Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Střípky z minulosti, aneb První pes, který táhnul kolo…

Kolo, bicykl, velociped – to vše je tento parádní vynález z roku 1817. Ale i my pejskaři jej umíme skvěle využít nejen k projížďkám přírodou, ale také ke sportu s našimi čtyřnohými miláčky. Víte ale, jak to vlastně s kolem a psem celé začalo?


Střípky z minulosti, aneb První pes, který táhnul kolo…

Tento článek nám nebude vyprávět o historii jednoho ze psích sportů. To od něj opravdu nečekejte. Ale přiblíží nám jeden krásný příběh, který se stal již před mnoha a mnoha lety. Příběh, který možná začal nevině a z nějakého účelu. Ovšem opět do toho vstoupil pes, aby pomohl člověku.

Cyklista a pes

Střípky z minulosti, aneb První pes, který táhnul kolo…

V současné době je to celkem běžná věc k vidění. Je to vlastně také sport, který se nazývá bikejöring. Fakticky další z oblíbených tažných sportů a je téměř identický s canicrossem. Rozdíl je akorát ten, že se psovod pohybuje na kole. Tento sport je poměrně nebezpečný, proto váš pes musí být skvěle ovladatelný a musí dobře zvládat povely používané v canicrossu (zastavení, rozběhnutí, odbočování atd.). Má svá pravidla, své zásady a své příznivce. Není to jen o sportu, ale i o běžném pohybu, kdy mnoho z nás rádo na kole se psem jezdí. Jenže někdy někdo přeci musel být první. Znáte historii?

Říká se, že bikejöring si vymysleli musheři pro své psy, se kterými chtějí trénovat, i když země není pokrytá sněhem a nedají se tahat sáňky. No, možná ano, ale my se dnes nebudeme, jak již bylo zmíněno, bavit o sportu. Budeme si povídat o tom, kdy se poprvé někdo objevil se psem a kolem. A věřte, že záznamy o této události opravdu existují.

Koncem devatenáctého století, někdy v letech 1895 – 1900 se objevily první zmínky o psu, který táhnul cyklistu. A bylo to ve Francii.

Za vším stojí lékař

Koncem devatenáctého století, někdy v letech 1895 – 1900 se objevily první zmínky o psu, který táhnul cyklistu (první kolo představil v roce 1817 německý vynálezce Karl von Drais). Tento celkem nevinný příběh začal tak, že francouzský lékař dr. Madenf, který prakticky každý den musel ze svého bydliště Mont-Dore navštěvovat nemocné v Bourbole vzdálené sedm kilometrů a položené o 200 m výše, hledal tehdy způsob, jak při tomto cestování ušetřit čas. A začal se zabývat myšlenkou opatřit si bicykl. Jezdit na něm moc neuměl a tak po pár dnech trénování přišel úplnou náhodou na to, že daleko lépe udrží rovnováhu, když kolo táhne pes, než když šlape on sám.

Cézar si zajistil prvenství

Střípky z minulosti, aneb První pes, který táhnul kolo…

Tehdy v Mont-Done nebyla nouze o psy a jeden z pacientů mu dokonce svého psa nabídl. Jednalo se o velkého, zdravého a silného psa, který měl tedy vyzkoušet a otestovat zajímavý vynález. Psa tato aktivita bavila, brzy přivykl své práci a pro občany to byla náramná podívaná.

V pramenech je uvedeno, že Cezar, tak se tento pes jmenoval, své práci tak přivykl, že dokonce sám začal závodit na trati dlouhé sedm kilometrů s kočáry taženými koňmi a navíc na této trase získával i dvacetiminutový náskok.

Lékař začal psa využívat nejen ke služebním cestám, ale také k těm soukromým – výletním. Překonávali daleko větší vzdálenosti, které sice byly zkouškou, ale pes to zvládl bez větší námahy. Cezar se stal psem, kterého všichni obdivovali a opravdu netrvalo dlouho a měl své následovníky. Opět pes rozšířil své služby člověku. A Francie měla zase o senzaci více…

 

Iveta Panýrková

Foto: google.com

Zdroj: wikipedia.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->