- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:Z poradny ČMKU – 12. díl
Zajímalo by vás například, zda můžete zapůjčit svou chovnou fenu spolumajiteli do zahraničí nebo jaký je rozdíl mezi chovatelem a chovatelskou (popř. chovnou) stanicí? A víte, jaká pravidla v rámci ČMKU platí pro přidělování jmen štěňatům? To jsou jen některá témata, na která naleznete odpovědi v následujícím článku.
Tentokrát potěšíme zejména chovatele a také budoucí zájemce o chov. Vybrali jsme pro vás totiž několik zajímavých a méně obvyklých dotazů právě z oblasti chovatelství. Doufáme, že vám přijdou vhod a dozvíte se zase něco nového.
Odchov v Rakousku
Dobrý den, mám dotaz ohledně následujícího. Vlastním společně se svým otcem fenu, ke které mám já podpisové právo. Momentálně ale bydlím v Rakousku, fenka loni splnila všechny požadavky klubu na uchovnění v Česku a příští rok plánujeme v CHS mého otce (od 2002, pod ČMKU) v ČR její první vrh. Samozřejmě bych ji během porodu a následně i s celým vrhem chtěla mít u sebe, v prostředí, na které je zvyklá. Jak mám v tomto případě postupovat, když se jedná o Rakousko? Je potřeba mimořádné povolení klubu, pod kterým budu v Česku chovat? Děkuji.
Dobrý den, Váš problém je zakotvený v předpisech FCI a ČMKU, kde se říká že: „Štěňata se zapisují do plemenné knihy té země, ve které je sídlo chovatelské stanice/zákonné bydliště chovatele, který vrh zapisuje a ve které se vrh narodil. Výjimku může povolit P ČMKU na základě dohody s příslušným členem FCI.“ Postupovat byste tedy měla ve spolupráci s ČMKU. Vladimíra TicháPřepis CHS, odchované vrhy, aprobace rozhodčího
Dobrý den, pokud by na mě matka přepsala svou CHS a já bych si podala přihlášku na kandidáta na rozhodčí, mohou se již odchované vrhy před přepisem počítat mně? Nebo se mi počítají až vrhy, které budou odchovány po přepisu chovatelské stanice? S odchovem štěňat jsem vždy aktivně pomáhala, ale nevím, jak to lze prokázat. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, počítané vrhy musí být zapsány na konkrétního žadatele, tedy na Vás. P ČMKU má ale možnost rodinnému příslušníku, který se na chovu chovatelské stanice rodičů podílel, poskytnout výjimku. I v takovém případě se musí jednat nejméně o pět vrhů. Uvedená výjimka se běžně poskytuje. CHS je jakési rodinné stříbro nebo zlato a byl by nesmysl, o něj přicházet.Vladimíra Tichá
Přečipování versus chovnost
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v následující věci. Mám fenečku samojeda (3 roky) a ráda bych ji uchovnila. Když byla štěňátko, vypadl jí čip a tak jsem ji tedy nechala přečipovat (vytvořil se nový pas s aktuálním číslem čipu), ale číslo čipu v rodokmenu tím pádem nesouhlasí s novým čipem. Chtěla bych poprosit o radu, jak v této situaci postupovat? V rámci uchovnění a souvisejících vyšetření musím mít platný čip fenečky zadaný v rodokmenu. Děkuji mockrát a přeji hezký den.
Dobrý den, ve směrnici ČMKU zaměřené na identifikační označení psů je uvedeno, že v případě nezbytného přečipování je nutné uvést do PP provedenou změnu nebo úpravu. Podmínky pro přetetování/přečipování stanoví chovatelský klub ve spolupráci s příslušnou plemennou knihou. Obraťte se tedy na chovatelský klub. Je už na jejich požadavcích, zda pouze potvrdí plemenné knize, že souhlasí se změnou identifikačního označení nebo zda budou např. požadovat parentitu.Vladimíra Tichá
Zapůjčení uchovněné feny do zahraničí
Dobry den, je možné zapůjčit v ČR uchovněnou fenu na jeden vrh do CHS v Rakousku? CHS patří spolumajiteli chovné feny. Jde to? Co by k tomu bylo nutné udělat? Děkuji za info, s pozdravem P.
Dobrý den, určitě to možné je, podmínky ale určuje rakouská plemenná kniha a chovatelský klub. Z české strany žádné požadavky nejsou, jen je třeba dodržet, že vrh bude zapsán v plemenné knize uznávané FCI.Vladimíra Tichá
Chov na operovaných psech
Dobrý den, prosím o vyjasnění pojmu, co je to podle ČMKU „zdravý pes“, protože dle zápisního řádu se z chovu mají vyřadit všichni psi, u kterých byla operativně odstraněná anatomická vada. Počítá se do toho i operace loktů, ramen nebo kolen, či pat v raném věku nebo preventivní přetětí chrupavčitých spojů v pánvi kvůli budoucímu DKK? Případně operace vad močového ústrojí, očí nebo chirurgické stahování varlat do šourku. To přece nejsou zdraví psi, když musí být „opravení“, aby mohli normálně žít? Kde je ta hranice? Jaktože u některých plemen jsou zakázané kyčle se stupněm 3, ale u stejného plemene se nevyřadí psi s lokty stupně 3, což je nejvyšší možný stupeň artrózy? Děkuji za vysvětlení.
