Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Velká cena Městské policie Liberec letos slaví kulatiny a opět slibuje napínavou podívanou! Jak soutěž vznikla, co všechno čeká závodníky i diváky, a proč je pro Jiřího Koláře disciplína „zadržení přes řeku“ srdeční záležitostí? Přečtěte si rozhovor s ředitelem závodu a předsedou KK Liberec-Pavlovice o historii, vývoji i zákulisí této prestižní soutěže služebních psů!
Již dvacátým rokem se v Liberci utkají ti nejlepší služební psi a jejich psovodi v jedinečné soutěži plné akce, síly a přesnosti, a to ve Velké ceně Městské policie Liberec. V rozhovoru s Jiřím Kolářem, zakladatelem, ředitelem závodu a předsedou Kynologického klubu Liberec-Pavlovice, nahlédneme do zákulisí příprav i historie této výjimečné události. Dozvíte se, jak se soutěž vyvíjela, jaké disciplíny letos čekají na účastníky a proč se vyplatí dorazit nejen jako závodník, ale i jako divák.
Kynologický klub Liberec je hlavním pořadatelem Velké ceny Městské policie Liberec. Mohl byste nám klub krátce představit? Jak dlouhou má historii a čemu se věnuje?
Kynologický klub Liberec-Pavlovice patří mezi první pejskařské kluby, které vznikly na Liberecku po druhé světové válce. Je tedy takovým praklubem v Liberci, ze kterého následně vzešly další kluby. V roce 1970 byl tehdejším pejskařům dán k dispozici prostor, který kynologicky klub využívá dodnes.
Klub je pořadatelem jedné z nejstarší a největší kynologické soutěže v okolí O liberecký pohár. Historie této akce se začala psát v roce 1978 a letos nás čeká 44. ročník (20. září 2025). V současné době má klub okolo šedesáti členů, z nichž většina pomáhá při pořádání akcí. Máme samozřejmě oficiální registraci v rámci ČKS, zabýváme se nejen sportovním výcvikem psů všech plemen v disciplínách poslušnost pachové práce obrana, ale své místo zde mají i služební psi. Areál využívají psovodi městských policií z okolí, Armády České republiky, celní správy, vězeňské služby nebo Policie ČR. Působí zde i pobočka SKS TART region Liberec.
Jednotlivé disciplíny soutěže simulují situace, se kterými se můžou, byť v obměněné podobně, služební psovod a jeho pes setkat!
Ty sám jsi ředitelem této soutěže. Jak ses dostal ke sportovní kynologii a jak dlouho se podílíš na organizaci tohoto závodu?
Ke sportovní kynologii jsem se dostal jako dvanáctiletý mládežník, podílel jsem se na výcviku stovek psů. Se služební kynologií jsem pak začal jako psovod u Policie ČR.
Na organizaci tohoto závodu se podílím od samého začátku, protože tuto soutěž psů jsem vymyslel, založil a zrealizoval od samého začátku. Velkým pomocníkem a poradcem mi byl kamarád a tehdejší výcvikář klubu Karel Vittiš, který nás bohužel nedávno předčasně opustil.
Jednotlivé disciplíny soutěže simulují situace, se kterými se můžou, byť v obměněné podobně, služební psovod a jeho pes setkat. Námět jsem čerpal i z vlastních zkušeností z výjezdů. Někteří psovodi se této soutěže účastní, aby si právě ověřili, jak je pes připraven do služby.
1. ročník této soutěže se konal 10. června 2006 a letos nás čeká 7. června 2025 již 20. ročník.
Letošní ročník je jubilejní dvacátý. Jak se soutěž od svého prvního konání vyvíjela? Přibyly nové disciplíny nebo změnily se nějak propozice?
Dá se říci, že soutěž probíhá každý rok s podobným scénářem, čas od času se snažíme obměnit některé disciplíny. Některé, jako třeba průzkum v objektu bývalých městských lázní, které jsou již dnes zrekonstruované a je z nich galerie, už realizovat nejdou. Stejně tak jsme, k mé lítosti, byli nuceni zrušit disciplínu, kterou jsem vymyslel, a to zadržení přes řeku Nisu, což byla pro mě taková srdeční záležitost. Úžasná disciplína, kde diváci měli možnost sledovat práci služebního psa z mostu nad řekou od samého začátku až po zadržení pachatele. Bohužel se před několika lety změnily vlastnické poměry přilehlých pozemků a poté došlo k terénním úpravám, po kterých už nebylo možné tuto disciplínu realizovat.
Jaké kategorie budou letos otevřené a podle kterých zkoušek nebo pravidel se bude soutěžit?
Kategorie je stále jedna a dá se označit jako kategorie hlídkového psa. Jak jsem již uvedl, propozice byly speciálně vytvořené pro tento závod, ale v pravidlech pro provádění poslušnosti se odkazujeme Národní zkušební řád.
