopického problému? Jednoduše, pokud se pes drbe ve spodní části těla, jedná se o potravinovou alergii, pokud se drbe spíše za krkem a na hlavě, je to atopický problém. 

 

Lucie Koukalová

Foto: Pixabay

Zdroj (SOS tabulka): Marianne Kohtz-Walkemeyer, Barfování pro psy

http://www.koukalici.cz/zdrave-mlsani-pro-psy/

Kam dál ...



-->