Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chov čévéček je životním stylem!

Zajímalo by vás něco přínosného z deníčku jedné chovatelky československých vlčáků? A že čévéčko doma nemáte? Vůbec nevadí! Řada informací je obecně platná pro všechna plemena. Ať tak, či onak, určitě si nenechte ujít následující rozhovor!


Chov čévéček je životním stylem!

Marie Hartmanová se do československých vlčáků zamilovala už jako mladá holka, ale její sen s nimi žít, chovat je a věnovat se výcviku se splnil až o mnoho let později. V současné době patří nejenom mezi uznávané chovatelky (CHS z Rudého údolí), ale jedna z jejích fen se pyšní i doposud největším počtem složených zkoušek, a to i těch vrcholových. Ovšem my jsme si spolu tentokrát povídaly především o chovu tohoto plemene.

Maruško, jak dlouho vlastně chováš psy s průkazem původu a jak jsi sama začínala?

Chov čévéček je životním stylem!

Již od mládí jsem se zajímala o psy a prokousávala se výcvikem, výstavami a vším, co k tomu patří. Už tehdy jsem se toužila stát chovatelem, jen k těm vysněným československým vlčákům s PP bylo dost daleko. Začínala jsem s kříženci, kteří mě naučili pochopit někdy i složité povahy psů. Touha jít dál však byla silnější, a tak k nám v roce 2000 přibylo první čévéčko. Dá se tedy říci, že v opravdovém chovu s PP se pohybuji dvacet pět let.

Co by si měl podle tebe každý zodpovědný majitel feny zvážit ještě předtím, než se do toho všeho vůbec pustí?

Musíte mít lásku a cit k tomuto skoro vlčímu svobodomyslnému plemeni. Naši psi milují rodinu, děti a touží po hrách ve své smečce, kterou jste neodmyslitelnou součástí. Je to styl života.

S čím musí člověk při pořizování tohoto plemene počítat?

Chov čévéček je životním stylem!

Ten, kdo čeká, že se bude věnovat vrcholovému výcviku na úrovni německých ovčáků, bude bohužel zklamaný. Když ČSV nemá svůj den, tak nechce dělat vůbec nic. Každý si musí najít tu svoji cestičku, jak pesana „přelstít“. Většina čévéček touží po masitých pamlscích – no, tak toho využijeme ve výcviku!!! Zvláště stopařina je pro ně naprosto přirozenou činností, tak se věnujeme zpočátku hrou právě této královské disciplíně. Hlavně je třeba vydržet a mít na paměti, že i lidé mají své dny. Toto plemeno je aktivní zejména brzy ráno a pak samozřejmě navečer, podobně jako v přírodě. Přes den zase naopak raději lenoší.

Při plánování vrhu je určitě velmi důležité sestavit vhodně budoucí rodičovský pár. Čím se tedy řídit a hlavně čeho je dobré se vyvarovat?

Chov čévéček je životním stylem!

V naší chovatelské stanici mám výhodu, že chovám na svých dvou zcela nepříbuzných fenách a tedy si mohu po zbonitování krycího psa velmi dobře naplánovat a vybrat. U vybraného plemeníka znám podrobně jeho zdravotní stav, bonitační kód, exteriér a hlavně povahu. Někdy se stává, že majitelé pro své budoucí odchovy vybírají pouze očima, a hlavně aby to byl šampion. U nováčků do třech vrhů schvaluje krycího psa chovatelská komise.

Těm začínajícím chovatelům velmi ráda poradím, pomohu v nácviku na bonitaci a jsem připravená s nimi nacvičovat i poslušnosti a připravovat je na zkoušky. Ale k uchovnění ČSV však není třeba zkoušek ani výstav. Pouze absolvování bonitace. Myslím, že s ohledem na pracovní schopnosti plemene je to velká škoda!

Máš ty sama nastavený nějaký speciální režim pro březí fenku, co se aktivit a pohybu týče? Je třeba dávat na něco pozor?

Nijak speciální režim nastavený nemám. Je to aktivní plemeno, chce stále řádit a být součástí smečky. Ani bříško v ničem nevadí, naopak. V lese hrabou nory, válí se po louce. Jen se snažím vyhnout místům, kde se venčí cizí psi. Jezdíme proto autem raději na odlehlá místa.

Dalším tématem je jistě i výživa březí feny. Často se okolo toho vedou různé debaty, ať už se to týká složení stravy, nebo i jejího množství. Poradila bys začínajícím chovatelům, jak na to?

Chov čévéček je životním stylem!

Do první poloviny březosti krmím naprosto stejně jako kdykoliv jindy. Dávám syrové maso, zeleninu, tvaroh. Později pak přimíchávám kvalitní granule pro březí a kojící feny. Ale syrové maso a kosti převažují. Pochopitelně je nutný i dostatek vody, neboť feny v tomto období více pijí. Moje holky milují sušené ovoce, zeleninu a mořské rybky. Prostě to, co vidí, okamžitě slupnou.

S přibližujícím se datem porodu pochopitelně stoupá i nervozita chovatele a zejména pak toho začínajícího. Určitě je šikovné dobře se připravit alespoň teoreticky a rovněž nachystat předem vše potřebné. Dalo by se nějak stručně shrnout, na co bychom rozhodně neměli zapomenout?

