Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí

Zalíbilo se vám finské národní plemeno lapinkorira a uvítali byste i pár postřehů a názorů na český chov od zkušené posuzovatelky přímo ze země původu? Pak si určitě nenechte následující rozhovor…


České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí
Jitka Bastl Hořáková, Veronika Brown Hošková 13.7.2023 1781x Rozhovory o plemeni

V sobotu 29. dubna 2023 se v Mladé Boleslavi uskutečnila klubová výstava pro u nás zatím stále ještě málopočetné plemeno lapinkoira. Přihlášeno bylo celkem dvacet šest psů a fen.  Posuzování se ujala rozhodčí ze země původu paní Elina Haapaniemi. Sama sice chová jiné plemeno, ale FL samozřejmě velmi dobře zná. Po skončení celé akce byla tak laskavá, že si na nás k našemu obrovskému nadšení udělala potřebný čas a opravdu ochotně nám odpověděla na pár zvídavých otázek.

Elino, povězte nám nejprve, jak dlouho už posuzujete výstavy psů? 

Psy posuzuji už čtyřicet čtyři let. Ale pozor, když jsem se poprvé kvalifikovala pro posuzování, byla jsem ještě velmi mladá!

Medailonek Eliny Haapaniemi

Něco o mě:

Psům se věnuji od svých dvanácti let, a již dlouhou dobu se zabývám chovem pyrenejských horských psů. Moje chovatelská stanice se jmenuje Aspenella. Byla jsem členkou podvýboru finského kynologického klubu pro rozhodčí, předsedkyní výboru finského kynologického klubu pro standardy plemen a byla mi také udělena Stříbrná čestná medaile finského kynologického klubu. Jsem rovněž členkou anglického Kennel Clubu. Psy posuzuji již čtyřicet čtyři let a za svou dlouhou kariéru mezinardoní rozhodčí jsem již měla možnost hodnotit téměř po celé Evropě, v Kanadě, v Austrálii, na Novém Zelandu a v Jihoafricke republice. Také jsem posuzovala v letošním roce na prestižní výstavě Cruft´s v Anglii právě plemeno lapinkoira.

Velmi by nás zajímalo, k jakému účelu v současné době ve Finsku používáte lapinkoiry?

Jsou to hlavně domácí zvířata. Lapinkoiru používáme k práci ještě nahoře v Laponsku, ale jinak se uplatňují především a hlavně jako domácí mazlíčci. Doma jsou velmi oblíbené, protože jsou tak akorát velké a je to nenáročné plemeno.

Máte představu o tom, jak široká je chovná základna v zemi původu? 

Z hlavy si to bohužel nepamatuji, protože posuzuji hodně dalších plemen. U nás je to však velmi oblíbené plemeno.

Když se vydáte na typickou finskou výstavu, kolik představitelů tohoto plemene se tam zhruba objeví?

No, pokud je to mezinárodní výstava nebo výstava všech plemen, může jich tam být, řekněme, čtyřicet až osmdesát.  To je dost. Na klubových výstavách se to velmi často dělí do dvou kruhů. Přihlásí se jich totiž tolik, že zveme zvlášť rozhodčího pro psy a zvlášť pro feny. 

U tohoto plemene je důležité, že by to neměl být hranatý pes, musí být prostě tzv. mimo čtverec, ne příliš dlouhý, a ani ne příliš krátký!

Mají podle vás lapinkoiry vůbec nějaké nedostatky?

České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí

Samozřejmě, to má každé plemeno. Pokud myslíte typově, tak ano. Řekla bych, že máme v plemeni hodně variací, a jak asi víte, původně to bylo jedno a totéž plemeno, dokud se nerozdělilo, což se stalo před desítkami let, ale stále ještě někdy vidíme, že lapinkorira vypadá trochu víc jako laponský honič. Myslím si, že u tohoto plemene je důležité, že by to neměl být hranatý pes, musí být prostě tzv. mimo čtverec, ne příliš dlouhý, a ani ne příliš krátký. Hlava je velmi důležitá a především je žádoucí plná čenichová partie. Také uši si přejeme dobře nasazené a uvnitř hodně osrstěné, a proto je vždy pečlivě prohlížím a osahávám.

Záleží nějak na vzdálenosti mezi ušima?

Ano, záleží na tom, jak jsou nasazené. Je to velmi těžké definovat, mohu vám poslat nějaké nákresy a obrázky. Víte ale, že je to něco, co prostě vidíte okamžitě, když jsou takové, jaké mají být. A také je třeba sledovat velikost, nemohou být jakkoli velké. Musí být prostě vyvážené. 