S jakými disciplínami se letos závodníci setkají? Jsou sestaveny podle konkrétní zkoušky, nebo kombinují různé prvky výkonu služebních psů?
Měli jsme některé ročníky možnost provádět průzkum objektu přímo ve vazební věznici, letos se bude jednat o zákroky v autobuse číslo 5.
Závodníky bude čekat disciplína poslušnost, kde se provádí odložení za pochodu, překonání různých překážek, jako jsou kladina, dvě metrové překážky za sebou, áčko nebo tunel (roura). Z obranných prací to bude prohledání autobusu (které pro letošní ročník nahradilo zákroky v objektu Vazební věznice Liberec), následné zákroky na dva figuranty, poté disciplína zaměřená na orientaci psa v nepřehledném prostoru, kde jsou takové různé zástěny – skrývačky. Figurant se v jednu chvíli psovi ukáže a následně se mu ztratí z dohledu. Úkolem psa je pachatele co nejkratší cestou dohledat a poté zadržet. Další bude zadržení pachatele na jízdním kole, což je opět zase z praxe, kdy já jsem jako služební psovod zažil, že pachatel ujížděl z místa činu na jízdním kole. Služební pes byl jediný, který ho mohl zadržet. Mimochodem je to disciplína, kterou není radno podcenit. Je potřeba si uvědomit, že pes se od malička učí, aby si cyklisty nevšímal, aby na něj nějakým způsobem nereagoval a už vůbec ne, aby ho pronásledoval, což v tomto případě se chce přesně naopak.
V současné době je tato soutěž otevřená všem psovodům, kteří mají psa připraveného na kousání na ringo!
Je závod určený pouze pro psovody z řad ozbrojených složek, nebo se mohou přihlásit i civilní soutěžící?
Původní myšlenkou bylo, že závod bude určen pouze pro psovody ozbrojených složek, ale vyhověli jsme v průběhu doby přání i ostatních psovodů, kteří například cvičili podle zkušebního řádu TART. Přibrali jsme i psovody z bezpečnostních agentur, takže se dá říci, že v současné době je tato soutěž otevřená všem, kteří mají psa připraveného na kousání na Ringo.
Kde přesně se bude soutěž konat a jak se k areálu dostanou jak závodníci, tak i diváci? Bude k dispozici parkování?
Soutěž se bude konat tradičně v areálu kynologického klubu Liberec-Pavlovice, který má adresu Liberec, Na Mlýnku 871. Závodníci i diváci se dostanou až k areálu buď svými vozidly, která bude možné parkovat přímo v místě konání, nebo městskou dopravou – zastávka je nedaleko areálu. Veškeré informace jsou uvedeny na našich webových stránkách http://www.kkpavlovice.cz/.
Myslí pořadatelé také na fanoušky? Bude pro ně připraveno nějaké zázemí, například občerstvení nebo doprovodný program?
Soutěž je diváky poměrně hojně navštěvována nejen, co se týče atraktivních zákroků služebních psů, ale i díky naší výborné kuchyni, protože se o ni starají naše členky. V nabídce bude domácí kuchyně v podobě hotovek, ale i chuťovky z udírny. Samozřejmě nebude chybět ani točené pivo.
Kdo letos soutěž podpořil? Máte partnery, kteří pomohli s organizací nebo věnovali ceny?
Akci pořádáme ve spolupráci s Městskou policií Liberec, Vazební věznicí Liberec, finančně je podpořena Statutárním městem Liberec. Záštitu nad tímto ročníkem, tak jako v minulých letech, převzal primátor Statutárního města Liberec pan Ing. Jaroslav Zámečník. Spolupracujeme i s výrobcem krmiv Acana-Orijen, Weber mlýn.
Máte nějakého favorita, kterého by si diváci rozhodně neměli nechat ujít? Přihlásil se někdo, kdo v minulosti zazářil?
Vzhledem k tomu, že přihlašování teprve začalo, tak nemám přehled o tom, kdo se přihlásí. Vrací se k nám stálí závodníci, někteří soutěží už s několikátým psem a přibývají i ti noví. Někteří psovodi si zde chtějí vyzkoušet připravenost služebního psa do výkonu. Volba a náročnost disciplín je taková, že do poslední chvíle není známý vítěz. Svého času byla soutěž označována jako neoficiální mistrovství služebních psů.
Co byste vzkázal těm, kteří se chtějí přijít podívat nebo zvažují účast na příštím ročníku?
Budeme rádi, když přijdete závodit nebo se jen podívat, protože je to jedinečná podívaná na práci služebních psů, neboť disciplíny jsou voleny tak, aby mohli být diváci v bezprostřední, ale bezpečné blízkosti.
Děkuji za pěkný rozhovor.
Iveta Panýrková
Foto: Tomáš Kolář, Tereza Vetešníková
Druhá červnová sobota v Liberci patřila služebním psům. Konal se zde již tradičně 14. ...
Služební kynologie-->