Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Další porce vašich zajímavých otázek a profesionálních odpovědí paní Vladimíry Tiché je tu! Opět pro vás máme něco z chovatelství, něco z výstavnictví a něco, co se týká předpisů jako takových. Určitě si to tedy nezapomeňte přečíst!
Zamýšleli jste se někdy nad tím, jestli může na výstavu vykastrovaná fenka nebo jestli může majitel psa požadovat po chovateli nějakou náhradu, či kompenzaci v případě, že se u psa objeví zdravotní problém vyřazující ho z chovu? To jsou jen dva z dotazů, na které najdete odpovědi na následujících řádcích…
Dobrý den, máme pejska z chovatelské stanice a nyní v jeho dvou letech jsme zjistili, že má dysplazii loketního kloubu. Musíme na operaci a samozřejmě je tím vyřazený pro budoucí možnost uchovnění. Obrátila jsem se s tím na chovatele, ale vůbec nereaguje. Má chovatelská stanice nějaké povinnosti vůči takovému onemocnění, jako například podílení se na léčbě nebo poskytnutí kompenzace? Děkuji.
Dobrý den, dysplazie loketního kloubu je nepříjemným a bolestivým problémem. Může to být vrozená vada, může to být ale také způsobeno nějakým vnějším vlivem. Obecně platí, že tento typ onemocnění je recesivně dědičný. Bohužel neexistuje genetické vyšetření, které by řeklo, zda je určitý pes nebo fenka přenašečem vlohy. Klinickým vyšetřením se zjistí, zda je pes momentálně zdravý nebo nemocný. Těžko dávat vinu chovateli, vlohu pro problém může potomek zdědit po nějakém praprapraprapředkovi, kterého už v PP nenajdete a ani nevíte, jaký byl. Těžko tedy budete chovateli dokazovat, že onemocnění vašeho psa vzniklo jeho vinou. Občanský zákoník dává možnost reklamovat zvíře. Je to ale otázkou občansko-právní a lépe by vám poradil právník.
Vladimíra Tichá
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolikrát lze využít res. CAC pro přiznání titulu Český šampion. Pokud byl například můj pes na DUOCACIB Brno po oba dny V2, res. CAC a pes, který obdržel V1 CAC, již má podmínky pro udělení Českého šampiona splněny, mohu „použít” res. CAC z obou dvou dnů? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v předpisech pro přiznání titulu Český šampion krásy není možnost použití res. CAC nijak omezena. Teoreticky je tedy možné, že pokud budou splněny ostatní požadavky, pes titul získá na základě čtyřikrát uděleného res. CAC.
Vladimíra Tichá
Dobrý den, v našem klubu byl nesprávně uchovněný pes, který neměl splněnou podmínku chovnosti, a to klubovou výstavu s hodnocením nejhůře VD, absolvoval pouze jedinou klubovou výstavu s výsledkem D. Při bonitaci však chovatelka uvedla bonitační komisi v omyl, a do bonitační karty tak bylo napsáno hodnocení V a pes byl tedy uchovněný. Následně byl použitý ke krytí, z tohoto se narodila čtyři štěňata. Klub byl pak členy upozorněn na chybu v chovnosti psa a tuto chovnost pozastavil a mělo dojít také na odložení vydání PP již narozeným štěňatům. Otázka tedy zní, zda pokud již byly PP vydány, i když má otec vrhu stále pozastavenou chovnost, je to v pořádku? Je také v pořádku, aby chovatelka prodávala tato štěňata s PP, pokud věděla, že je nedostane? Případně jak lze řešit prodej psů bez PP (jiný případ i chovatel) u chovatele s registrovanou CHS, pokud se k tomu klub chová laxně?
Dobrý den, garanci za vydání PP nese chovatelský klub. Pokud klub dojde závěru, že nebyly prokazatelně dodrženy všechny předpisy, má právo vystavení PP pozastavit nebo požádat o pozastavení platnosti již vydaných PP. Pokud chovatel porušuje kynologické předpisy např. tím, že se dopouští podvodů nebo že prodává štěňata bez PP, je v pravomoci chovatelského klubu vůči němu vést disciplinární řízení. Ve zvlášť závažných případech může chovatelský klub využít Zápisního řádu ČMKU a požádat P ČMKU o zákaz zápisu vrhů na CHS provinilého chovatele a zároveň může P ČMKU vyslovit i zákaz využití chovných jedinců v jeho majetku v chovu.
