Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

BULL SPORTY s Lucy – hang time

Síla a vytrvalost zákusu u teriérů typu bull je v psím světě takřka legendární. Jak je to vůbec s tradovanou křečí, díky které údajně nemohou pitbullové a jim podobní uvolnit sevření čelistí? Této pověře nahrává do karet i další z disciplín bull sportů – hang time. V čem spočívá, a proč od něj mnozí pořadatelé soutěží upouští?


BULL SPORTY s Lucy – hang time

Jak už jsem avizovala v předchozím dílu, dnes se budeme věnovat disciplíně nazývané „HANG TIME“ – visení na čas. Co to vlastně znamená? Ne, ani tentokrát nebudeme nikoho věšet… kromě peška. Jak už jsme si minule řekli, budeme vycházet z principů disciplíny high jump. Pro ty, kdo čtou můj článek poprvé, doporučuji si přečíst předchozí díly seriálu a potom se sem vrátit.

O co v hang time jde?

BULL SPORTY s Lucy – hang time

Máme tedy zavěšeného peška na laně přes větev stromu nebo na speciálních konstrukcích pro spring pole, high jump nebo přímo pro hang time. Ve starých pravidlech bývala minimální výška pro zavěšení peška 160 cm – ještě v době, kdy nebyla účast malých plemen tak častá. Pes se nechal vyskočit a udělat na peška zákus. V dnešních pravidlech bývá způsob provedení zákusu na handlerovi. Může nechat udělat zákus i z náruče – psa tedy k peškovi vyzdvihne. Pes se zakousne do peška a zůstane držet. Důležité je, aby se pes nedotýkal země. Handler (ten, kdo vede psa) zkontroluje zákus a odsouhlasí začátek měření času organizátorovi. V případě, že se handlerovi zákus psa nezdá, požádá o opravu. Ve chvíli, kdy začne běžet čas, se již handler nesmí psa dotknout. Smí psa pouze povzbuzovat. Nechat psa zakousnout na zemi a pak jej vytáhnout do výšky se na soutěži nedělá!

Mýty opředená „křeč”

BULL SPORTY s Lucy – hang time

A jak je to v tomto případě s tvrzením, že pes vlastně peška pustit nemůže, protože má křeč? Je to mýtus? Teoreticky by se dalo předpokládat, že při některých výkonech už by ke křeči mohlo docházet. Osobně jsem byla svědkem mnoha úžasných výkonů v HT, ale nikdy žádné křeče. Z mého pohledu vidím mnohem větší riziko dehydratace u špatně zavodněných sportujících psů, nebo riziko šoku při vyčerpání organismu u netrénovaného psa.

Co dokážou psí kluci…

BULL SPORTY s Lucy – hang time

Jaké úžasné výkony mám na mysli? Mezi psy - cituji Zpravodaj KAPBT III. ročník 2000, 2. číslo (výsledky z Pit Bull Sport Show v Hradci Králové):

„Argo pana Radima Urbaniece měl trošku smůlu. Povedlo se mu během soutěžního pokusu uhryznout část peška, a spolu s ním spadl. Dosáhl tak času „jen“ 34:32 minut. Ale že Argo umí, nám ukázal v loňském roce, kdy ve stejné disciplíně zvítězil časem nad 42 minut.“

Velmi dlouhou dobu nebyly tyto výsledky překonány. Až v roce 2010 na CWDS (Czech Working Dogs Show) na hotelu Horník, se podařilo mému psovi APBT - Mad Maxovi, z chovu Lenky Hypšmanové (Immortal kennel), tento výkon překonat s časem 2 hodiny a 20 minut. Matně si vzpomínám, jak jsme sledovali „zavěšeného“ jiného psa na druhém stanovišti. Ten startoval o něco dříve, což byla výhoda. Mad Maxe jsem tak mohla sundat z peška až poté, co tento pes sklouzl, a skončil na druhém místě. Nejsem si dnes už zcela jistá jeho přesným výkonem, ale byl v té době stejně obdivuhodný. Mad Maxe jsme museli z peška sundat také z toho důvodu, že byl přihlášen ten den ještě na jednu disciplínu. Jednalo se o weight pull sprint (o této disciplíně vám povím jindy). Byli jsme poslední soutěžící a už se začínalo stmívat. Mad Max se v této disciplíně umístil i po takovém výkonu na HT na druhém místě. Tento rekord držel Mad Max až do roku 2016 na SBS (Staff Bull Show), kdy pes jménem Spawn (xAPBT) našeho kamaráda Michala Balvína dokázal viset neuvěřitelné 3 hodiny. Michal ho tehdy sundal pro jistotu – z obav o jeho zdraví. Spawn byl sice trochu unavený, ale jinak naprosto v pořádku. Tento rekord v ČR mezi psy drží dodnes, ač je sám už za duhovým mostem, stejně jako Mad Max.

…a psí holky?

BULL SPORTY s Lucy – hang time

První rekord v HT, u kterého jsem byla taktéž osobně, vytvořila fenka APBT jménem Vencovsky´s Beastly Nikita majitele Ondřeje Trnky s časem 1 hodina a 5 vteřin v roce 2000 na Pit Bull Sport Show v Hradci Králové.

Co je ale ještě více neuvěřitelné, je fakt, že rekord v ČR mezi fenami držela Beastly Nikita až do loňského roku, což je 23 let! Překonala ji až fenka Nayra Veroniky Řehákové v loňském roce na SBS. Rekordu dosáhla fascinujícím výkonem 3 hodiny 3 minuty a 3 vteřiny, kdy Nayru také raději z peška sundali. Je to aktuálně nejdelší čas dosažený v této disciplíně v České republice. Netroufám si vůbec říci, jak dlouho by tam všichni ti zatvrzelí blázni viseli, kdyby dál mohli…možná dodnes (smích).

Bull sporty nejsou hobby, ale způsob života!

Malí, ale šikovní stafbulíci

BULL SPORTY s Lucy – hang time

Za zmínku jistě stojí uvést i rekordy mezi SBT (stafordšírský bulteriér), které jsou rozhodně více než překvapivé, když vezmete v úvahu rozdíly mezi APBT a SBT.

Rekord u psů drží Carlo Štěpánky Pincové, s časem 1 hodina 41 minut a 40 vteřin (SBS 2024).

Mezi fenami vládne Gloria Markéty Bártové s časem 43 minut a 40 vteřin (SBS 2023). Překonávání rekordů v této disciplíně je poměrně náročnější než v těch ostatních také proto, že mnoho pořadatelů HT vypouští ze svých závodů pro jeho čím dál větší časovou náročnost.

Ten, kdo bull sportům již propadl, ví, o čem mluvím, když říkám, že bull sporty nejsou hobby, ale způsob života.

Soubor článků se skládá z úryvků připravované knihy – vztahují se na ně autorská práva, tudíž není bez souhlasu autorky dovoleno je jakkoli kopírovat nebo dál šířit.

Lucy

Foto: archiv autorky, Irena Vanišová, Štěpánka Pincová

Kam dál ...



-->