Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Zabýváte se často otázkou, jak svým čtyřnohým přátelům zajistit dlouhý a zdravý život? Ceníte si každé dobré rady, která vás k tomuto cíli přiblíží? Pak vám doporučujeme knihu Věčný pes, která je podrobným návodem, jak dlouhověkost ve zdraví našim parťákům dopřát.
Nakladatelství PLOT vydalo v roce 2024 knihu Věčný pes, která vyšla ve Velké Británii o tři roky dříve s názvem The Forever Dog Life, jejímiž autory jsou Rodney Habib, zakladatel největší světové stránky o zdraví domácích mazlíčků na Facebooku Planet Paws a neziskové organizace Paws for Change Foundation zaměřené na vzdělávání a výzkum v oblasti výživy zvířat a životního stylu v souvislosti s dlouhověkostí a zdravím, a veterinářka Karen Shaw Becker, která se zaměřuje na výživu a welfare domácích zvířat.
Kniha je průvodcem psím zdravím a dlouhověkostí, a to ve smyslu dožití se vysokého věku ve zdraví. Poskytuje nám ucelený pohled na zdraví psa, které stojí na čtyřech pilířích – výživě, optimálním pohybu, vlivech prostředí ovlivňujících genetické předpoklady a redukci stresu. Autoři vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků genetiků, mikrobiologů a vědců zkoumajících dlouhověkost. Rozhovory vedli také s chovateli psů, kteří se dožili dvaceti i třiceti let. Inspiraci nám přinášejí od všech uvedených a také ze soužití se svými psy a vlastní profesní zkušenosti.
Název knihy: Věčný pes (originál: The Forever Dog Life)
Autoři: Rodney Habib, Dr. Karen Shaw Becker, ve spolupráci s Kristin Loberg
Žánr: Populárně-naučná literatura
Vydáno: v ČR 2024, Nakladatelství PLOT (UK 2021, HarperCollinsPublishers)
Překlad: Jana Dušková
Počet stran: 400
ISBN: 978-80-7428-464-9
Kniha začíná poznámkou autorů, ve které upozorňují na to, že v ní neuvádějí přehled zdrojů. Za tímto účelem založili stránku https://foreverdog.com, kde shromáždili použité zdroje. Jejím prostřednictvím pokračují ve zveřejňování nových studií a někdy i upřesňování pasáží vlastního díla.
Obsah knihy je rozdělen na úvod a tři části. První a druhá část mají po třech kapitolách, třetí je rozdělena do čtyř kapitol. Každá kapitola obsahuje podrobné zdůvodnění tvrzení autorů včetně popisu obsahu studií, z nichž vycházejí, a končí vždy shrnutím neboli „radami do kapsy pro hledače dlouhověkosti“. Pokud by člověk chtěl použít knihu čistě jako návod, jak zlepšit svému psovi zdraví, a nezajímalo by ho vědecké zdůvodnění, mohl by si přečíst pouze tyto rady a řídit se jimi. Takovým přístupem by však knihu značně zkrátil na pouhou brožuru, aniž by získal vysvětlení, obohacení a velké množství konkrétních tipů, jež publikace nabízí.
Úvod věnovali autoři připomenutí příběhu z dvacátých let dvacátého století, který se odehrál v aljašském městečku Nome. Sibiřští huskyové Balto a Togo se tehdy proslavili tím, že díky své urputnosti a vytrvalosti, společnými silami s ostatními týmy saňových psů, zachránili obyvatele Nome, a to zejména děti, které v něm umíraly na záškrt. Cílem autorů bylo připomenout nám, jak jsou psi úžasní, a že si s lidmi vzájemně od začátku tohoto jedinečného soužití pomáhají. Pokračují zjištěními, která nám přináší věda o tom, jak psy vnímáme a jak nás i dnes chrání před nemocemi a prodlužují naši dobu dožití. Nelze než s nimi souhlasit, že to je relevantním důvodem chovat se k nim obdobně, když navíc dopady naší péče máme dnes již vědecky podložené.
První část knihy přináší obsáhlé a zároveň poutavé zdůvodnění, proč je správné o zdraví našich psů pečovat tak, aby si ho mohli naplno užívat i ve vysokém věku. Tato část by se dala označit za nejvíce výkladovou a vysvětlující souvislosti, avšak autoři již do ní dokázali vnést řadu příkladů a doporučení. Jednoznačně s nimi souhlasím v tom, že pro to, abychom změnili své chování, potřebujeme odpověď na otázku „proč?“. Stručnou odpovědí by snad mohlo být, že díky vědeckým poznatkům, které máme k dispozici, víme, že můžeme psům prodloužit život prožitý ve zdraví o tři až čtyři roky.
