Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?

Pomozte nám zachránit vzpomínky na začátky českého strakatého psa! Sháníme dobové materiály, fotky, PP nebo vzpomínky lidí, kteří strakáče znali či chovali v 80. letech a dříve. Každý střípek pomůže zmapovat historii tohoto unikátního národního plemene. Ozvěte se přímo nám nebo sdílejte dál!


Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?
4.5.2025 1593x Chov psů

Rádi bychom detailněji zmapovali osud Horákových laboratorních psů – českých strakatých psů. A tak bychom chtěli poprosit vás všechny, zda byste třeba ve svém okolí neměli někoho, kdo v 80. letech nebo i dříve strakáče měl a byl by ochoten se s námi podělit o informace. Řada strakáčů byla z chovu i z pokusů vyřazena i v době své „laboratorní slávy“. Neznáte někoho takového? Nebo někoho, kdo by nám mohl poskytnout kopie dobových materiálů (výstavní katalogy, průkazy původu, fotografie atd.) do roku 1990. Po tomto datu už máme chov dobře zaznamenaný.

Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?

Historie chovu našeho národního plemene s pohnutým osudem se začínala psát v roce 1954, kdy tehdejší český kynolog František Horák nechal nakrýt fenu s neznámým původem vzdáleně podobnou německému ovčákovi psem také bez průkazu původu, který připomínal menšího teriéra. Narodil se tak první vrh Horákových laboratorních psů. Ve Fyziologickém ústavu Československé akademie věd sloužili k výzkumu přibližně dvacet pět let.

Na přelomu 70. a 80. let opustili laboratorní psi nadobro brány výzkumného ústavu a našli své nové domovy u chovatelů!

Z laboratoře rovnou do domácností

Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?

Ve vědeckých knihovnách jsme našli práce zkoumající chování psů, epilepsii a léky proti ní, antibiotika, imunologické pokusy zahrnující transplantaci kožních štěpů a snad i ledvin. Postupem času se však pokusy na psech prováděly čím tím dál méně a pan Horák odešel do důchodu. Naskytla se tak otázka, kam se zbylými psy. Ruku k záchraně podal pan inženýr Jan Findejs a společně s tehdejším Českým svazem chovatelů drobného zvířectva hledali nové majitele. Na přelomu 70. a 80. let opustili zbylí laboratorní psi nadobro brány výzkumného ústavu a našli své nové domovy u chovatelů. Na návrh pana Horáka dostali laboratorní psi jméno český strakatý pes a zdánlivě se otevřela cesta svobodného chovu.

Nebyl internet, ani mobily…

Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?

První vrh mimo Fyziologický ústav se narodil v roce 1981. Byl to vrh A Dobrušská hacienda a byli v něm tři pejsci. Vzniklo i pár dalších chovatelských stanic a strakáči se začali objevovat na různých výstavách.

Organizace chovu psů ale nebyla tak sofistikovaná, jako je tomu dnes. Tenkrát neexistoval internet, nebyla možnost elektronické evidence, nebyly ani mobilní telefony tak, jak to známe v současnosti. Informace se šířily prostřednictvím denního tisku, časopisů s periodou vydávaní třeba jedenkrát za měsíc, písemně poštou či telefonováním na pevnou linku.

Něco se chystá…

Český strakatý pes – pomohli byste nám rozluštit tajemství počátků chovu?

A protože jsme právě v loňském roce oslavili 70. výročí od narození prvního vrhu našich strakatých kamarádů, rozhodli jsme se, že bychom v rámci našeho chovatelského klubu (Spolek českého straktého psa) rádi vydali monografii o tomto plemeni. Shromáždili jsme řadu materiálů, které ještě nebyly publikovány, ale stále nám chybí některé informace z 80. let, tedy právě z té doby, kdy strakáčci opustili laboratoře.

Za jakékoliv informace budeme velice vděčni a předem děkujeme!

Máte-li nějaké informace, pište nebo volejte prosím:

Zdeňka Vaňourková (poradce chovu ve Spolku českého straktého psa)

zdenka@weber.cz

Tel. 724 059 894

Zdeňka Vaňourková

Foto: archiv klubu

Kam dál ...



-->