Chov čévéček je životním stylem!

Hlavně je důležité nepanikařit. Feny ve většině případů rodí samostatně, a tak se i stane, že je ráno v kotci „najednou“ spousta miminek. Ale v rozmezí 57. – 64. dne březosti pokukuji a hlídám přítomnost a chování feny. Rády hrabou nory a chtěly by rodit nejlépe v nich. Když se to stihne uhlídat a o to se snažím, máme doma připravenou porodní bednu s čistým povlečením. Také se mi stalo, že fena hopsla do postele a porodila tam. No… nechala jsem ji pro její klid a až potom vše uklidila.

S Maruškou Hartmanovou jsme na eCanis již jeden rozhovor dělali, pokud vám tehdy unikl, nebo byste si ho naopak rádi přečetli znovu, stačí jen rozkliknout tento odkaz:
Čévéčka miluji pro jejich dokonalost a přirozenost!
Čévéčka miluji pro jejich dokonalost a přirozenost!

Co říkáte kombinaci výstavy, zkoušky, závody a chov? Jde to u československého vlčáka ...

25.6.2020Rozhovory o plemeni

Lze nějak vysledovat, že se fenka již chystá k samotnému porodu a co bychom měli v jeho průběhu ohlídat?

Fena většinou nervózně chodí sem a tam, nežere a nepije. Hledá kouty, kde se jí líbí a také hrabe.

Jak se pozná, že už to vše máme zdárně za sebou? A doporučila bys třeba ještě fenku nechat zkontrolovat veterinářem?

Pokud jsou štěňata čilá a fenka radostná, neřeším veterináře. Bylo by to pro ni stresující, fena se o svůj vrh bojí. Většinou se po konci porodu shání po vodě a po žrádle.

Souhlasíš s tím, že první dny je třeba štěňátkům věnovat zvýšenou pozornost?

Chov čévéček je životním stylem!

Fena, která má správný mateřský pud, si štěnda olíže, osuší je a připraví ke kojení. Majitel by však měl miminka opatrně zkontrolovat, jestli jsou čilá, pupíčky olízané a zaschlé a jestli se v okolí nevytvořila kýla. Pak by se měla zvážit a vše si pro kontrolu zapsat. Důležité je samozřejmě sledovat alespoň v prvním týdnu přírůstky hmotnosti.

Já střídám pobyt celého vrhu uvnitř domu v porodní bedně a ve vyhřívané boudě venku v kotci. Fena si také někdy potřebuje odpočinout a já vše uklidit a připravit pro smečku krmení. 

Chov psů však není vždy jen o radosti, ale občas přináší i perné chvilky. Co všechno se během porodu a odchovu štěňat může stát nebo pokazit? A zažila jsi sama někdy něco takového?

Chov čévéček je životním stylem!

Někdy se stane, že fena odmítá štěňata, nechce je a tak nám nezbývá, než sehnat kojnou fenu, anebo se ujmout této role a pořídit mléko pro štěňata a po dvou až třech hodinách dávat pít a následně masírovat bříška a vybavovat reflex na vyprazdňování. Je to šílená práce. A pokud by se takové chování mělo opakovat, rozumný chovatel by na takové fence již chovat neměl. V naší chovatelské stanici z Rudého Údolí se díky bohu nikdy nic takového nestalo.

Pak se ještě bohužel občas stává i to, že některá miminka nepřežijí (zejména u početnějších vrhů).

Od kdy je vhodné začít pouštět ke štěňátkům první návštěvy?

Ve třech týdnech, kdy již štěňátka lezou a mlaskají pěkně masíčko, začínám zvát první zájemce. Pokud jde návštěva dovnitř domů, pochopitelně požaduji, aby si umyli ruce.

Podle jakých kritérií vybíráš ze zájemců vhodné budoucí majitele svých odchovů?

Chov čévéček je životním stylem!

Výborné je, když již mají alespoň jednoho československého vlčáka v péči a jsou poučeni vlastní zkušeností. Chci s nimi zůstat v kontaktu, ale nehoním je po výstavách, ani je nepřemlouvám k výcviku. Jakého psíka si vychovají, takového budou mít a podle toho se bude i on chovat k nim. Musí ho však milovat a začlenit do své rodiny. Je to takové další dítě.

Podělila by ses s námi na závěr o nějakou pěknou historku nebo nezapomenutelný zážitek, který se bezprostředně pojí k chovatelství?

Chov čévéček je životním stylem!

Ano, moc ráda. Před dvěma lety byla moje fena březí a já pořád čekala, počítala dny a připravovala porodnu, boudu a další potřebné věci k porodu. Lítala domů – ven, na zahradu a zase domů a ven… Psal se 62. den březosti a to byl ten den „D“. Já chtěla, aby se uklidnila a lehla si do porodní bedny. To trvalo chvíli. No, a nakonec si v nočních hodinách pěkně hopsla na moji postel a začala sázet štěňátka jedno po druhém hezky na polštář (nová postel, nová matrace) a tak jsem jen tak přihlížela. V porodní bedně ležela má druhá fena Shadow, které je dnes již dvanáct let.

 A stejně je milujete!!!

Moc děkuji za prima povídání.

Michaela Weidnerová

 

Foto: archiv Marie Hartmanové

http://zrudehoudoli.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->