Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Treibballu se u nás daří – důkazem je letošní mistrovství!

Sice mladý, avšak rychle rostoucí sport treibball nabývá stále více a více na síle. A důkazem může být i silná účast na letošním mistrovství České republiky, které se sice konalo posledního září, avšak mluvit o této úspěšné akci stále stojí za to! Podívejme se tedy na závod okem Bohdany Stoklasové.


Treibballu se u nás daří – důkazem je letošní mistrovství!
Bohdana Stoklasová 30.11.2018 2673x Treibball

Mistrovství ČR v treibballu 2018 (MR ČR) se konalo 30. září v Pesoparku v Uhříněvsi. Na startu se sešlo třicet osm týmů, třicet čtyři českých a čtyři německé. Závody byly největší v naší treibballové historii a patří k největším i v evropském kontextu. V nejvyšší třídě TRB3 se utkaly špičkové české, evropské i světové týmy a na jejím startu se sešli Mistr ČR i oba vicemistři ČR z roku 2017, úřadující Mistr Německa a týmy, které obsadily první tři místa ve Světové treibballové lize 2017-2018. I nižší třídy byly velmi silně obsazené. Závody byly napínavé, protože obsazení všech tříd bylo vyrovnané, nikde nebyli jasní favorité a vyhrát mohl opravdu každý.

Plemena na startu

treibball

V kategorii large se představila tato plemena: anglický kokršpaněl, border kolie, entlebušský salašnický pes, chodský pes, střední knírač, krátkosrstá kolie, německý boxer, německý ovčák, rotvajler a několik kříženců. V kategorii small v posledních letech vzrostl nejen počet závodících týmů, ale i plemen. Početné zastoupení malých plemen na našich závodech je i v mezinárodním kontextu unikátní. Na MR ČR letos přijeli: biewer, bígl, jack russel teriér, malý knírač, papillon a střední německý špic.

Nová pravidla – 2 kola FAST a SMART

Na MR ČR měla premiéru nová česká pravidla, podle nichž jsou nyní i naše závody, stejně jako většina závodů zahraničních, dvoukolové. Časy obou kol (včetně trestných sekund za chyby) se sčítají do výsledného hodnocení.

První kolo nazvané FAST je doménou rychlých psů a je vždy stejné. Míče jsou umístěny ve tvaru trojúhelníku ve vzdálenosti 6 – 20 m od brány. Počet míčů a jejich vzdálenost jsou určeny třídou dle pokročilosti a kategorií podle velikosti. Pes musí všechny míče dopravit do brány ve stanoveném časovém limitu.

Vítěz 1. kola v nejnižší závodní třídě TRB1 – vzdálenost míčů 10 m od brankové čáry

Druhé kolo nazvané SMART, které je na každých závodech jiné (počet míčů a vzdálenost se zvyšují s rostoucí výkonnostní třídou stejně jako v prvním kole), prověří ovladatelnost na dálku a vyrovnává šance pro pomalejší, ale zpravidla přesnější psy. Ve druhém kole bylo úkolem účastníků MR ČR absolvovat předepsanou trať (přesně podle vzorové animace) a dopravit míče do brány v předepsaném pořadí.

Animace + vítěz 2. kola v nejvyšší závodní třídě TRB 3 – vzdálenost míčů 20 m od brankové čáry

Po dvou kolech hlavního závodu nabídli organizátoři závodů účastníkům ještě zábavnou treibballovou hru „Překážky a kuželky“, kde bylo úkolem psa přeskočit překážky (jejich počet i vzdálenost rostly podle závodních tříd) a srazit skupinu kuželek.

Vítěz hry ve střední závodní třídě TRB2

 

Výsledky

Výsledky shrnuje přehledně tabulka, kterou nalezntete ZDE U zahraničních účastníků bylo hodnoceno a oceněno pořadí, ale tituly Mistr ČR a 1. a 2. vicemistr ČR mohli získat pouze domácí účastníci.

treibball treibball
TRB 1 S                                                        TRB 1 L

treibball treibball
TRB 2 S                                                      TRB 2 L

treibball treibball
TRB 3 L                                            TRB 3 L  ZAHRANIČNÍ

Průřezové video (Vítězové MR ČR v treibballu) názorně ilustruje rostoucí vzdálenost, počet míčů a požadavky od přípravné třídy až po nejvyšší závodní třídu i pestrou skladbu plemen, která se treibballu úspěšně věnují.

Při posuzování jednotlivých tříd se vystřídali tři rozhodčí: Bohdana Stoklasová (TRBZ a TRB1), Lucie Vybíralová (TRB2), Jiří Skala (TRB3)

Závěr

treibball Treibball je stále ještě mladým a málo rozšířeným sportem. Naše závody mají teprve pětiletou tradici, přesto ale patří k největším a nejsilněji obsazeným závodům v Evropě, opakovaně k nám jezdí nejlepší týmy z Německa, kde je treibballová historie o deset let delší než ta naše. Rostoucí počet účastníků závodů, rovnoměrné a silné obsazení všech závodních tříd i třídy začátečníků a opakovaná účast zahraničních týmů svědčí o tom, že treibballu se u nás daří, naši psi jsou důstojnými soupeři pro nejvyspělejší zahraniční závodníky a naše závody jsou dostatečně atraktivní nejen pro české, ale i pro zahraniční týmy.

Poděkování

Poděkování za krásné výkony patří výborně připraveným závodním týmům, za hladký průběh závodů všem, kteří se o něj již v předstihu a pak celý den na místě starali.

Závody proběhly pod záštitou a s finanční podporou Treibball klubu, díky níž si mohli vítězové odvézt krásné trofeje, které velmi ocenili.

Hezké ceny na Mistrovství republiky ČR v treibballu dodali sponzoři AKINU, FALCO, Obojky.cz, Manahu a MAPES, kterým také velmi děkujeme.

Děkujeme Jaroslavě Chlumské za možnost uspořádat závody v krásném prostředí Pesoparku.

V neposlední řadě si zaslouží poděkování i svatý Petr, který nám poslal pro treibballové závody ideální počasí.

Foto: Klára Cimburová, Lucie Vybíralová, Bohdana Stoklasová, Marcela Kučerová Skalová

německá vlajka Německá verze: ZDE

 

Kam dál ...