Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Souhlasíte s tím, že zelenina je významnou součástí nejen lidského, ale i psího jídelníčku? Věděli jste, že například dýně dokáže pomoci v případě, že má váš čtyřnohý přítel nejen zácpu, ale třeba i průjem? A slyšeli jste už o tom, že paprika nebo brokolice snižují riziko výskytu rakoviny? O dalších pozitivních dopadech této složky v krmné dávce se dočtete v našem článku…


Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl
Lucie Koukalová 13.11.2023 912x Zdravá výživa

Jistě není žádným tajemstvím, že barfování nebo i jiný druh domácí stravy se v současné době mezi majiteli psů stává čím dál tím více populárnějším, a to ať už kvůli nejrůznějším zdravotním obtížím nebo alergiím, tak i z toho důvodu, že preferují variantu krmení, kdy přesně vědí, co do misky svého čtyřnohého parťáka dávají. Nedílnou složkou takového jídelníčku je samozřejmě i zelenina, které se v tomto článku budeme podrobněji věnovat.

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Špenát (listový) – obsahuje vysoký podíl železa a vápníku (výborný na kosti a zuby).

Česnek – v malém množství neškodí, naopak je antibakteriální, snižuje krevní cukr, je dobrý na klouby a snižuje cholesterol. 

Ředkvičky, keblubny, brokolice – větší množství raději tepelně upravit, v menším množství se mohou dát i syrové. 

Meloun či ananasový meloun – vitamíny, betakaroten (výborný na prevenci či léčbu šedého zákalu) 

Mrkev – vitamín A (výborný na oči), čistí a leští psí zoubky, navíc je sladká a pejsci ji rádi mlsají syrovou i jako pamlsek-

Sladké brambory (batáty) – aminokyseliny a vitamín C  – dobré na svalstvo 

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Dýně – je obecně dobře přijímaná, psům většinou chutná. Doporučuje se podávat vařená nebo dušená, ve formě pyré. Lze ji pořídit i v konzervách, často bývá přídavkem v holistické psí stravě. Dýně obsahuje nenasycené tuky, má málo sodíku a cholesterolu. Je i zdrojem vitamínu E, hořčíku a vlákniny. Někteří veterináři ji doporučují pro psy trpící nadváhou – pokud váš miláček potřebuje zhubnout, nahraďte třetinu krmné dávky dýňovým pyré. Psi velmi často trpí na průjmy a zácpy – víte, že dýně může pomoci vyřešit oboje? Průjem je spíše než chorobou příznakem toho, že se zažíváním vašeho psa není něco v pořádku. Může znamenat, že váš pes sežral něco, co neměl, nebo že má alergii na něco v potravě, bakteriální nebo virové onemocnění, anebo je začervený. Průjem může být i reakcí na změnu stravy. Pokud se nejedná o příznak nějaké vážnější choroby, lze průjem vyřešit jednoduše – pomocí dýně. Dýně je velmi bohatá na vlákninu a už dvě lžíce dýňového pyré mohou zlepšit zažívání. Dýně rovněž umí vstřebat přebytečnou vodu ve střevech, takže je psí stolice pevnější. A jak je to se zácpou? Dýně umí změkčit psí stolici a „vyléčit“ podrážděný žaludek.

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Rajče – pro lidi je vynikajícím přírodním zdrojem zdraví prospěšných vitamínů A, C a K, stejně jako vysoce kvalitní vlákniny. Obsahuje také velké množství minerálů a dalších stopových živin, včetně molybdenu, draslíku, chrómu a manganu. Účinné látky obsažené v rajčatech se zesílí spíše při tepelné úpravě. ALE POZOR! Rajče z obchodu je pro psa nezdravé. Jelikož se do obchodů dováží trhaná ještě nezralá a dozrávají postupně, mohou psovi způsobit vážné problémy. Kvůli atropinu, který obsahují, může dojít k rozšíření zornic, třesu a srdeční arytmii. Proto pokud přece jen chcete občas kousek rajčete psovi dát, volte to ze zahrádky a krásně zralé a voňavé. 

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Červená řepa – červená řepa sice obsahuje méně beta karotenu než mrkev, je ale pro psy svým složením velmi hodnotnou zeleninou. Má nejvyšší obsah železa a mědi ze všech známých druhů zelenin, a poměrně velké množství zinku, jódu, manganu a dalších stopových prvků. 

