Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Líbí se vám flyball a chtěli byste se o něm dozvědět trochu víc? A zajímalo by vás také něco z jeho historie, kde a jak se u nás vlastně vzal a zda by byl vhodný pro vás i vašeho psa? Odpovědi na tyto a další otázky vám nabídne úvodní díl našeho nového seriálu, zaměřeného právě na tento krásný a akční kynologický sport. Tak pojďme na to!
Flyball je kolektivní psí sport plný radosti, pohybu a týmové spolupráce. Představte si štafetu, kterou běhají psi. Na flyballových závodech proti sobě závodí dva týmy se čtyřmi psy (povoleni jsou dva náhradníci), kteří vedle sebe běží po dráze dlouhé 15,5 metru. Každý pes musí přeskočit čtyři překážky, doběhnout ke speciálnímu boxu, kde spustí mechanismus, který mu vystřelí míček. Ten pes chytne a běží co nejrychleji zpátky ke svému páníčkovi – znovu přes překážky.
Další pes je vypuštěný, aby běžel na dráhu. Tento pes ale nemůže překročit startovní/cílovou čáru dříve, než se předchozí pes vrátí přes čtyři překážky a nedosáhne této startovní/cílové čáry také. Cílem je, aby celý tým doběhl bez chyby a co nejrychleji.
Takto bychom, celkem jednoduše, mohli charakterizovat flyball ve chvíli, kdy nám někdo položí záludnou otázku: „Co je to ten flyball?“
Flyball jako sport vznikl na konci 60. a začátku 70. let 20. století, kdy skupina psích trenérů v jižní Kalifornii vytvořila překážkové závody pro psy. Na konci této překážkové dráhy stál člověk, který po dokončení závodu psům házel míčky. Netrvalo dlouho a tito trenéři se rozhodli postavit zařízení na vystřelování míčků, které by bylo umístěno na konci trati. Takto se zrodil první flyballový box. Za jeho tvůrce je považován Herbert Wagner, který měl v pořadu Tonight Show ukázat veřejnosti první ukázky tohoto nového sportu. Několik nadšenců v oblasti Toronta a Detroitu pak vytvořilo první flyballové kluby. Po několika menších turnajích, které se konaly ve spojení s výstavami psů, byl v roce 1983 uspořádán vůbec první flyballový turnaj.
V roce 1984 byla založena Severoamerická flyballová asociace a v roce 1985 byla sepsána první flyballová pravidla.
Na jaře roku 2003 vzniklo první české družstvo Hop Trop PRAGUE, které bylo sestaveno pro mistrovství Evropy ve flyballu. A 7. září téhož roku byl založen Flyball Club České republiky.
Do České republiky se flyball dostal krátce před rokem 2000, kdy ho k nám nezávisle na sobě dovezli Stanislav Wolf a Antonín Grygar, který se s ním setkal na závodech agility v Belgii. Dva následující roky také pořádal seriál flyballových závodů právě při akcích agility. Většina lidí, kteří v té době s flyballem začínala, se věnovala i dalším psím sportům, jako jsou poslušnost, záchranařina, anebo právě agility. Se zánikem seriálu závodů pak flyballové dění v ČR na chvíli utichlo.
Na jaře roku 2003 však vzniklo první české družstvo Hop Trop PRAGUE, které bylo sestaveno pro mistrovství Evropy ve flyballu. Mistrovství se v tomto roce konalo v Holandsku a družstvo dokonce vyhrálo svou divizi.
Dne 7. září 2003 byl založen Flyball Club České republiky. Klub v té době vytvořil a přijal česká pravidla flyballu, začal školit rozhodčí, a především se podílel na jeho intenzivní propagaci. V průběhu let tak začal narůstat i počet flyballových družstev a členů klubu.
V roce 2004 proběhlo první mistrovství České republiky a v roce 2005 se pak konal první mezinárodní turnaj Eager’s Cup. Tento prestižní turnaj, na který se sjíždí evropská flyballová špička, se pořádá stále. Po dlouhou dobu tento turnaj zahajoval českou flyballovou sezónu, která trvala od května do října. V posledních letech se ale můžeme setkat s turnaji už i v průběhu dubna.
Většina flyballových turnajů, které se dnes na území České republiky konají venku na travnatých parkúrech, je zařazena do celoročního Českého flyballového turnaje, jehož vyhodnocení je takovou pomyslnou tečkou na konci každé sezóny.
V loňském roce (2024) jsme se také mohli na našem území setkat s historicky prvním halovým turnajem pořádaným na speciálním povrchu Tuff Spun. Tento povrch je vyvinutý pro flyballové závody a pomáhá snižovat zátěž tlapek, kyčlí a kloubů. Tuff Spun zajišťuje stabilitu a pomáhá předcházet uklouznutí, používán je především v zahraničí (USA, Anglie). V Evropě se s ním můžeme setkat na několika málo turnajích a na Světovém poháru ve flyballu, který se koná jednou za dva roky. O turnajích si něco málo povíme v dalším dílu našeho seriálu.
Flyball je postupně rychlejší a rychlejší. Nejlepší česká flyballová družstva se řadí do evropské špičky. V současné době je český flyballový rekord stanoven na hranici 14,62s. Družstvo Flyvaryors New Wave ho zaběhlo na českém turnaji v Pláních dne 8. 6. 2024.
Flyball je postupně rychlejší a rychlejší. Nejlepší česká flyballová družstva se řadí do evropské špičky!
Flyball, jak už jsme si řekli, vznikl v USA jako zábava pro psy, kteří milují aportování. Postupem času si získal fanoušky po celém světě, včetně České republiky. Dnes se u nás pořádají tréninky i závody. Skvělé na tomto sportu je, že není jen pro rychlé a sportovní psy – důležité je nadšení, chuť spolupracovat a radost z pohybu. Ať už máte border kolii, křížence nebo malého teriéra, flyball může být pro vašeho pejska skvělým způsobem, jak se vyřádit, zabavit a zároveň posílit vztah s vámi.
Základní poslušnost je pro tento sport velmi důležitá. Pes by měl umět přiběhnout na zavolání a být ochotný spolupracovat se svým psovodem. I když se během tréninků poslušnost dále rozvíjí, základní povely usnadní začátky.
Flyball je týmovým sportem. Během tréninků a závodů se váš pes setká s mnoha dalšími psy. Výhodou tak je, když dobře snáší jejich přítomnost ve svém okolí. Není to však podmínkou.
Pokud máte aktivního, hravého a zdravého psa, flyball by mohl být skvělou volbou. Nejde o plemeno, jako spíše o povahu a chuť do práce. Pokud si nejste jistí, zkuste se podívat na trénink ve svém okolí nebo se informujte u flyballových týmů.
V dalším díle našeho seriálu se podíváme na základní pravidla flyballu. Na to, co se smí a nesmí a také co je potřeba k tomu, aby pes získal flyballovou licenci.
Zuzana Pecháčková
Foto: archiv Zuzany Pecháčkové
Vážení čtenáři, jistě jste zaregistrovali, že ve čtvrtek 24. dubna 2025 proběhla na ČT1 ...
Na ostří nožeRotvajler a canisterapie? Co myslíte, jde to dohromady? Myslíme si, že vše je jen na tom, jaký ...
Rozhovory o plemeni-->