Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Cestopes – Španělsko

Češi a Slováci jsou národy pejskařů – to se všeobecně ví. A také nemají problém se sbalit, opustit svou rodnou hroudu, a zakořenit v cizině. Jak jinak, než i se svými čtyřnohými kamarády. V březnu 2024 zůstaneme v Evropě. Přestože je letošní jaro poměrně teplé, vydáme se i tak za sluníčkem...


Cestopes – Španělsko
Kateřina Smětáková 12.3.2024 1173x Ostatní rozhovoryVýlety se psy

Španělsko je oblíbenou dovolenkovou destinací mnoha českých i slovenských pejskařů. Nádherné pláže, exotická kuchyně, bohatá historie i zajímavé tradice lákají každý rok mnohé z nás k návštěvě největší jihoevropské země. V rytmu flamenca už několik let venčí svou opravdu zajímavou smečku i Lucie Sobalová. 

Lucko, jak jste se vůbec ocitla ve Španělsku a kdo cestoval s vámi?

Cestopes – Španělsko

Jela jsem tehdy navštívit přátele. Plán byl takový, že si s nimi užiji čtrnáctidenní dovolenou. Jak se to tak někdy stává, zamilovala jsem se nejen do Španělska, ale i do tehdejšího přítele a zůstala v Barceloně natrvalo. V té době jsem pejsky neměla. Stejně jako můj přítel i oni jsou místní. Mám fenku a pejska – čivavy s PP a adoptovanou fenku - křížence APBT.

Jací jsou Španělé pejskaři?

Cestopes – Španělsko

Španělští pejskaři jsou většinou plážoví a parkoví povaleči. Preferují spíše jen procházky. Jsou i takoví, co se věnují výstavám a závodům, ale jsou v menšině. V těchto kruzích jsem se moc nepohybovala, kromě jednoho klubu, který byl zaměřený na bull sporty. Majitel toho klubu pořádal i závody. Také cvičil psy pro policii a armádu. Věnoval se chovu a výcviku amerických pitbullteriérů, stafordšírských bulteriérů, argentinských dog a belgických ovčáků.

Španělé tráví nejvíce času se svými psy především na plážích a v psích parcích!

Vidíte rozdíl v přístupu ke psům ve městech a na venkově?

Cestopes – Španělsko

Určitě je tam rozdíl. Lidé ve městech mají psy jako parťáky, kterým se věnují. Na vesnicích je mají jen na pozemku jako živý alarm. Jezdíme s přítelem na vesnici často – má tam dům. V jedné ulici mají na každé zahradě minimálně dva bull křížence. U jednoho domu jich je dokonce hned šest. Všímám si toho, když chodím na procházku se svými psy. Smutné je, že o tyto psy se majitelé pořádně nestarají. Bohužel je to patrné i z pouhého pohledu přes plot.

Preferují domorodci spíše místní plemena? Která jsou v jejich pomyslném žebříčku TOP?

Konkrétně v Barceloně mám pocit, že lidi preferují si psa spíše adoptovat než kupovat čistokrevná zvířata od chovatele. Takže je tam spousta všelijakých kříženců – od malých voříšků až po křížence ovčáků a bull plemen. Z místních plemen jednoznačně vede španělský galgo. Z čistokrevných psů potkáváme převážně border kolie, čivavy, jorkšíry... Je to takový mix všeho. Ale hlavně těch kříženců je tam hodně.

Při pořízení nového kamaráda do rodiny vede ve Španělsku jednoznačně adopce!

Jsou Španělé aktivními pejskaři, co se týče sportů, výcviku a výchovy?

Cestopes – Španělsko

S mnoha aktivními pejskaři jsem se nesetkala, kromě lidí z klubu. A tam jich také nebylo mnoho. Většinou to počáteční nadšení rychle opadlo. Stejně jako u nás si mnoho lidí myslí, že stačí navštívit pár lekcí, a pejsek je vycvičený. Nechci Španělům křivdit, určitě jsou mezi nimi i ti, kteří dochází pravidelně a práce se psem je baví.  Co se týče ostatních aktivit – výstavy se ve Španělsku samozřejmě pořádají také. Dost tam frčí i canicross, a agility.

Mají možnost využívat psí školy, cvičiště, parky?

Cestopes – Španělsko

Jak už jsem se zmínila, psí parky jsou na každém rohu. Mezi místními jsou velmi populární. Sednou si tam, popíjejí pivko, povídají si a psi si tam běhají, jak chtějí. Hodně času tráví se psy u moře na psích plážích. V tomto je Španělsko opravdu skvělé, protože máte opravdu vyhrazené pláže vyloženě pro psy. Cvičáků je v okolí poměrně dost, přestože nejsou mnozí páníčci vytrvalci a spíše navštíví pár lekcí, než aby chodili vyloženě pravidelně. Funguje tu také spousta psích hotelů, které nabízí kromě hlídání i možnost výcviku psa.

Jaká je ve Španělsku nabídka krmiv, veterinární péče a potřeb pro psy?

Cestopes – Španělsko

Veterinární péče je tam velmi dobrá. Přímo v Barceloně je spousta klinik, které fungují nonstop. Takže cokoliv se v jakoukoliv hodinu stane, tak se člověk nemusí bát, že nebude mít psa kde ošetřit. Máme tu i spoustu obchodů s chovatelskými potřebami, kde je obrovský výběr. Je zde i spousta psích salonů. Parádní jsou samoobslužné myčky na psa. Jen vhodíte příslušný obnos a psa si vykoupete i vyfénujete. Co se týče krmiv, tak zde máme asi stejný výběr jako v ČR. Pokud dáváte přednost BARFu, není to problém. Lehce zde nakoupíte i maso a veškeré doplňky.

Oblíbené jsou samoobslužné myčky na psy. Za pár euro si zde psa vykoupete i vyfénujete!

Musíte své psy nechávat očkovat i proti jiným nemocem, než jsme zvyklí v ČR a na Slovensku?

Psi se očkují jen proti infekčním onemocněním. Vzteklina není v Barceloně povinná. Pokud však chcete se psem vyjet z Katalánska, tak se naočkovat musí.

Jsou v této zemi nějaká zvláštní omezení, nařízení nebo zákazy týkající se psů?

Cestopes – Španělsko

Nic mě vyloženě nenapadá, snad kromě zákona o PPP - Perros potencialmente peligrosos. (psi potenciálně nebezpeční). K nim patří APBT, AST, SBT, argentinská doga, tosa inu, rotvajler, dobrman, brazilská fila, mastif a všichni jejich kříženci. Aby někdo mohl mít takového psa, tak si musí vyřídit licenci. To obnáší projít zdravotními a psychologickými testy, mít základní vzdělání o těchto psech a výcviku a čistý trestní rejstřík. Musí ročně platit poplatek okolo 40€. Musí také za 18€ zaregistrovat takového psa na úřadě. Dotyčný jedinec pak musí mít základní výcvik, náhubek a vodítko ne delší než jeden metr. Psa může venčit jen jeho majitel nebo jedna další osoba, která musí mít také doklad o způsobilosti. Tento zákon ale spousta lidí nedodržuje. Pokud vás však policie chytne, dostanete vysokou pokutu, a psa vám seberou.

Majitel potenciálně nebezpečného plemene nebo jeho křížence musí splňovat mnoho podmínek, aby mohl takového psa vlastnit!

Děkuji za rozhovor

 

Kateřina Smětáková

Foto: archiv Lucie Sobalové, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->