Červená řepa zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku, podporuje vylučování vody a kyselin z těla. Zbavuje střeva jedovatých látek, upravuje střevní mikroflóru, podporuje růst laktobacilů a působí proti zácpě. Při podávání červené řepy může dojít k červenému zbarvení moči vlivem v ní obsaženého barviva.

Psům může být červená řepa podávána jak syrová, tak i vařená (ideální je obojí), jelikož vařením své pozitivní vlastnosti prakticky neztrácí. Vařením je její vláknina lépe stravitelná. Nedotčeny zůstávají při vaření i její antioxidační schopnosti. Obsah vitaminů se vařením snižuje zhruba na polovinu.

Červená řepa pomáhá zastavit růst nádorového onemocnění, takže pomáhá i pejskům, kteří trpí rakovinou!

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Paprika – naši miláčci mají rádi i červenou papriku. S tou však opatrně, je těžší na zažívání, ale vyhýbat se jí nemusíte. Vůbec nevadí, když ji do psích pamlsků přidáte nebo ji pejskům nakrájíte jen tak syrovou. Je výborným zdrojem mnohých důležitých živin. Červená paprika má třikrát více vitaminu C než citrusy. Kromě toho obsahuje velké množství beta-karotenu, vlákniny a vitaminu B6. Paprika stimuluje cirkulaci a tím zlepšuje krevní průtok a podporuje trávení. Červená paprika je jednou z několika potravin, které obsahují lykopen, fytochemikálii, která může pomáhat při různých formách rakoviny.

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Avokádo - POZOR ale na avokádo!!! Vysoce toxické! 

Křen – vysoký podíl vitaminu C, antiseptické a antibakteriální účinky, podporuje chuť k jídlu.

Brokolice – snižuje riziko rakoviny, výborný zdroj vlákniny na trávení 

Pastinák – vysoký podíl vitamínu a minerálů, především draslíku, vysoký podíl vlákniny (více než mrkev), antioxidant, močopudný 

Růžičková kapusta – obsahuje především vitamín B1, tím pádem zlepšuje výkonnost a odolnost organismu, detoxikuje a posiluje imunitu.

Petržel – podávat vařenou – čistí krev, snižuje krevní tlak a zmírňuje záněty očí. 

Tuřín – vysoký podíl vitamínu C hlavně v zimních měsících, antioxidant, výborný na čištění střev 

Zelí – především kysané – má vysoký podíl vitamínu C (pro psa lepší než citron), proto je výborné především při nachlazení, kdy psům musíme dodat vyšší dávku vitamínu C.

Psí organismus si sám neumí vytvořit kyselinu listovou, proto je velmi důležité každý den do krmné dávky dodávat zeleninu, která ji obsahuje!

Kyselina listová

Abeceda zdravých potravin – zelenina – 2. díl

Psí organismus si sám neumí vytvořit kyselinu listovou (v omezeném množství ji pouze produkují střeva). Proto je velmi důležité každý den do krmné dávky dodávat zeleninu, která kyselinu listovou obsahuje. Psům přidáváme do krmné dávky či pamlsků špenát, červenou řepu, brokolici, růžičkovou kapustu, čínské zelí, polníček, různé druhy zelených salátů, rukolu, řeřichu, chřest, hrách nebo červené fazole (pozor na nadýmání). Kyselina listová je vitamínem ze skupiny B, rozpustný ve vodě. Je důležitá pro tvorbu červených krvinek a protilátek v těle. Chrání před vrozenými defekty těla, jako jsou rozštěpy páteře atd. Proto se kyselina listová zařazuje do jídelníčku fenám vhodným ke krytí. Nedostatek kyseliny listové může způsobit chudokrevnost nebo poruchy nervové soustavy. Je citlivá na poškození teplem, varem se ničí až 95% obsahu v dané potravině, proto se nejčastěji zelenina přidává syrová (zejména listy salátu), anebo se kyselina listová může podávat jako potravinový doplněk z lékárny. Optimální dávka je 0,5-1,5 mg na 10 kg hmotnosti psa denně. U fen je vhodné ji podávat dva až tři měsíce před plánovaným krytím do konce 4. týdne březosti. Při vysokých dávkách kyseliny listové může být potlačen nedostatek jiných vitamínů skupiny B (hlavně B12), tím pádem se musí dodávat společně s kyselinou listovou ještě komplex vitamínu B například ve formě Pangaminu. 

Příště se podíváme na luštěniny, bylinky a koření.

 

Lucie Koukalová

Foto: Pixabay, Zuzana Zelená

http://www.koukalici.cz/zdrave-mlsani-pro-psy/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->