Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Zrychluje ve stopě i váš pes? Tak to nejste první, ani poslední! Stejný problém řeší i naše čtenářka se svým německým ovčákem. Potřebujete s tím také pomoci? A jste zvědaví, jestli má Katka Houšková recept i na tento problém? Posuďte sami…
Mám desetiměsíčního německého ovčáka, se kterým se snažím stopovat. Momentálně jsme ve fázi přechodu do tzv. „činek“, respektive máme za sebou čtyři tyto tréninky. Poprvé jsem Benovi hodně pomáhala nejprve přidržením u nášlapu a poté ukazováním pamlsků v rovném úseku. Ve čtverci na konci už pracoval samostatně. Při druhém opakování se zdálo, že pochopil přesně, o co jde. Bohužel další dvě stopy byly dost hrozné. Pes se jakž takž zdržel na nášlapu, ale na rovném úseku dal hlavu dolů jen minimálně, moc se nesoustředil a táhl směrem k dalšímu čtverečku, kde bylo více pamlsků. Teď tedy řeším, co s tím. Mohla byste mi poradit, prosím?
Dobrý den,
děkujeme za vaši reakci a pokusím se tedy váš problém trochu rozebrat.
Už v úvodním článku o „činkách“ jsem zmínila, že některým psům mohou dělat problémy. Je to v tréninku zvířat běžná věc – jedna metoda někomu sedne a někomu vůbec. V činkách se objevují problémy, jako máte vy, kdy pes spěchá do čtverců, anebo naopak problémy opačné, že ho čtverce zdržují, a tak je ignoruje. A některým naopak zase činky sedí a ve čtvercích se motivují a do jisté míry i odpočívají. Co tedy s Benem? V první řadě bych ráda řekla, že máte inteligentního psa, který jasně chápe, ve které části stopy je pro něj nejvýhodnější pracovat, tedy kde je největší odměna, a právě proto spěchá a tato místa cíleně vyhledává. V budoucnu, až do stopy zařadíte předměty, se velmi pravděpodobně objeví stejný problém. Pokud u předmětů budete odměňovat víc (odměnou vyšší hodnoty), což v počátku budete muset, velmi brzy se změní vaše stopování na sprint od předmětu ku předmětu. Proto (trochu předbíhám) až zařadíte předměty, budete muset velmi přemýšlet nad hodnotou odměny u předmětu, abyste to nepřehnala. Nyní už ale k činkám. Možností řešení je několik:
www.katcinasmecka.cz
Ilustrační foto: Roman Rakovan
«Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví.»
Dovolte nám blíže představit plemeno, které si nese nejen vznešené jméno, ale i řadu ...
Méně známá či málopočetná plemenaRozhovory o plemeniTento týden se pomyslně rozloučíme s plemenem zlatý retrívr, a tak jsme na závěr požádali ...
Rozhovory o plemeni-->