Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Souhlasíte s tím, že malé a všetečné veverky patří mezi nejoblíbenější lesní a parková volně žijící zvířata vůbec, a to nejen u nás, ale i v zahraničí? Náš článek se zaměřuje na veverku obecnou, její výskyt v české přírodě, způsob života a přirozené nepřátele. Zajímavým srovnáním je i populace šedých veverek žijících v newyorském Central parku. Nechybí ani pohled na unikátní druhy ze světa a informace o tom, kde je lze u nás vidět v zoologických zahradách či zachránit ve specializovaných stanicích.
Veverky jsou jedny z nejroztomilejších a nejzajímavějších hlodavců, kteří obývají naše lesy, parky i zahrady. Nejznámější z nich je veverka obecná (Sciurus vulgaris), která je rozšířena po celé Evropě a Asii. Tato drobná všetečná akrobatka s hustým ocasem a charakteristickými štětičkami na uších se dokáže pohybovat s neuvěřitelnou obratností mezi větvemi stromů a umí také skákat na velké vzdálenosti. Jejich svět je rozhodně fascinující.
Na našem území je veverka obecná běžným obyvatelem lesů, městských parků i zahrad. Její zbarvení se liší podle ročního období a oblasti výskytu – může být rezavá, hnědá, ale i téměř černá. Živí se především semeny stromů, ořechy, plody, ale nepohrdne ani houbami či hmyzem. Své zásoby si schovává na horší časy, ačkoliv si ne vždy pamatuje, kde je ukryla. Tím však neúmyslně pomáhá šíření porostu stromů, protože zapomenuté oříšky mohou vyklíčit a vyrůst v nové stromky.
Odhaduje se, že na území České republiky žije několik stovek tisíc jedinců veverky obecné, přičemž jejich početnost kolísá v závislosti na dostupnosti potravy a predaci. Rozmnožování probíhá dvakrát ročně – na jaře a v létě – a samice rodí obvykle tři až šest mláďat, která jsou při narození slepá a zcela závislá na matce. Veverky přespávají v hnízdech, která si staví ve větvích stromů nebo v dutinách, a jejich přirozenými nepřáteli jsou dravci, jako jsou jestřábi a kuny, ale i lišky a kočky.
Pokud byste chtěli veverky pozorovat zblízka, můžete je najít v několika zoologických zahradách v České republice, například v Zoo Praha nebo Zoo Brno. Tyto instituce se podílejí na ochraně a osvětě ohledně veverek a dalších drobných savců. Kromě zoo fungují i záchranné stanice, jako například Záchranná stanice pro veverky Pinky, která se specializuje na péči o osiřelá mláďata, zraněné jedince a jejich následné navrácení do přírody. Díky těmto organizacím mají veverky šanci na nový život i po nehodách nebo po ztrátě svého přirozeného prostředí.
Nejen evropské parky, ale i ty americké jsou domovem veverek. V New Yorku, konkrétně v Central Parku, žije bohatá populace veverky šedé (Sciurus carolinensis). Tento druh, původně rozšířený hlavně na východě Severní Ameriky, byl postupně introdukován i do Evropy, kde v některých oblastech vytlačuje naši domácí veverku obecnou. Newyorčané si veverky oblíbili a často je přikrmuji ořechy nebo pečivem, což jim pomáhá přežít i v drsných zimních podmínkách.
Veverky se vyskytují téměř na všech kontinentech kromě Antarktidy a Austrálie. Existuje jich více než dvě stovky druhů, z nichž některé mají opravdu neobvyklé vlastnosti:
Veverky jsou fascinující stvoření, která si díky své chytrosti, akrobacii a roztomilému vzhledu získala srdce mnoha lidí. Ať už je potkáme v lese, na zahradě nebo v rušném městě jako New York, vždy nám připomenou kouzlo přírody a její neuvěřitelnou rozmanitost.
Michaela Weidnerová
Foto: Michaela Weidnerová, Pixabay
V posledních dnech Státní veterinární správa (SVS) odpovídá řadu dotazů ohledně ...
SKRZNASKRZBohatá historie jedné z nejkrásnějších národních kulturních památek, pražské ...
SKRZNASKRZ-->