- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Výcvik psů»Pachové práce»Stopujeme s.... pražským krysaříkem!
Stopujeme s.... pražským krysaříkem!
Váží necelá tři kila, jeho výška je asi dvacet centimetrů a i přesto, že je o poznání menší, než jeho kynologičtí kolegové, na stopě se rozhodně nikdy neztratí. Naopak! Guliver je pes malý vzrůstem, ale velký osobností a dokáže také podávat velké výkony. Myslíte si, že pražský krysařík je pes vhodný tak leda na gauč? Přesvědčíme vás o opaku. Pokud vás zajímá, jak se stopuje s pražským krysaříkem, nastražte uši!
K policii se hodí německý ovčák, na obrany maliňák a na parkúr borderka. Jednotlivé kynologické disciplíny patří na určité úrovni konkrétním plemenům, která mají k takovým výkonům předpoklady a vlohy. Na stopách zase vídáme kromě německých ovčáků nejčastěji hovawarty, dobrmany, rotvajlery nebo například bílé švýcarské ovčáky. Protože vlohy pro pachové práce má ale téměř každé plemeno, patří stopování mezi disciplíny, kterým se může věnovat každý šikovný pes, který má srdce i nos na správném místě a také potřebnou chuť do práce. A tak bychom vás moc rádi seznámili právě s takovými jedinci, kteří ačkoliv svým zařazením nepatří mezi tradiční všestranná pracovní plemena, umí na stopě také podávat skvělé výkony. A věříme, že budou inspirací pro majitele dalších potenciálních psích sportovců, kteří mají odvahu překonat pomyslné hranice a vrhnout se do pachových prací!
Ústředními hrdiny dnešního povídání jsou pražský krysařík Guliver a jeho psovodka Sabina Benešová, kteří se pustili do stop doslova po hlavě. Jak se tedy stopuje s pražským krysaříkem? Jde to?
Běžná pravidla pro krysaříka neplatí
Jde to, ale chtělo to úpravu. Úpravu fungujících pravidel, protože ta pravidla platí pro většinu, ale Guliver do této většiny nespadá. A i přesto to jde!
Zásadní pro mě bylo zjistit, že Guliver má nos a umí ho sakra dobře používat. Všechny čichací práce miluje a hrne se do nich. Dalším krokem bylo zjištění, že i mě tento směr baví. A je to asi proto, že ve stopařině ještě daleko víc platí, že velmi záleží na tom, jaký máte vztah se svým parťákem, jak moc dobře ho umíte číst, jak moc mu věříte a jak moc jste vnímaví. Ale je to dlouhá cesta. Není to hotové hned, jako třeba „sedni“. Ta cesta je o spoustě znalostí, o přečtených knihách a vyslechnutých seminářích, o spoustě času, a pak o konkrétním sestřihu toho všeho na míru vašeho psa. A hlavně nikdy to není úplně hotové. Není to jako „sedni“. „Sedni“ je stejné v začátečnické zkoušce jako ve vrcholové. Prostě dobře naučený cvik „sedni“ bude vypadat vždy stejně. Jenže stopování se vyvíjí v čase. S věkem psa, zkušenostmi psovoda a obtížností stopy.
Ve stopařině ještě daleko víc platí, že velmi záleží na tom, jaký máte vztah se svým parťákem, jak moc dobře ho umíte číst, jak moc mu věříte a jak moc jste vnímaví!
Velikost krmné dávky je limitující
Takže po objevení toho, že nás to oba moc baví a po nastudování systému přesného stopování, bylo zjištění, že většina pravidel pro nás neplatí. Se sbíráním pamlsků z každé šlápoty končím u sto krokové stopy, protože více kroků převyšuje Guliverkovu denní dávku. Bylo vcelku oříškem naučit se využít sto pamlsků na tisíci krokové stopy tak, aby se udržel zájem, koncentrace a tempo.
Nevhodné podmínky pro zalehnutí krysaříka
Další věcí, se kterou jsme se potýkali, bylo označování předmětů, kde jsme v průběhu několika let přešli přes zalehávání, zasedávání, až k přinášení. Ano, vím, že tento způsob je nejtěžší, zvláště u dlouhých stop s mnoha předměty, ale pro Gulivera nejpřijatelnější z hlediska okolních podmínek. Prostě velkou část dne, většinu roku je počasí nevhodné k ulehnutí krysaříka. A já spolu se svojí úžasnou trenérkou Ivou Lžičařovou vždy hledáme způsob, při kterém se bude Guliver cítit dobře i za cenu bodové ztráty.
