Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Mnoho z nás rádo experimentuje nejen se stravou vlastní, ale má chuť různě vylepšovat i tu psí. Určitě jste tedy už někdy zkusili přidat do krmení mimo jiné nějaké bylinky. Napadlo vás však někdy využít třeba i různá koření nebo luštěniny? Pojďme se tedy konkrétně na tyto dvě skupiny potravin blíže podívat…
Jistě často přemýšlíte o tom, co do mističek našich čtyřnohých kamarádů rozhodně nepatří a naopak co se tam hodí a která složka může v tom dobrém slova smyslu nějak pozitivně ovlivnit zdravotní stav nebo skvěle zafungovat jako prevence. Možná vás překvapí, že takto mohou působit i různé druhy nejen bylinek, ale i koření.
Tady je třeba postupovat opatrně, pes totiž při větším množství luštěnin zařazených v potravě může mít zažívací a trávicí potíže (průjem, nadýmání).
Cizrna – vysoký obsah vlákniny, železa, vitaminů skupiny B a kyseliny listové. Pomáhá při zácpě a posiluje nervovou soustavu. Cizrna je velice vhodná pro březí a kojící feny a také pro psy trpící stresem či úzkostmi. Je zcela bez cholesterolu a lepku. Navíc se cizrna řadí mezi tzv. super potraviny, které se přidávají do krmiv (mezi super potraviny patří i dýně). Pozor! Kvůli vysokému obsahu vlákniny pes nemusí cizrnu dobře trávit, takže dávat spíše občas. Rozhodně nedávat čočku!
Hrášek – obsahuje velké množství vitamínů (dávat opatrně, pejsci po něm mají nadýmání), dávejte klidně celé lusky mladého hrášku.
Řepík lékařský – do stravy nevhodný, ale hojí jizvy po různých operacích, zapařeniny a hnisavé rány
Levandule lékařská – výborná na růst srsti
Oregano – výborné proti střevním parazitům, proti mikrobům, plynatosti a výborné na trávicí problémy
Měsíček lékařský – obsahuje antioxidanty, skvělý na imunitu, ekzémy a kožní choroby a záněty
Mateřídouška – dobrá na snížení zápachu psích výkalů či celého psího těla
Kostival lékařský – v masti je výborný na otoky kloubů, záněty končetin a bolesti
Když do psích pamlsků použijete mátu peprnou, pejskům jednak hodně chutná a pak jim nebude tolik páchnout z tlamičky!
Máta peprná – proti průjmu, výborná na žaludek, na plynatost či nevolnost při cestování (navíc když ji použijete do psích pamlsků, pejskům hodně chutná a nepáchne jim tolik z tlamičky). Při opravdu velkém množství máty může pejsek trpět onemocněním jater či ledvin, takže i tady platí všeho s mírou, ale nemusíte se máty bát, stejně jako bazalky a petržele.
Heřmánek – uklidňuje nervy, pokud pejsek kňučí bolestí (odvar) a na záněty žaludku či dásní, je také výborný při rýmě a nachlazení… Pokud má pejsek rýmu s výtokem z nosu, je dobré pokapat mu pelíšek heřmánkovou tinkturou. Ale pozor, musíme myslet na to, že tinktura je koncentrovaná, tudíž stačí opravdu jen pár kapek. Heřmánek můžete při nachlazení podávat sušený v psích pamlscích nebo pejskovi dát vypít či inhalovat odvar – hlavně pokud má rýmu.
Třezalka tečkovaná – proti zánětům, dezinfekce, regenerace tkání, hojí rány, výborná na poruchy trávení, pohmožděniny, léčí nervový systém
Rozmarýn – antioxidanty, železo, vápník, vitamín B6
Bazalka – proti zánětům (můžete dávat pravidelně do stravy, stejně jako mátu či hladkolistou petržel), vynikající je také na nachlazení nebo jako prevence nachlazení a hlavně při častém onemocnění psincovým kašlem!
Kopřiva – mimo jiné podporuje metabolismus, je výborná pro ledviny a močové ústrojí a také proti zánětům. Kopřivy dodávají energii, jsou plné živin a pomůžou psovi se nastartovat po zimě. Dávkování je následující: Použijete-li čerstvou kopřivu, stačí pouze vrchní třetina mladé rostliny na 20 kg váhy psa. Pokud použijete sušenou kopřivu, stačí 1/2 až 1 lžička sušené kopřivy na 500 g pamlsků či normální stravy psa.
Šípek – výborný zdroj vitamínu C v zimním období. Sušený můžeme dávat pejskovi do psích sušenek nebo rovnou do vařené stravy. Šípek je výborný rovněž při artritidě, artróze, revmatu, zánětech, na zklidnění organismu po nemocech trávicího traktu, na posílení imunity, také při nemocech močových cest, na kožní problémy, dobrý při stresu a nemoci na uklidnění, po operacích a nemocech jater, odbourává cholesterol, vylučuje z těla toxiny a jedy. Dávkování je 1 – 2 polévkové lžíce na 20 kg psa denně pro přípravu výluhu. Pokud budeme dávat sušený přímo do stravy nebo pamlsků, dáváme 1/2 čajové lžičky na 10 kg váhy psa denně přímo do misky či pamlsků.
Pokud je pejsek hodně nachlazený, je také dobré mu podávat jitrocelový sirup či echinaceové kapky.
Šalvěj – při průjmu a zažívacích potížích, na bolesti zubů
Zázvor – tlumí nevolnost, dobrý na trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a metabolismus a také imunitu
Saturejka – protizánětlivé účinky, dobrá na odkašlávání a při léčbě vysokého tlaku
Tymián – na zažívání, snižuje kazivost zubů, výborný proti plísním a parazitům
Kopr – proti nadýmání, zlepšuje trávení, žvýkání semen kopru osvěžuje pejskovi dech (nejen žvýkání semen, ale když přidáte čerstvý nebo sušený kopr do domácích sušenek, psovi vůbec nepáchne z tlamičky (máme vyzkoušeno).
Libeček – ulevuje při zánětu močových cest a revmatismu, dobrý na trávení a metabolismus, při kašli rozpouští hleny
Rakytník – je zdrojem nejenom vitaminu C, ale také vitaminu A, E a K. Má významné regenerační schopnosti. Posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti bakteriím a virům.
Jalovec – napomáhá trávení, působí mírně diureticky a tím napomáhá odvádění škodlivin z těla. Účinkuje i protizánětlivě (snižuje bolestivost kloubů).
Medvědí česnek – vysoký obsah vitamínu C a antibiotické a desinfekční účinky. Lidové léčitelství ho využívá ke snižování krevního tlaku, čištění ledvin a močového měchýře, úspěšně se popere i s nevhodnými bakteriemi ve střevech, příznivě působí na činnost srdce, uklidňuje a zvyšuje chuť k jídlu. Kvůli obsahu sloučenin síry stejně jako u klasického česneku dávat s mírou.
Violka vonná – obsahuje zdraví prospěšné látky, jako například saponiny, které usnadňují odkašlávání a díky sloučenině kyseliny salicylové má i protirevmatické účinky.
Příště si probereme semínka a oleje.
Lucie Koukalová
Foto: Pixabay
Preferujete pro svého psa domácí stravu, kterou si, ať už syrovou nebo vařenou, také sami ...
Zdravá výživaKrmíte nebo byste chtěli krmit svého psa doma připravovanou čerstvou stravou, a to nejlépe ...
Zdravá výživa-->