Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Chtěli byste vystavovat a zatím se v tom vůbec neorientujete? A víte, že to není jenom o tom vyplnit a poslat přihlášku a přivést svého psa na místo konání? Čtěte tedy dál a dozvíte se víc…


Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!
Panýrková Iveta 6.4.2019 11750x Ostatní rozhovoryVýstavy

Výstavní sezóna se opět rozjíždí! Každý víkend se na všech možných místech v celé naší zemi a nejen tam nějaká výstava koná. Jenže to není jen tak nějaká přehlídka. Je třeba se na ni opravdu dobře připravit. A právě o tom si budeme povídat s Kamilou Vojtíškovou a Petrem Petrovickým, trenéry v Psí škole handlingu, kteří nás do tajů převádění psů trochu zasvětí.

Náš magazín čtou také lidé, kteří mají svého prvního psíka a některé výrazy jsou pro ně naprosto neznámé. Co tedy přesně řečeno znamená slovo handling?

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Handling znamená předvedení psa na výstavě. Jeho součástí není jen vejít se psem do výstavního kruhu a udělat, co nám rozhodčí řekne. Pejska je nutno na předvedení i na výstavní prostředí předem připravit. Při handlingu se snažíme podpořit a vyzdvihnout exteriérové i povahové přednosti psa v rámci standardu daného plemene a samozřejmě se snažíme i šikovně „zakrýt“ jeho případné nedostatky. Měla by být patrná i souhra mezi psem a handlerem (psovodem).

Ono vystavování není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. A vy jste se na tuto problematiku zaměřili. Jak?

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Na výstavách často vidíte vystresované psy i jejich páníčky. Ve výstavním kruhu pak handleři často poškodí svého pejska právě špatným předvedením. Zároveň „díky“ častému stresu na obou stranách si tuto akci ani jeden z nich neužívá. Postupem času jsme si začali tuto skutečnost stále více uvědomovat a chtěli jsme předat majitelům psů informace a zkušenosti, jak připravit pejska i sebe na výstavu, aby to pro ně nebyla stresová a nepříjemná záležitost. A tak v roce 2013 vznikl první seminář pod vedením naší trenérky Kamily a v roce 2017 jsme založili Psí školu handlingu.

Čím vším se taková škola vlastně zabývá?

Každý měsíc pořádáme seminář „Přípravy na výstavy a Handling“, kde se věnujeme teorii i praktické části. Zároveň je jednou měsíčně vypsán i termín pro „Handling wokshop“, který slouží absolventům našich seminářů. Ve workshopu se zabýváme pouze praktickou částí, kde pilujeme samotný handling a řešíme aktuální nedostatky či problémy.

Jaké máte výsledky?

Od roku 2009, kdy jsme se začali výstavám věnovat, jsme dovedli pejsky i handlery k mnoha úspěchům – Světový vítěz, Evropský vítěz, více než dvěstěkrát vítěz plemene, mnohonásobní šampioni, vítězové FCI skupin či celých výstav.

Může se stát dobrým handlerem každý člověk?

Základem je trénink. Ovšem každý z nás má pro něco větší či menší talent. Jsou lidé, kteří se stanou časem dokonce i profesionálními handlery. Již několik takovýchto výborných handlerů prošlo našimi semináři, na kterých kdysi začínali. Bohužel se ale stává, že i přes všechnu snahu a trénink to některým majitelům prostě nejde, a pak je lepší si objednat na výstavu profesionálního handlera.

Na svém webu uvádíte, že k tréninku přistupujete pozitivně, co to přesně znamená?

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Pokud byste šli na výstavu s pejskem, který se bude majiteli krčit u nohy ve výstavním kruhu kvůli strachu ze svého handlera, pak byste tam nejspíš příliš neuspěli. Chování psa by mělo odpovídat standardu plemene, kde je i popsáno, jakým dojmem má ten konkrétní jedinec působit. Ve všech případech by se ale měl pes stejně jako handler cítit ve výstavním kruhu dobře a příjemně. Proto náš trénink využívá pozitivní motivaci a chceme, aby jak trénink, tak i samotná výstava byla pro psa příjemným zážitkem a těšil se na ni.

