Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Souhlasíte, že český fousek patří nejen u nás mezi nejuniverzálnější lovecké psy? Vybíráte si ale právě mezi více loveckými plemeny, nemůžete se stále rozhodnout a uvítali byste malé srovnání z nejrůznějších úhlů pohledu? Který ohař nebo setr je nejlepší pro lov, který do rodiny a kdo vyniká svou odolností? Odpovědi najdete v našem detailnějším srovnání a věříme, že vám získané informace určitě budou k užitku.
Ohaři jsou nepostradatelnými pomocníky myslivců a milovníků lovecké kynologie. Mezi nimi vyniká naše oblíbené národní plemeno český fousek, který se svými schopnostmi a univerzálností řadí mezi nejlepší lovecká plemena vůbec. Jak si ale stojí ve srovnání s některými dalšími populárními ohaři, jako jsou německý ohař, maďarský ohař, výmarský ohař, münsterlandští ohaři, irský či anglický setr? Pojďme se na to společně blíže podívat…
Český fousek je plemenem s hlubokými kořeny v českých zemích. Patří mezi hrubosrsté ohaře a jeho historie sahá až do středověku, kdy byl využíván jako univerzální lovecký pes. Německý drátosrstý ohař má podobný vývoj a je českému fouskovi velmi blízký, zatímco maďarský ohař (vizsla) a anglický setr pocházejí z poněkud jiných chovatelských tradic, zaměřených spíše na rychlost a obratnost při lovu pernaté zvěře. Výmarský ohař se vyvinul v Německu a byl šlechtěn pro lov velké zvěře. Malý a velký münsterlandský ohař mají rovněž německý původ a jsou ceněni pro svou všestrannost. Irský setr byl naopak vyšlechtěný v Irsku pro rychlou práci v otevřeném terénu.
Český fousek je známý svou věrností, inteligencí a snadnou cvičitelností. Je všestranný a vhodný pro různé typy lovu. Německý ohař má podobné vlastnosti, ale obvykle je o něco energičtější a vyžaduje důslednější výcvik. Maďarský ohař je velmi jemný a úzce vázáný na svou rodinu, ale bývá citlivější na tvrdší výcvik. Anglický a irský setr jsou elegantní a temperamentní psi, kteří excelují při lovu v otevřených prostranstvích, ale oproti fouskovi postrádají všestrannost. Výmarský ohař je silný, odvážný a inteligentní, ale může být tvrdohlavější. Münsterlandští ohaři jsou přátelští a učenliví.
Z hlediska loveckých dovedností se český fousek opět vyznačuje všestranností. Vyniká v hledání, vystavování i dohledávce zvěře, stejně jako v práci ve vodě. Německý ohař je také skvělý univerzál, ale obvykle je tvrdší v povaze. Maďarský ohař se specializuje na rychlou a precizní práci na poli, kde se jeho obratnost a elegance projeví nejlépe. Anglický a irský setr jsou mistři v rychlosti a vytrvalosti při hledání pernaté zvěře, ale jejich všestrannost je nižší než u našeho fouska. Výmarský ohař je univerzální lovecký pes, skvělý pro práci v lese i na poli. Münsterlandští ohaři jsou vynikající aportéři a jejich pracovitost je oceňována zejména při lovu vodní zvěře.
Každé plemeno ohaře má své specifické přednosti, výběr ideálního psa tedy záleží zejména na konkrétních požadavcích každého majitele!
Hrubá srst českého fouska mu poskytuje skvělou ochranu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, což je velkou výhodou při lovu v terénu a vodě. Německý drátosrstý ohař má podobnou srst, zatímco maďarský ohař, výmarský ohař, anglický setr a irský setr mají kratší srst, která neposkytuje takovou ochranu proti chladu a vodě a jejich majitelé, či vůdci by na to neměli zapomínat. Münsterlandští ohaři mají delší, hustší srst, která je výhodná pro lov v těžkém terénu.
Český fousek je nejen skvělým loveckým psem, ale také výborným rodinným společníkem. Je přátelský, trpělivý a dobře vychází s dětmi. Stejně tak německý ohař, maďarský ohař a münsterlandští ohaři jsou rovněž vhodní pro rodiny, ale potřebují hodně pohybu a spoustu podnětů. Anglický a irský setr jsou také milí a společenští, ale jejich temperament může být náročnější na výchovu. Výmarský ohař je velmi inteligentní, ale potřebuje pevné vedení.
Český fousek je obecně zdravým a velmi odolným plemenem, ale jako všichni velcí psi může trpět na dysplazii kyčelních kloubů. Německý ohař, maďarský ohař a münsterlandští ohaři mívají podobné zdravotní predispozice. Anglický a irský setr mohou být náchylnější na kožní problémy a genetické oční vady. Výmarský ohař může trpět na nebezpečnou torzi žaludku a problémy s klouby.
Každé plemeno ohaře má své specifické přednosti. Český fousek vyniká všestranností, odolností a věrným temperamentem, což z něj dělá skvělou volbu pro myslivce i rodiny. Výmarský ohař je silný a odvážný, münsterlandští ohaři jsou skvělí aportéři, anglický a irský setr vynikají rychlostí a elegancí. Výběr ideálního plemene jak na práci, tak i do rodiny tedy záleží na konkrétních požadavcích každého majitele.
Red.
Foto: Kateřina Lisová
Jaká je cesta k vítězství, jaké výzvy přináší spojení loveckého výcviku s výstavní ...
Rozhovory o plemeniViděli jste někdy na vlastní oči psa, který doslova zkamení? Asi takovým nejznámějším ...
Lovecká kynologie-->