Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také vás zajímají otázky týkající se hárání? Nebo se vám zdá stejně jako naší čtenářce, že vaše fenka nehárá zcela standardně a obáváte se případných možných problémů s krytím, zabřeznutím a následným chovem? Co na to asi říká MVDr. Lucie Veselá? To už se dozvíte na následujících řádcích…
Dobrý den, zajímaly by mne nějaké informace týkající se hárání. Mám čtyřletou fenu bernského salašnického psa a oproti mým předchozím berňačkám má tato hárání velmi nevýrazné, respektive téměř „nebarví“. Fena hárá pravidelně v rozmezí šesti až sedmi měsíců, vulvu má normálně zvětšenou, okolí „voní“, ale kapičky krve objevím na podlaze jen výjimečně. Neřekla bych ale, že se sama čistí s nějakou větší intenzitou, než jsem byla dříve u jejích předchůdkyň zvyklá. Poprvé hárala v deseti měsících a tímto způsobem to probíhá od začátku. Nejsem si jistá, zda je taková říje zcela normální a plnohodnotná, a zda nebudou třeba problémy se zabřezáváním. Poradíte mi?
Dobrý den,
projevy hárání jsou u fen velmi individuální a obvykle nemají žádný vliv na schopnost zabřeznout. Některé feny krvácí výrazně, jiné méně, některé mají tzv. tichou říji (bez výtoku, bez výrazného zvětšení vulvy), a přesto je ve všech případech nakrytí a březost možná. Důležité je, že fena hárá pravidelně a že se o fenu v době hárání zajímají psi, protože to znamená dostatečnou atraktivitu pro samce pro případné krytí. Vzhledem k nevýrazným příznakům říje u vaší feny rozhodně doporučuji termínovat krytí pomocí stanovení hladiny progesteronu v krvi.
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Jitka Metličková
Genetické testy jsou výborným nástrojem pro zlepšení úrovně chovu. Bohužel pokud nejsou ...
VeterinaTaké si kladete otázku, jak svého čtyřnohého miláčka ochránit před blechami a klíšťaty? ...
Veterina-->