Když si někdo pořídí pejska a ví, že se chce věnovat výstavám, kdy a jak je nejlepší ho začít připravovat?

S přípravou na výstavy by se mělo začít již od štěňátka, nejdříve od věku tří měsíců. Štěňátka si rychle zvykají a učí se novým věcem. Proto je pro majitele nejsnazší začít v brzkém věku. U starších psů pak obvykle trvá celý proces přípravy na výstavu delší dobu.

A co by měl například takový pejsek umět, než navštíví vaši školu?

Všem vřele doporučujeme pejska správně socializovat a učit ho kontaktu s majitelem i cizími lidmi. Vše ostatní se pak majitelé dozví na našem semináři, kde nastavíme plán tréninku pejskovi přesně na míru. Ke každému je třeba přistupovat individuálně.

Výstavní postoj – zajímavé téma. Ne každé plemeno jej má stejný, jak třeba trénujete tuto nezbytnou část předvedení?

Každé plemeno má svá specifika. Vše ale vychází ze stejného základu. Pejsek se nejdříve musí naučit v klidu a nehybně stát. Pak můžeme přejít do další fáze, kdy pejska upravujeme do požadovaného výstavního postoje dle plemene. Opět je důležitý individuální přístup.

Na svých stránkách máte uvedeno, že jste schopni odvodit psa na výstavě. Jak se toto dělá, když prakticky toho psa neznáte a přesto jste schopni dosáhnout skvělých výsledků?

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Jak již bylo zmíněno, každý má na něco větší či menší talent. Při profesionálním handlingu se již nejedná jen o samotné předvedení psa. Je nutno pejskům rozumět a umět s nimi pracovat. Vždy jsme rádi, pokud při objednání handlingu máme možnost se s pejskem seznámit ještě předem na individuální lekci. Mnohdy to ale kvůli velké vzdálenosti bydliště majitelů nejde, a tak se s ním setkáváme až na výstavě. Na místě pak s pejskem absolvujeme ráno před zahájením posuzování krátký trénink, kde se s ním handler sehraje a pak jdou již naostro do kruhu.

Vysvětlete našim čtenářům, co jsou to tzv. „figury“, a s jakými konkrétně se mohou na výstavách setkat?

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!

Na výstavě budete potřebovat několik sestav, tedy způsobů předvedení psa. Základem je kruhový pohyb, kdy pes běhá v klusu u levé nohy a handler se pohybuje proti směru hodinových ručiček. Dále se většinou požaduje pohyb „tam a zpět“, kdy rozhodčí sleduje chody předních a zadních končetin. Handler jde se svým psem po pomyslné „rovné čáře“ směrem od rozhodčího ke konci výstavního kruhu a zase zpět k němu. Pes by měl být opět v klusu. Existuje i několik dalších sestav, které se mohou po handlerech požadovat. Ty už ale nejsou jednoduché a je nutná důkladnější příprava. Pokud ale nejste přihlášeni v soutěži junior handling, která je otevřena pro mladé vystavovatele do osmnácti let, pak vás může jiná sestava potkat jen výjimečně.

Prozraďte nám na závěr, proč by se měl začínající vystavovatel obrátit právě na vaši školu. Čím je výjimečná nebo co mu můžete s jistotou slíbit?

Je to právě specializace na výstavní prostředí, jedná se o velmi specifický typ přípravy psa i majitele. Naše Psí škola Handlingu pomáhá ve výstavní přípravě a kariéře nejenom začátečníkům, ale i zkušeným chovatelům a vystavovatelům. Vždy je dobré znát nezaujatý názor na Váš handling a někoho, kdo Vám přesně řekne co a kde děláte špatně. Ušetří Vám to čas, který pak trávíte na výstavách a výsledky se nedostavují. U nás vždy víte, na čem jste. Handlery chválíme při pokrocích k lepšímu a jsme za tyto pokroky nesmírně rádi, ale nenecháme je usnout na vavřínech. Vždy je co zlepšovat.

Děkuji vám za rozhovor

 

Foto: Psí škola handlingu

Pes by se měl vždy ve výstavním kruhu cítit dobře!
Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...