Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 13. díl

Další porce vašich zajímavých otázek a profesionálních odpovědí paní Vladimíry Tiché je tu! Opět pro vás máme něco z chovatelství, něco z výstavnictví a něco, co se týká předpisů jako takových. Určitě si to tedy nezapomeňte přečíst!


Z poradny ČMKU – 13. díl

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jestli může na výstavu vykastrovaná fenka nebo jestli může majitel psa požadovat po chovateli nějakou náhradu, či kompenzaci v případě, že se u psa objeví zdravotní problém vyřazující ho z chovu? To jsou jen dva z dotazů, na které najdete odpovědi na následujících řádcích…

Dysplazie loketního kloubu vs. kompenzace od chovatele

Z poradny ČMKU – 13. díl

Dobrý den, máme pejska z chovatelské stanice a nyní v jeho dvou letech jsme zjistili, že má dysplazii loketního kloubu. Musíme na operaci a samozřejmě je tím vyřazený pro budoucí možnost uchovnění. Obrátila jsem se s tím na chovatele, ale vůbec nereaguje. Má chovatelská stanice nějaké povinnosti vůči takovému onemocnění, jako například podílení se na léčbě nebo poskytnutí kompenzace? Děkuji.

Dobrý den, dysplazie loketního kloubu je nepříjemným a bolestivým problémem. Může to být vrozená vada, může to být ale také způsobeno nějakým vnějším vlivem. Obecně platí, že tento typ onemocnění je recesivně dědičný. Bohužel neexistuje genetické vyšetření, které by řeklo, zda je určitý pes nebo fenka přenašečem vlohy. Klinickým vyšetřením se zjistí, zda je pes momentálně zdravý nebo nemocný. Těžko dávat vinu chovateli, vlohu pro problém může potomek zdědit po nějakém praprapraprapředkovi, kterého už v PP nenajdete a ani nevíte, jaký byl. Těžko tedy budete chovateli dokazovat, že onemocnění vašeho psa vzniklo jeho vinou. Občanský zákoník dává možnost reklamovat zvíře. Je to ale otázkou občansko-právní a lépe by vám poradil právník.

Vladimíra Tichá

Res. CAC a Český šampion 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolikrát lze využít res. CAC pro přiznání titulu Český šampion. Pokud byl například můj pes na DUOCACIB Brno po oba dny V2, res. CAC a pes, který obdržel V1 CAC, již má podmínky pro udělení Českého šampiona splněny, mohu „použít” res. CAC z obou dvou dnů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v předpisech pro přiznání titulu Český šampion krásy není možnost použití res. CAC nijak omezena. Teoreticky je tedy možné, že pokud budou splněny ostatní požadavky, pes titul získá na základě čtyřikrát uděleného res. CAC.

Vladimíra Tichá

Vydání PP štěňat po psu s pozastavenou chovností 

Z poradny ČMKU – 13. díl

Dobrý den, v našem klubu byl nesprávně uchovněný pes, který neměl splněnou podmínku chovnosti, a to klubovou výstavu s hodnocením nejhůře VD, absolvoval pouze jedinou klubovou výstavu s výsledkem D. Při bonitaci však chovatelka uvedla bonitační komisi v omyl, a do bonitační karty tak bylo napsáno hodnocení V a pes byl tedy uchovněný. Následně byl použitý ke krytí, z tohoto se narodila čtyři štěňata. Klub byl pak členy upozorněn na chybu v chovnosti psa a tuto chovnost pozastavil a mělo dojít také na odložení vydání PP již narozeným štěňatům. Otázka tedy zní, zda pokud již byly PP vydány, i když má otec vrhu stále pozastavenou chovnost, je to v pořádku? Je také v pořádku, aby chovatelka prodávala tato štěňata s PP, pokud věděla, že je nedostane? Případně jak lze řešit prodej psů bez PP (jiný případ i chovatel) u chovatele s registrovanou CHS, pokud se k tomu klub chová laxně?

