Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 4. díl

Také vás inspirují nebo obohacují o nové vědomosti fundované odpovědi Bc. Vladimíry Tiché, která dokáže s noblesou sobě vlastní poradit nebo nezištně pomoci snad každému, kdo o to požádá? Pak si určitě nenechte ujít náš další výběr z poradny ČMKU!


Z poradny ČMKU – 4. díl

Člověk se často učí nebo si rozšíří své obzory i tím, že aktivně sleduje dění okolo sebe v oblasti, která ho zajímá nebo ke které má nějaký vztah. A nejinak je tomu i v naší milované kynologii. A právě proto pravidelně vybíráme zajímavé dotazy a postřehy ostatních majitelů psů, které padly v poradně ČMKU. Věříme, že i tentokrát vám budou ku prospěchu.

Prodej štěněte bez čipu 

Z poradny ČMKU – 4. díl

Dobrý den, paní mi prodala štěně bez čipu. A já si po několika dnech přečetla, že se takové štěně nesmí prodat. Navíc mě tedy podvedla i s rasou. Místo nabízeného hnědého labradora, mám kříženého staforda. Mohu se odkázat na to, že takové štěně nesměla prodat? Děkuji J.

Dobrý den, ze zákona vyplývá, že všechna štěňata musí být do věku tří měsíců označena čipem, nejpozději však, když jdou od chovatele k novému nabyvateli. Paní, která Vám prodala nečipované štěně, porušila zákon. Se stížností se můžete obrátit na příslušnou krajskou nebo městskou veterinární správu.

Vladimíra Tichá

Vítěz třídy veteránů 

Z poradny ČMKU – 4. díl

Dobrý den, prohlížím si často výsledky krajských a oblastních výstav. Proč u veteránů je vždy jen V1 a chybí titul Vítěz třídy, i když je na výstavě zadáván? U ostatních tříd uvedený je.

Dobrý den, titul Vítěz třídy se může na krajských a oblastních výstavách zadávat V1 ve třídě mladých, mezitřídě, třídě otevřené, pracovní, vítězů a veteránů. Nezadává se ve třídě štěňat, dorostu a třídě čestné. Na CAC výstavách se nezadává v žádné třídě. Na Váš dotaz asi nemohu přesně odpovědět. Vítěz třídy je titul a jako takový není nárokový a záleží na rozhodčím, zda jej zadá. Pokud nebyl zadán, nemůže být uváděn. Pokud zadán byl a v přehledu výsledků není uveden, jedná se o chybu.

Vladimíra Tichá

Chovateľská stanica FCI a mimo FCI 

Dobrý deň, je prosím možné v rámci poriadku FCI, aby jeden chovateľ vlastnil a choval plemeno pod FCI a zároveň choval iné plemeno pod organizáciou, jako je UCI apod.?

Dobrý den, k něčemu podobnému by dojít nemělo. Takový chovatel by se vystavoval disciplinárním řízení.

Vladimíra Tichá

Krytí přenašeč x nevyšetřené zvíře 

Z poradny ČMKU – 4. díl

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výklad zápisního řádu ČMKU, Čl. II, bod 2, b): „Psi, kteří vykazují znaky přenašečů monogenně dědičné choroby, by se měli pářit výhradně se psy, u kterých je prokázáno, že nejsou přenašeči alely pro danou chorobu.“ V řádu je „by se měli“ – je to tedy povoleno na uvážení chovatele nebo zakázáno? Z logiky věci bych očekávala, že zakázáno, ale setkala jsem se s jiným výkladem dalších chovatelů. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, problém ovlivňuje celá řada faktorů. Patří mezi ně závažnost choroby, možnost prokázání (genetické vyšetření, klinické vyšetření), četnost výskytu u plemene a také velikost chovné základny plemene. V praxi to znamená, že rozhodnutí v případě jednotlivých plemen je v pravomoci chovatelských klubů a ve znění jejich předpisů od podmínek pro zařazení do chovu pro případná další chovatelská opatření.

Vladimíra Tichá

Zdravotní výsledky v PP

Z poradny ČMKU – 4. díl

Dobrý den, prosím o sdělení, jak postupovat v případě, že má zlatý retrívr v průkazu původu nesprávně uvedené zdravotní výsledky svých rodičů či předků, přičemž nejsem majitelem těchto zvířat, ale z výsledku našich genetických testů je to jednoznačné. Je plemenná kniha nějak odpovědná za správnost údajů? Nebo je odpovědný chovatel? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, o změnu by měl požádat majitel psa, u kterého jsou špatně uvedeny výsledky. Plemenná kniha je samozřejmě zodpovědná za to, co u štěňat uvádí, ale vychází při tom z informací doložených buď majitelem psa, nebo chovatelským klubem. Výsledky by se měly u genetických vyšetření doložit protokolem z laboratoře, která test prováděla.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: Jana Taubrová, Jitka Metličková, Martina Irglová, Alena Vanžurová

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->