Dobrý den, definice klinicky i geneticky zdravého psa je celkem jasná a platí i v rámci ČMKU. Problematikou, kterou popisujete, se zabývají dva kynologické předpisy. Jedná se o výstavní řád, který dává rozhodčímu právo neposoudit psa, u kterého vidí jizvy po zákroku, který měl odstranit vadu nebo pokud má oprávněné podezření, že byl zákrok proveden. Bohužel, pokud je zákrok proveden tak, že nezůstávají jizvy, nemá se rozhodčí při posuzování exteriéru psů oč opřít. Druhým předpisem je Zápisní řád ČMKU, který v podstatě kopíruje Chovatelský řád FCI a ve kterém je řečeno, že „k chovu nelze používat psy s vylučujícími vadami, jako jsou mj. poruchy charakteru, vrozená hluchota nebo slepota, zaječí pysk, rozštěp patra, významné vady chrupu nebo anomálie čelistí, epilepsie, kryptorchismus, monorchismus, albinismus, chybné barvy a zjištěná dysplazie kyčelního kloubu těžkého stupně.“ Uvedené vady jsou jasné, dál už je to na předpisech příslušného chovatelského klubu. Některé věci se těžko prokazují a to, zda někdo použije k chovu jedince s odoperovanou vadou, při zařazování do chovu někdy nelze prokázat a vše je tedy o chovatelské etice.Vladimíra Tichá
Rozdíl mezi chovatelem a chovatelskou stanicí
Dobrý den, existuje nějaký rozdíl mezi pojmem chovatelská stanice a jednotlivým chovatelem? Jsou chovatelé vždy chovatelskými stanicemi? Děkuji.
Dobrý den, na termín „chovatel“ je třeba se podívat ze dvou hledisek. Z pohledu zákonů (např. Zákon na ochranu zvířat nebo Veterinární zákon) je jako chovatel označován každý, kdo pečuje o nějaké zvíře. Pokud budete mít doma rybičky nebo křečka, jste tedy z pohledu zákona chovatelem. Z pohledu předpisů ČMKU (viz. Zápisní řád ČMKU) je chovatelem ČMKU osoba vlastnící chráněný název chovatelské stanice ČMKU. Chovatel z pohledu kynologických předpisů není chovatelskou stanicí, ale vlastní její registrovaný název. Ke zmatení dochází v pojmech chovná stanice a chovatelská stanice. Chovnou stanicí je myšleno zařízení, ve kterém se chovají psi a odchovávají štěňata. Chovatelská stanice je chráněná a registrovaný název určitého chovu, který by se dal přirovnat k lidskému příjmení.Vladimíra Tichá
Pravidla pro jména štěňat
Dobrý den. Čistě ze zvědavosti by mě zajímalo, jaká jsou všechna pravidla pro výběr jmen štěňat. Například ohledně délky a co smí a nesmí obsahovat a tak podobně. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, odpověď na svoji otázku najdete v Zápisním řádu ČMKU. Jména štěňat jednoho vrhu vždy začínají stejným písmenem. Jednotlivé vrhy musí být řazeny abecedně (vzestupně) za sebou. Pro každé plemeno v chovatelské stanici je vedena zvláštní řada začínající písmenem „A“. Jména vrhu C nelze směšovat se jmény začínající písmenem Ch, které je samostatným písmenem české abecedy. Chovateli je umožněno vynechat v abecedě písmena Ch, Q, W, X, Y, a písmena s diakritikou. Není vhodné, aby jména štěňat obsahovala jakýkoliv název chovatelské stanice. Jména nesmějí obsahovat vulgární či hanlivá slova a nesmějí žádným způsobem propagovat terorismus nebo jiná extremistická hnutí. Délka jmen může být maximálně 20 znaků včetně mezer a interpunkčních znamének. Jména štěňat se v jedné chovatelské stanici v rámci jednoho plemene nesmí opakovat.Vladimíra Tichá
Michaela Weidnerová
Ilustrační foto: Pixabay
Zdroj: www.cmku.cz
Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Z poradny ČMKU – 8. díl
„Kdo se moc ptá, moc se dozví.“ Také znáte toto staré pořekadlo? Tak se tedy nestyďte a ...
Z poradny ČMKUZ poradny ČMKU – 16. díl
Máte představu o tom, jaký je rozdíl mezi výstavním titulem CAC a titulem CAC ČMKU? A víte, ...
Z poradny ČMKU
Podobné článkyCelkem 16 článků z rubriky: Z poradny ČMKUpředchozí článek
Z poradny ČMKU – 11. díldalší článek
Z poradny ČMKU – 13. díl
▲ - Vybavení