Věda se dlouhodobě o otázku dlouhověkosti zajímá a principy prodloužení života ve zdraví psů a lidí se prolínají. Stejně tak se prolínají vlivy, které naše zdraví zhoršují. Máme již studie dokládající, že psi a jejich majitelé dokonce mívají společné zdravotní potíže, což se týká zejména obezity a alergií.
Autoři rozebírají všechny vlivy, o kterých víme, včetně naprosto zásadního střevního i kožního mikrobiomu, vlivů prostředí a našeho emocionálního stavu a stresu, které na naše psy také silně působí.
Na tomto místě poprvé, a v knize ještě opakovaně, se dozvídáme, jak lze úpravou prostředí a podmínek změnit expozici genů – tedy dostáváme první výklad o epigenetice a její důležitosti. Dočteme se také například o zásadním vlivu zemědělské revoluce na stravování naše i našich psů nebo o vlivu elektromagnetického pole a běžně se vyskytujících chemických látek v dnešním uměle vytvořeném prostředí na psí zdraví.
Díky vědeckým poznatkům, které máme k dispozici, víme, že můžeme psům prodloužit život prožitý ve zdraví o tři až čtyři roky!
Ve druhé části můžeme získat inspiraci v podobě příběhů psů, kteří se dožili téměř třiceti let a těšili se dobrému zdraví a kondici. Na jejich případech autoři rozebírají, které vlivy v jejich životě mohly mít na dlouhověkost vliv, což opět dokládají řadou studií.
V této části je podrobně rozebrán vliv stravy, jednotlivých surovin a v nich obsažených látek na psí organismus až na úrovni buněk a DNA. Podle autorů je výživa tím nejdůležitějším faktorem z prostředí, který působí na zdraví. Může totiž léčit, nebo škodit.
Zdůvodňují důležitost co největšího poměru čerstvé stravy a také načasování krmení a poskytnutí možnosti dodržovat cirkadiánní rytmus.
Autoři nám předkládají srozumitelný návod, jak koukat na obsah a kvalitu krmiva. Jako k zásadnímu aspektu se vracejí k mikrobiomu, který ovlivňuje metabolismus, ale také fungování mozku i imunitní systém.
Vedle stravy je podrobněji rozebrán také vliv stresu na fyziologickou, mentální i psychickou stránku organismu psa. Na neposledním místě je popsána potřeba spánku a pohybu a z negativních vlivů chemie vyskytující se v našich domácnostech, u které mnohdy ani nevíme, jak je škodlivá že se vůbec v řadě běžných věcí a povrchů nachází.
Výživa je tím nejdůležitějším faktorem z prostředí, který působí na zdraví. Může totiž léčit, nebo škodit.
Ve třetí části jsou podrobně rozebrány prospěšné látky a zdroje, ze kterých je může náš pes čerpat. Autoři často dávají konkrétní návod týkající se kvality i kvantity surovin, aby skutečně léčily, ne naopak škodily.
Když doporučují změnu krmení, představují návod po jednotlivých krocích. Celkové sdělení knihy však je, že každá malá změna bude mít na zdraví psa dopad. Tudíž není třeba se obávat, že bude kniha člověku vnucovat úplný převrat v tom, jak dnes jeho soužití se psem vypadá a jak ho krmí. Návod má vést k postupným a udržitelným změnám.
V této části je rozebrán vliv pohybu na fyzické i psychické zdraví psů. Autoři se věnují také tréninku mozku, a to zejména hrami a pachovými pracemi. Z pohledu psa se také dívají na jeho stres a způsoby, jak jej odbourávat a naučit se s ním pracovat.
Celkově je kniha skutečně nabitá informacemi. Z velké části jsou shrnuty do tipů a návodů, což vnímám jako velmi užitečné. Dávám autorům za pravdu v tom, že některé informace, vždy však podložené aktuálními vědeckými poznatky a důkazy, jsou skutečně překvapivé.
Kniha na mě zapůsobila motivačně, po jejím přečtení mám chuť svému psovi i sobě dopřát zdravější a čerstvější stravu, více pohybu na čerstvém vzduchu, méně chemické zátěže v domácnosti a samozřejmě i stresu. Pozitivní pro mě je, že mám v knihovně zdroj nabitý konkrétními tipy, který si můžu na jakékoli stránce otevřít a čerpat inspiraci. Dokonce jsem nepocítila tlak, nebo ze mě v průběhu čtení spadl, že bych musela všechny změny začít dělat okamžitě a naplno. Knihu proto hodnotím jako velmi užitečnou ve vztahu k jejímu obsahu i způsobu jeho předání.
Simona Šimíčková
Foto: redakce eCanis, pixabay.com
Už jste někdy slyšeli o veterinární fyzioterapii? To je obor, který se zabývá péčí o ...
FyzioterapieCo nám to sem jde? Jéééžiš, zase někdo se stafordem! Však to nikdy cvičit nebude… Takové ...
Rozhovory o plemeniRozhovory o výcviku-->