Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Začínáme stopovat

Chtěl bych tyto řádky věnovat lidem bez zkušeností, kteří chtějí svého psa naučit stopovat, zejména v duchu dnešního sportovního pojetí. Je mnoho způsobů jak naučit psa stopovat, mnohé jsou s různými obměnami popsány.


Začínáme stopovat
luisanna 16.7.2016 2852x Pachové práce

Za dobu svého působení v kynologii – jak sportovní tak služební, kterou jsem mimo jiné téměř 20 let vyučoval. Začínal jsem v roce 1958 a věnuji se tomu dodnes. Poznal jsem snad všechny způsoby výcviku a myslím, že jsem zachytil i ten dnešní. Zkoušku IPO 3 jsem složil se 4 psy a pod 90 bodů jsem měl jen jednou. Podílel jsem se na přípravě mnoha psů, a to i jak na svět, tak republiku, včetně záchranařiny rád bych tedy. Pokud to dokážu, pomohl lidem, kteří se snaží do stopování proniknout a svého psa to naučit. Podotýkám, že půjdu cestou motivací a souhry ve dvojici – vynechám cestu parfozní, mám zkušenost, že tato není moc vhodná ani pro pokročilé a vyžaduje v tomto směru značné zkušenosti.

Než se začneme věnovat vlastnímu nácviku, dovolím si zmínit několik obecných věcí, které by měl každý z nás vzít v potaz, než se do stopování pustí. Nejdříve se podíváme na terény. Je dobré se vyhýbat terénům porostlým silně aromatickými rostlinami jako například řepka, heřmánek, a podobně rovněž bodláky, kopřivy, různé ostružiní a trny obecně. Když začínám, vyhledávám terény pokud možno jednoduché a souvisle porostlé tak, aby začínající stopař nezískal hned na začátku nějakou špatnou zkušenost. Je dobré vzít v úvahu, že pes je přeci jen šelma, ať chceme nebo ne, zejména z hlediska fyziologického, proto jeho největší aktivita, tedy i vnímavost je v šerosvitu, tj. ráno a večer a jako každá šelma pokud se nají, jde do útlumu. Toto je dobré brát v úvahu zejména ve stopování, které pokud chceme nastavit správně a v duchu dnešní doby, je postaveno ve vyčuchávání, tedy jinak řečeno, prohledávání šlápot.

Neděláme skoky ale kroky

Tady je třeba našeho budoucího stopaře naučit, že tápota je pomyslná miska kde najde jídlo. Je dobré hned od začátku hlídat vyváženost projevu, tedy tak, aby byl souvislý. To, ovšem neznamená mu vzít hned na začátku chuť do stopování našimi nepřiměřenými reakcemi. Mám zkušenost, že někteří začátečníci pod tlakem doby a pohledu k pomyslnému ideálu chtějí, aby pes šel volně málem na prověšeném vodítku. To je ovšem „chyba“ –  neděláme skoky, ale kroky k dosažení cíle našeho snažení, nehledě k tomu, že pokud pes po stopě nelítá, neopustí ji a zase se nevrací, tak pokud táhne a souvisle pracuje s nízkým nosem, není to chyba, tak pracuje mnoho psů. Nejdůležitější je, aby náš pes hned od začátku pochopil na základě našich reakcí co je cílem a jak má pracovat. Mnoho lidí se dostává do začarovaného kruhu, protože na základě nesprávného chválení, žene psa dopředu v pachovém mraku. To je největší problém, protože z toho nevede cesta, on žene tak dlouho, pokud není konec a psovod nemá možnost mu ukázat, co chce, protože ho málem neudrží.

Netlačme psa

 Když se podíváme na motivace na stopě, tak je třeba vědět, že pes má po vyšlapané stopě najít předměty a dojít na konec. Ten je taky ukončen předmětem a tady je dobré se zamyslet – to, kde je konec víme jen my a ne náš pes. Takže cílem našeho snažení je, aby stopovací i koncová motivace byla vyvážená, a to můžeme docílit jen správným přístupem a našimi projevy. Mám zkušenost, že na stopě je dobré mít citlivý verbální projev a tady, pokud chci ukázat psovi, že to, co právě dělá, není dobře. Neznamená hlasem na psa tlačit, lépe funguje zklamání nebo rozčarování, zejména pokud se to učí.