Hmotnost stopovačky může zásadně ovlivnit výkon
No, a když už si myslím, že to mám zmáknuté, že už to jde, že je to skoro hotové, tak pak přijde vždy něco, co mě nenapadne, a je zase co řešit. Tak třeba až po několika letech stopování jsem zjistila, že výkon může ovlivnit i hmotnost stopovačky. Guliver je zvyklý stopovat na napnuté lehké desetimetrové šňůře, jenže když je rosa nebo mží, tak se mi i ta nejtenčí stopovačka nacucává vodou a pak už nejde na těch deseti metrech udržet napnutá. Prověšení je větší než těch 25 cm, co má Gulík v kohoutku, a tak se dotýká země. A i taková drobná změna může způsobit najednou nejistotu. Nezjistila jsem to ale hned a trvalo nějaký čas, než mi došlo, co všechno může výkon ovlivnit.
Malí predátoři jsou pro malého psa nebezpeční
Dalším naším nepřítelem jsou všichni malí predátoři, kterým chutnají pamlsky ve šlápotách. Včely, vosy, mravenci, hadi, ti všichni jsou pro nás nebezpeční. Ale i to jde minimalizovat tím, že prostě na stopy nechodím při vysokých teplotách, anebo když jdu, použiju místo volně ležících pamlsků pidikrabičky. Vždyť přeci vím, že nemám pracovní plemeno a vím, že po něm nikdy nebudu chtít, aby pracoval za jakýchkoliv podmínek. Takže ano, mám stopaře, ale nemám stoprocentního stopaře, který to dá vždycky. Já mám stopaře, kterého čuchat baví a když bude „příznivá konstelace hvězd“, tak odejde i dlouhou, starou a těžkou stopu. A když ne, tak se svět nezboří. Na druhou stranu to ale neznamená, že bych se extrémním podmínkám vyhýbala. Do našeho tréninku zařazuji i stopování v dešti, zimě, horku, bahně nebo na strništi, ale taková stopa je dlouhá, třeba jen padesát kroků a pak je za to extrémně vysoká odměna.
Tělesné indispozice malého plemene
Člověk se pořád učí a zrovna stopařina je pro mě vysokou školou trpělivosti a důvěry. Udělala jsem spoutu kiksů, které jsem pak musela odbourávat a přeučovat a zřejmě jich ještě pár udělám. Třeba na začátku našeho stopování jsem neodhadla dávku, a protože jsem chtěla jet šlápota-šlápota, přežrala jsem si Gulivera, že mu z toho bylo fakt zle. Jo, a když už náhodou neškodím já, pak zaškodí třeba příroda. Při zkoušce jsme na stopě narazili na močál. Nebyl velký, ani hluboký, ale byla to překážka, kterou Guliver nebyl schopný překonat. Zkoušku jsme tedy ukončili a já ho pak po odpískání, přenesla přes ten močál a on stopu krásně dokončil. Nebo jindy na jiné stopě se při cestě zpátky ke mně s předmětem zasekl o trs pampelišek, který ho nepustil dál. Jenže tohle jsou věci, které mu odpouštím, to není chyba ve vypracování, to je jen tělesná indispozice.
Když člověk jednou objeví, co se skrývá za psím čichem, nepřestane ho to fascinovat celý život!
Ale postupně za ty roky se krůček po krůčku dostáváme dál a dál. Nevím, kam se ještě posuneme, ale vždy to bude jen tak daleko, kde nám spolu při té stopařině bude ještě pořád dobře a budeme z toho mít radost.
A tak bych na závěr chtěla říct, abyste se nezalekli a šli to zkusit. Myslím, že čichat se dá s každým pejskem. Protože když člověk jednou objeví, co se skrývá za psím čichem, nepřestane ho to fascinovat celý život. A ty překážky, které cestou při té stopařině potkáte, ty jdou vždy nějak překonat. Jenom nesmí člověk chtít zázraky, musí hledat alternativní řešení a nesmí se hroutit, když to někdy nevyjde. Naopak, berte to jako perfektní zaměstnání hlavičky vašeho parťáka, je to skvělé psychické vyžití, které uklidňuje, dává průchod stresu, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak. A hlavně – upevňuje to váš vztah!
„Don´t wait for the perfect dog, take the dog and make it perfect!“
Sabina Benešová
https://www.facebook.com/guliverzfidelaku
@guliver_prag_ratter
Foto: archiv Sabiny Benešové, Ingrid Remetová, Lucie Dohnanská, Stanislava Petele
Guliver z Fideláku
Plemeno: Pražský krysařík
Datum narození: 11. 4. 2013
Stopařské zkoušky: ZPS1, FPr1-3, IFH-V, IFH1
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Stopujeme přesně VIII. Díl
Už jste se také nemohli dočkat osmého pokračování našeho stopařského seriálu? Chcete se ...
Pachové prácePraktická stopa je opravdu náročnou soutěží!
Slyšeli jste už někdy o stopařském závodě s názvem Praktická stopa? Pak vězte, že nejde o ...
Reportáže
Podobné článkyCelkem 109 článků na téma: pachové prácepředchozí článek
Vzruchy a vyrušení – cílená cvičení v mantrailingu 12. díldalší článek
Stopujeme přesně XXVI. díl
▲ - Vybavení