Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Již je to nějaký týden, kdy jsme si tu na ecanis o americkém bezsrstém teriérovi povídali. Je to tak úžasné plemeno, že je pořád z čeho čerpat, a tak se pojďme opět tomuto prima pesanovi znovu podívat na chloupek nebo vlastně kůži…
Mezinárodní organizace FCI, kterou v České republice zastupuje Českomoravská kynologická unie, eviduje toto plemeno ve skupině neuznaných plemen. Jak však již z názvu vyplývá, v případě konečného uznání by však bylo zařazeno do III. skupiny teriérů, z nichž také pochází
Je to malý až střední teriér, jehož tělo je dobře oslavené. Délka těla k jeho výšce je v poměru 10:9, tedy obdélníkového rámce. Výška psa má být dle standardu od 30,5 do 40,5 cm. Hlava je klínového tvaru s mírně klenutou mozkovnou. Mozkovna a čenich mají být stejně dlouhé. Tento pes má silné čelisti a mírně zužující se tlamu. Co se zubů týká, tak ideální je nůžkový skus. Plemeno je na rozdíl od jiných bezsrstých plemen považováno za plnochrupé, a to i jeho bezsrstá varieta. Nově však český standard připouští absenci premolárů. Ušní boltce mají tvar písmene V, jsou vztyčené se zakulacenou, nebo se zašpičatěnou špičkou. Bedra jsou mírně klenutá, s dostatečným osvalením. Horní linie je v postoji i při pohybu pevná a vodorovná. Záď je mírně spáditá. Ocas dosahující ke hleznům je ideálně nesený vzhůru v mírné křivce, u bezsrsté variety by nikdy neměl být kupírovaný. Barevnost je různá, kromě albinismu a merle zbarvení jsou povoleny všechny barvy. Zbarvení psa může být například jednolité, jednolité s bílými znaky, s pálením, nebo skvrnité.
Toto novodobé plemeno, registrované FCI až v roce 2016, se od stávajících naháčů velmi liší, jeho bezsrstost je dána jinou genetickou mutací a jsou nám známi jeho předci ze skupiny teriérů!
Jako u většiny teriéru sahá odkaz amerického bezsrstého teriéra až na Britské ostrovy, kde byli malí teriéři v 19. století využívání k populární soutěži „Rat Pit“, v té měli psi jediný úkol, a to usmrcení co nejvíce hlodavců v co nejkratším čase. Přes den mrštný lovec a jinak kooperující parťák svého majitele. Z Británie byli teriéři do USA přivezeni v 90. letech 19. stol. britskými přistěhovalci. Nejčastěji měli tito psi černé zbarvení s pálením a vážili okolo osmi kilogramů. Jednalo se nejspíš o křížence hladkého foxteriéra, manchesterského teriéra a dnes již vyhynulého bílého anglického teriéra. Pro posílení vlastností, jako jsou rychlost byl přidáván vipet a italský chrtík a pro lovecké a stopovací schopnosti bígl. Začíná se objevovat trikolorní barevnost, bílá barva pomáhala lovcům odlišit psa od kořisti. Vznikají různé linie teriérů, z nichž se zrodí odlišná plemena. Postupně vzniklo americké plemeno Rat Terrier (krysí teriér, nebo jinak americký krysař), část historie má společnou též s plemenem Teddy Roosevelt terrier (pro něj jsou typické kratší nohy). Později se tato plemena oddělila. Většího tělesného rámce je příbuzné lovecké plemeno Decker rat terrier.
Rat terrier je malý osrstěný pes se silným loveckým pudem, který byl uplatňován především na farmách, kde tito psi eliminovali malé škůdce. Když se dne 2. 8. 1972, narodila ve vrhu krysích teriérů první holá fenka, byli všichni velmi překvapeni. Narodila se s jemným chmýřím srsti, které za pár týdnů zcela vypadalo, to u bezsrsté variety platí dodnes. Fenka dostala jméno Josephine, její majitelé Willie a Edwin Scottovi jí začali říkat Jo. Fenka svým majitelům učarovala natolik, že se rozhodli tuto vlastnost reprodukovat a položili tak základní kámen chovu bezsrstých teriérů. Po určitou dobu byl ABT brán jako bezsrstá varieta krysího teriéra. V roce 2004 uznává UKC amerického bezsrstého teriéra jako svébytné plemeno. AKC partnerská organizace FCI registruje amerického bezsrstého teriéra až v roce 2016. Novodobé plemeno se od stávajících naháčů velmi liší, jeho bezsrstost je dána jinou genetickou mutací a jsou nám známi jeho předci ze skupiny teriérů.
Americký bezsrstý teriér nadšeně vykonává všemožné aktivity společně se svým člověkem. Hodí se například pro agility, či coursing, ve kterých často exceluje.
Američtí bezsrstí teriéři jsou energičtí psi, velmi zvídaví a bystří. To spolu s jejich dobrou motivovatelností vede k jejich snadné výchově i výcviku. Předci využíváni k lovu drobných hlodavců dali plemeni jeho houževnatost a snad nekonečnou energii. Přes lovecký instinkt je možné soužití i s drobnými zvířaty, pokud je k tomu pes veden. Vychází se psy a dokonce i s kočkami. Je to výjimečný společník celé své rodiny. Jeho povaha je přátelská a komunikativní. Pokud vás navštíví milovník zvířat, může se těšit z radostné a kamarádské povahy amíka, který si s ním rád pohraje a možná se mu usadí i na klín. Americký bezsrstý teriér nadšeně vykonává všemožné aktivity společně se svým člověkem. Neměl by být agresivní ani bojácný. Hodí se pro sporty, jako jsou například agility, coursing, ve kterých často exceluje.
Pokud toužíte po stoprocentně oddaném a bezmezně poslušném parťákovi, raději se poohlédněte po pracovním plemeni. U teriérů bývá často zmiňována jejich svérázná povaha, pod kterou si každý může představit něco jiného, houževnatost, tvrdost, paličatost, nebo třeba odvahu a odhodlání. Teriérská plemena se od sebe liší a byla šlechtěna k jiným účelům. Neházejme tedy všechny teriéry tzv. „do jednoho pytle“. Určitě najdete mnoho odlišného u jorkšírského teriéra, stafordšírského bulteriéra anebo elderteriéra. Troufám si tvrdit, že americký bezsrstý teriér je veselý energický společník, je spolupracující, loajální, není nijak významně tvrdohlavý, jak se někdy o teriérech říká.
Text: Renata Horová
Foto: Markéta Sousedíková, Lucie Skopalová, Jan Šimeček, Marek Matík
Originální název | American Hairless Terrier |
Zkratka plemene | |
Číslo standardu | 925 |
FCI skupina | N - FCI neuznaná plemena |
Velikost | střední (31 - 60cm) |
Druh srsti | bezsrstý |
Vhodnost | pro začátečníky pro seniory a děti |
Umístění | do bytu |
Využití | sport klidné procházky |
Kdo nám může říci vše o chovu jakéhokoliv plemene více než chovatel přímo ze země ...
Rozhovory o plemeniToto mezi naháči výjimečné plemeno získává mezi zájemci na oblibě. O tom, jak vybrat ...
Rozhovory o plemeni-->