Je dobré vědět!

Ještě bych zmínil, že stopy dělíme na teplé a studené. Jinak řečeno teplá stopa je tak do hodiny až dvou a studená nad dvě. Zaleží na teplotě vzduchu a odpařování. My budeme pracovat na teplých stopách a ty zvládne každý pes, neboť psi se dělí podle vloh na pevné, jisté a čisté stopaře. Jen na vysvětlenou – pevný stopař nediferencuje, jde jen po narušeném terénu, jistý stopař diferencuje nad 3 minuty a čistý pod 3 minuty. Nakonec tohoto úvodu, než přistoupíme k vlastní metodice nebo možnostech nácviku, bychom si měli uvědomit, že tento projev při sledování pachu není pro našeho psa až tak přirozený, on je šelma a má v genech dostat se pomocí nosu ke kořisti, v tomto případě k potravě co nejdřív. Takže cílem našeho snažení je naučit jej prohledávat našlapané stopy jak je to požadováno tak, aby se z toho stal návyk, pak to bude fungovat.

 Jak je to s prouděním vzduchu - větrem

Rád bych ještě zmínil jeden faktor, který ovlivňuje značně výšku nosu našeho psa, a to je proudění vzduchu, tedy vítr. Na začátku nácviků je dobré, aby nám vítr foukal do zad nebo boku. Neměl by foukat proti nám, abychom psa neučili větřit a zvedat hlavu, později se to špatně odnaučuje. Osobně mám dobrou zkušenost se stopováním v lese. Je tam stabilní pach i proudění vzduchu. Štěně se tam dobře soustředí a na to, abych naučil psa, že tápota je ta pomyslná miska, kde najde jídlo, mnoho prostoru nepotřebuji. Rád bych ještě zmínil, že je dobré si dát pozor pokud používám jídlo na stopy. Pořád musím eliminovat možnosti různého hmyzu, mravenců a podobně, kteří na to okamžitě nalezou a mnoho psů to odradí. Pokud  psům nevadí česnek, je dobré koupit drcený a namíchat nebo pracovat v mokré trávě, tam nejsou. Obecně platí, pokud je mokro, pach se drží a ty mrňavé obludy jsou zalezlé. Je možné najít na internetu různé recepty na pamlsky, které tento hmyz nenapadá. Nemám to vyzkoušené.

Moje cesta je od jednoduchého ke složitému

Vzhledem k dostupnosti informací jak začít pomocí čtverců, cyklického stopování a jiných vychytávek tak bych začal jen okrajově. Setkávám se s lidmi, kteří byli na mnoha seminářích u různých hvězdných výcvikářů a nestačím se divit. Výcvik je rozpracovaný na roky bez ohledu na fáze. Jako příklad do rentgenu neskáču překážky, spoustu věcí dělám v dospělosti až ve dvou letech a minimálně rok a podobně. Připadá mi to jak náš soused: „No, to nemůžeme udělat najednou, musíme mít práci i příští rok“ já tou cestou nejdu. Měl jsem malináka na třech letech IPO 3,od mala všechno rtg.neg. Mám ovčáka, dělá všechno od půl roku co jsem ho přivezl,  budou mu dva rtg negativní a mohl bych jmenovat předešlé.  Dovolím si podotknout, že všichni moji psi, které jsem vychoval, měli na třech letech vrcholovky. Moje cesta je od jednoduchého k složitému úměrně jak to umí a jediným poměřitelným faktorem jsou výsledky nejen moje, ale i lidí, se kterými pracuji, všechno ostatní jsou řeči a o jedinečnosti těch, kteří nám přednášejí. Je to úsměvné. Jeden můj kamarád má RTW, když to spočítal, když by se podle žebříčku prací dané jednou psí školou dopracoval k vrcholu, psovi by bylo 5 let a mohl by pomalu končit a na zúročení té práce by měl tak nejvýš 3 sezony. Jakou cestou se dáme bych popsal příště. Důležité je srdce a důvěra nejen v sebe, ale i v našeho psa, dále vědomí, že budeme stopovat celý jeho život, ale pokud se nedaří,  je třeba něco změnit. Opakování téhož nikam  nevede.

 

Foto: I.Panýrková, K. Gerstbergerová

 

Kam dál ...