Vladimíra Tichá
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s pravidly soutěže Juniorhandling na výstavách pořádaných kluby. Musí se zde rovněž vyplňovat posudkový list a další náležitosti podle Výstavního řádu ČMKU, či si může tuto soutěž pořadatel přizpůsobit? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den, odpověď na svůj dotaz najdete ve Výstavním řádu ČMKU. Ten říká že: „Pokud pořadatel klubové, speciální, oblastní nebo krajské výstavy pořádá soutěže Nejlepší mladý vystavovatel, Dítě a pes, Senior handling, Nejlepší pár psů nebo Nejlepší chovatelská skupina, platí pro ně stejná pravidla jako na NVP a MVP". Takže pořadatel by si neměl soutěž přizpůsobovat dle svých představ.
Vladimíra Tichá
Chtěla bych poprosit o informaci, jak postupovat v případě, že chovatelský klub odmítá poskytnout chovatelský servis nečlenu (odmítá uzavřít Smlouvu s nečlenem) s odkazem na předešlé porušení předpisů souvisejících s chovem. Zákaz chovu ale není dán - to může jen soud. Chovat tedy mohu, ale není, kdo by mi poskytl chovatelský servis. Tedy má otázka zní: Kdo bude poskytovat chovatelský servis? Je možné se tedy rovnou obrátit na danou PK ČMKU s žádostí o chovatelský servis, aby mnou odchované vrhy měly PP? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud chovatel porušuje předpisy a zvláště pokud je porušuje opakovaně, není klub povinen s ním uzavřít smlouvu o poskytnutí chovatelského servisu. Pojem zákaz chovu asi zaslouží trochu vysvětlení. Pokud se mluví o soudem vyřčeném zákazu chovu, je tím myšlen zákaz chovat/držet nějaká zvířata, v našem případě psy obecně. Takový člověk by pak neměl mít žádného psa a to bez ohledu na to, zda se jedná o psa s nebo bez PP. Chov psů s PP je něco jiného. Při porušování předpisů ČMKU nebo FCI určují pravidla kynologické organizace. Ty nemohou zakázat chov psa jako takový, ale mohou zabránit tomu, aby člověk, který nedodržuje předpisy, nemohl získat na svoje odchovy PP.
Vladimíra Tichá
Dobrý den, mám dotaz ohledně postupu a tvrzení rozhodčí na výstavě. Rozhodčí po zjištění informace, že vystavovaná fena je kastrovaná, prohlásila, že tam nemá co pohledávat. Kastrovaná fena dle výstavního řádu nesmí být vystavována, a že je to uvedeno také ve standardu plemene jako vada. Následně po tomto výroku požadovala vystavovatele o odstoupení a fena nebyla posouzena. Jaké je tedy oficiální stanovisko ČMKU - je zákaz vystavovat kastrovanou fenu? Protože nic takového jsem v řádu a standardu nenašel. Děkuji.
Dobrý den, u psů je situace celkem jasná, měl by mít obě varlátka pevně sestouplá v šourku. Výjimku většina rozhodčích povolí ve třídě veteránů, není to ale jejich povinností a vysloveně záleží na tom, jak se k problému postaví. To, že je fenka kastrovaná se na výstavě nedá prokázat a nevím o tom, že by vystavování kastrovaných fen nějaký předpis zakazoval. Pokud ale má kastrace dopad např. ve zhoršené kvalitě srsti nebo tendenci většího nabírání váhy, je právem rozhodčího to při hodnocení penalizovat.
Vladimíra Tichá
Michaela Weidnerová
Ilustrační foto: Pixabay
Zdroj: www.cmku.cz
Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.
Jak vypadal onen biologický experiment – křížení německého ovčáka s karpatským vlkem? ...
Rozhovory o plemeniV rámci portrétu plemena Jack Russell teriér by sme vám radi predstavili aj organizáciu, ktorá ...
Ze života-->