Standardem je povoleno klopené ucho jedno nebo obě. Jak se k tomuto obecně staví rozhodčí a jaký je váš pohled?

Na vaši otázku nemohu za své kolegy odpovědět, ale za sebe se domnívám, že vzhledem k tomu, že polosvislé uši jsou ve standardu jasně zmíněny, měli by se rozhodčí řídit „evangeliem“, jinými slovy standardem. Stejně tak u takových psů, kteří mají jedno ucho vztyčené a jedno poloklopené. Máte v České republice nějaký klub finských laponců? U nás, pokud má chovatelský klub pocit, že je problém v chápání standardu plemene, může například poslat dopis rozhodčím, aby věc objasnil.

Líbilo se vám na naší výstavě něco konkrétního?

České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí

Samozřejmě, že tu byli psi, kteří se mi opravdu líbili. Zvlášť mne upoutal hnědý junior. Podle mne z něho vyroste moc pěkný pes. Pak mne zaujal pes ze třídy otevřené, který měl velmi hezky tvarovanou hlavu. A samozřejmě je moc pěkný i pes šampion. U veterána zase oceňuji, že byl stále ještě ve velmi dobré kondici.
Feny se mi jevily jako hodně nevyrovnané a celkově to bylo dost variabilní. Viděla jsem tam více fen čtvercového formátu a to my nechceme. Laponský herder je nejdelší, ale my nechceme hranaté špice. Jsou to spíš obecní špicové než lapinkoiry. A důležitá věc, kterou možná u svého plemene znáte, je, že by jedinci měli mít měkké tvary, od hlavy přes tělo až po úhlení by to mělo všechno splývat. Prostě mírně plynulé proporce po celé délce – to je žádoucí.

„Byla jsem velmi mile překvapená, kolik pěkných lapinek se na tuto výstavu přihlásilo!“

Co byste řekla na posuzování v Mladé Boleslavi? A myslíte si, že někteří z laponců, které jste viděla, by byli schopni úspěšně soutěžit i ve Finsku? 

Den v Mladé Boleslavi se mi moc líbil. Byla jsem velmi mile překvapená, kolik pěkných FL se na tuto výstavu přihlásilo. Mnou vybraní jedinci by byli zajisté úspěšní i na finských výstavách.

Říkáte, že u nás máme hezké lapinkoiry, ale když se podíváme na výsledky, zadala jste spoustě jedincům známku VD i D. Když to ovšem srovnáme s hodnocením z většiny výstav v celém roce, mají téměř vždy všichni známku V. Naučili se podle vás vystavovatelé „díky“ tomu považovat známku VD za špatný výsledek a známku D za katastrofu?

České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí

Každý vystavovatel by si měl najít čas si přečíst, co přesně jednotlivé známky znamenají. Pes s výbornou je skvělým představitelem plemene s drobnými chybami. Jedinec, který získá VD, je stále dobrým představitelem plemene, ale má viditelnější vady oproti psu se známkou V. Známka dobrá znamená, že pes je stále v typu, ale vykazuje vady týkající se hlavy, očí, výrazu nebo např. pohybu. Známku dostatečná zadávám jedinci, který vykazuje vážné vady a není právě nejlepšího typu. Nezapomínejme ale, že standard popisuje také množství vad, které znamenají diskvalifikaci.

Na závěr našeho povídání by nás zajímalo, jakým směrem by se dle vašeho mínění měl ubírat chov v ČR na základě toho, co jste tu u nás měla možnost vidět?

České lapinkoiry pohledem finské rozhodčí

Myslím si, že je třeba klást větší důraz na hlavu, aby se dosáhlo správného typu. A pak je třeba věnovat pozornost čenichu, který chceme mít plný. Všimla jsem si, že některé ocasy byly příliš krátké a nízko nasazené. Takže si i na tento znak musíte dávat větší pozor. A pak je tu ještě barva očí, nechceme světlé oči, musí ladit s barvou srsti. Ale pokud je světlé, je velmi často příliš „tvrdé“ a tito psi by vždy měli mít jemný výraz.

Moc děkujeme za vaši vstřícnost a pěkný rozhovor.

 

Jitka Bastl Hořáková

Veronika Brown Hošková

 

Foto: archiv Jitky Bastl Hořákové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->