Dobrý den, garanci za vydání PP nese chovatelský klub. Pokud klub dojde závěru, že nebyly prokazatelně dodrženy všechny předpisy, má právo vystavení PP pozastavit nebo požádat o pozastavení platnosti již vydaných PP. Pokud chovatel porušuje kynologické předpisy např. tím, že se dopouští podvodů nebo že prodává štěňata bez PP, je v pravomoci chovatelského klubu vůči němu vést disciplinární řízení. Ve zvlášť závažných případech může chovatelský klub využít Zápisního řádu ČMKU a požádat P ČMKU o zákaz zápisu vrhů na CHS provinilého chovatele a zároveň může P ČMKU vyslovit i zákaz využití chovných jedinců v jeho majetku v chovu.

Vladimíra Tichá

Junior handling 

Z poradny ČMKU – 13. díl

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s pravidly soutěže Juniorhandling na výstavách pořádaných kluby. Musí se zde rovněž vyplňovat posudkový list a další náležitosti podle Výstavního řádu ČMKU, či si může tuto soutěž pořadatel přizpůsobit? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den, odpověď na svůj dotaz najdete ve Výstavním řádu ČMKU. Ten říká že: „Pokud pořadatel klubové, speciální, oblastní nebo krajské výstavy pořádá soutěže Nejlepší mladý vystavovatel, Dítě a pes, Senior handling, Nejlepší pár psů nebo Nejlepší chovatelská skupina, platí pro ně stejná pravidla jako na NVP a MVP". Takže pořadatel by si neměl soutěž přizpůsobovat dle svých představ.

Vladimíra Tichá

Klub odmítá poskytnout chovatelský servis 

Z poradny ČMKU – 13. díl

Chtěla bych poprosit o informaci, jak postupovat v případě, že chovatelský klub odmítá poskytnout chovatelský servis nečlenu (odmítá uzavřít Smlouvu s nečlenem) s odkazem na předešlé porušení předpisů souvisejících s chovem. Zákaz chovu ale není dán - to může jen soud. Chovat tedy mohu, ale není, kdo by mi poskytl chovatelský servis. Tedy má otázka zní: Kdo bude poskytovat chovatelský servis? Je možné se tedy rovnou obrátit na danou PK ČMKU s žádostí o chovatelský servis, aby mnou odchované vrhy měly PP? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud chovatel porušuje předpisy a zvláště pokud je porušuje opakovaně, není klub povinen s ním uzavřít smlouvu o poskytnutí chovatelského servisu. Pojem zákaz chovu asi zaslouží trochu vysvětlení. Pokud se mluví o soudem vyřčeném zákazu chovu, je tím myšlen zákaz chovat/držet nějaká zvířata, v našem případě psy obecně. Takový člověk by pak neměl mít žádného psa a to bez ohledu na to, zda se jedná o psa s nebo bez PP. Chov psů s PP je něco jiného. Při porušování předpisů ČMKU nebo FCI určují pravidla kynologické organizace. Ty nemohou zakázat chov psa jako takový, ale mohou zabránit tomu, aby člověk, který nedodržuje předpisy, nemohl získat na svoje odchovy PP.

Vladimíra Tichá

Může kastrovaná fena na výstavu?           

Z poradny ČMKU – 13. díl

Dobrý den, mám dotaz ohledně postupu a tvrzení rozhodčí na výstavě. Rozhodčí po zjištění informace, že vystavovaná fena je kastrovaná, prohlásila, že tam nemá co pohledávat. Kastrovaná fena dle výstavního řádu nesmí být vystavována, a že je to uvedeno také ve standardu plemene jako vada. Následně po tomto výroku požadovala vystavovatele o odstoupení a fena nebyla posouzena. Jaké je tedy oficiální stanovisko ČMKU - je zákaz vystavovat kastrovanou fenu? Protože nic takového jsem v řádu a standardu nenašel. Děkuji.

Dobrý den, u psů je situace celkem jasná, měl by mít obě varlátka pevně sestouplá v šourku. Výjimku většina rozhodčích povolí ve třídě veteránů, není to ale jejich povinností a vysloveně záleží na tom, jak se k problému postaví. To, že je fenka kastrovaná se na výstavě nedá prokázat a nevím o tom, že by vystavování kastrovaných fen nějaký předpis zakazoval. Pokud ale má kastrace dopad např. ve zhoršené kvalitě srsti nebo tendenci většího nabírání váhy, je právem rozhodčího to při hodnocení penalizovat.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->