Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Atraktivní globalring již zítra v Liberci!

Tvrdí psi, ohromující zákroky, skvělé výkony, dokonalé poslušnosti a nekonečná dech beroucí podívaná! Tak přesně to na vás čeká již zítra v kynologickém klubu Pavlovice, kde se utká několik týmů jak z Čech, tak i ze zahraniční v extrémně náročném sportu zvaném globalring. Toto si rozhodně nenechte ujít!!!


Atraktivní globalring již zítra v Liberci!
matilda 6.7.2018 2926x Zajímavosti

Jak již samotný název napovídá, je jasné, že oko diváka se rozhodně nudit nebude. A o čem ten globalring vlastně je a co od celé akce můžete čekat, se dozvíte v následujícím povídání, které je zároveň i srdečnou pozvánkou pro vás. Oslovili jsme tedy jednoho z organizátorů a zároveň rozhodčího v jedné osobě a to Standu Doležala…

Stando, určitě ne každý tento sport zrovna zná. Můžete nám ve zkratce vysvětlit, oč se tedy jedná?

globalring Globalring je velmi mladý ringový sport, který vznikl v Belgii. Je organizovaný pod N. V. B. K., což je belgickou obdobou našeho ČKS. Jeho program je velmi podobný v Čechách známějšímu mondioringu. Program se skládá ze tří disciplín. První je poslušnost, druhou skoky a třetí obrany.  Všechny tři oddíly pes vykonává najednou a vkuse, takže délka nejvyšší zkoušky v kategorii tři může trvat až 45 minut. Vzhledem k tomu, že nejsme organizováni pod FCI, může si přijít zazávodit prakticky kdokoliv a také s jakýmkoliv psem. Takže průkaz původu psa není podmínkou ke startu psa na závodě. To je třeba vhodné pro služební psy a jejich psovody, protože často slouží i se psy bez PP.

Co je tedy možné v sobotu na akci vidět?globalring  

Všechny zákroky probíhají na tzv. ringo oblek. Je zde několik disciplín obran. Například obrana psovoda neboli přepad, útok s holí, útok s předměty, útěk apod. Mezi divácky nejatraktivnější patří jednak přerušené zadržení, kdy je těsně před zákusem pes odvolán psovodem zpět a potom také hlídání předmětu. Při tomto cviku pes zcela sám hlídá určený předmět, který se mu pomocník v ringu pokusí třikrát odebrat. Pes musí pomocníka sám v určité vzdálenosti zadržet, po té pustit a samostatně se vrátit na hlídaný předmět.

Kolik závodů se u nás ročně pořádá?

globalring Do nedávné doby jsme měli problémy s delegací rozhodčích a figurantů. Všechny závody jsou pro členy Globalring Czech Republic zdarma, a proto pozvat rozhodčí a figuranty bylo pro pořadatele finančně poměrně náročné. To také omezovalo počet závodů v Čechách. V současné době ale máme figuranty i rozhodčí již tady v Čechách. Letos se na našem území uskutečnil jeden závod ve Znojmě, další nás čeká teď v Liberci a v září je naplánován závod v Třebechovicích pod Orebem. Velkou výhodou je, že všechny tři závody jsou součástí kalendáře kvalifikačních závodů pro mistrovství světa v globalringu, které se letos uskuteční v belgickém Namuru. Do budoucna bychom chtěli mít minimálně čtyři závody ročně, s modelem jaro – léto – podzim – zima.

Čím je tento liberecký závod výjimečný?globalring 

Jednou ze specialit závodu bude, že uvidíte čtyři účastníky posledního mistrovství světa, které se uskutečnilo v Třebechovicích pod Orebem. Hned tři z nich se v různých kategoriích umístili na stupních vítězů. Závodník z Bulharska Alexandr Iliev obsadil na MS v kategorii druhé místo a na závodě v Liberci vyzve v nejvyšší kategorii posledního mistra světa Sunkiho (Stanislav Doležal). Myslím, že půjde o velmi zajímavý souboj. Tento souboj okoření v nejvyšší kategorii i Alexandra Voplakalová, která se na MS umístila hned za Alexem na krásném třetím místě.

Co čeká na závodníky, to uvidíme v sobotu, co ale čeká na diváky, nám určitě můžete říci již dnes...

globalring Na diváky, kterých bude, doufáme, dost čeká příjemný den v zázemí vyhlášeného klubu KK Pavlovice, který je vyhlášen svou pohostinností, příjemným zázemím a pěknou atmosférou při každé kynologické akci, kterou pořádá. I přesto, že se nejedná o vrcholnou kynologickou akci tipu „výběrák“, bude se určitě na co dívat. K tomu všemu bude připraveno kvalitní občerstvení a v případě dotazů jsme ochotni se zájemci o tento sport o všem diskutovat až do pozdních nočních hodin.

Stando, děkuji vám za rozhovor.

Foto: Globalring Czech republic
www.nvbk.org

POZVÁNKA

globalring

 

Kam dál ...