Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Víte, jak nesmírně důležité je sledovat u svého plemene nejen exteriér a povahu, ale také zdraví? A na co se zaměřit u kavalírů? Opravdu si koupí tohoto plemene zaděláváte na nemocného společníka nebo je to zlidovělé zveličení možných problémů? Odpovědi na tyto a další otázky vám nabízí následující článek…
Kavalír King Charles španěl se jakožto módní společenské plemeno těší rostoucí popularitě, přesto je drtivá většina zájemců o své první štěně vyděšená kavalířím zdravím. Tento článek má za úkol informovat o možnostech prevence a nastínit závažnost jednotlivých onemocnění.
Vřele doporučuji důkladněji prostudovat problematiku každého onemocnění například na stránkách http://cavalierhealth.org. Podat podrobné informace je nad rámec jednoho článku.
S rozvojem veterinární medicíny, dostupnějšího a kvalitnějšího vybavení i ochotou ze strany majitelů a chovatelů poskytnout své čtyřnohé přátele k vyšetření se dnes objevují a pojmenovávají problémy, které byly dříve třeba s něčím zaměňovány.
Plemeno kavalír King Charles španěl má štěstí v tom ohledu, že se mezi jeho chovateli a příznivci vyskytuje spousta těch, kteří jsou ochotni o dlouhodoběji známých i nově definovaných zdravotních problémech diskutovat a hledat vhodná řešení. Osvětové akce jsou pořádány několikrát ročně a těší se zájmu i dobré účasti.
Jakou podporou může být pouhé vědomí o zdravotních predispozicích a prevenci při výběru štěněte? V tom vám doufám tento článek pomůže.
MVD – onemocnění mitrální chlopně srdce. Vyšetřuje se veterinárním specialistou kardiologem, pes je při vědomí. Doporučené je v ČR sledování poslechem, mnoho chovatelů již dnes bere za standard kompletní vyšetření každý rok. V zahraničí se převážně poslech nepovažuje za dostačující.
DOV – dědičné oční vady. Vyšetření je prováděno veterinárním specialistou oftalmologem, pes je při vědomí. Oko je nutné před vyšetřením rozkapat. Kontroluje se zhruba patnáct možných vad. V ČR je doporučené vyšetřovat každé dva roky, zahraniční zdroje doporučují vyšetření opakovat každý rok.
PL – luxace patelly/čéšky vyšetřuje ortoped pohmatem, pes je při vědomí. V ČR je doporučené vyšetření jedenkrát za život, v zahraničí doporučují každoroční sledování.
DKK – dysplazie kyčelního kloubu vyžaduje k diagnóze rentgenový snímek pořízený v anestezii. Hodnotit snímky může pouze proškolený ortoped. V ČR je vyšetření spíše vzácností. V zahraničí jej doporučují provádět po druhém roce jedenkrát za život psa.
SM – syringomyelie se vyšetřuje v celkové anestezii magnetickou rezonancí, vyhodnocení může provádět pouze proškolený neurolog. V ČR je vyšetřený chovný jedinec spíše vzácností, v zahraničí častý, některé země mají vyšetření povinné. Doporučuje se první vyšetření do tří let a opakované po šestém roce.
DM – degenerativní myelopatie. Diagnostikuje ji genetický test prováděný certifikovanou laboratoří jednou za život, vzorek může odebrat kterýkoliv veterinář. V ČR je vyšetření vzácností, v zahraničí se dostává do popředí zájmu.
EF – syndrom záchvatovitého padání (Episodic Falling Syndrome). K diagnostice se využívá genetický test prováděný certifikovanou laboratoří jednou za život. V ČR i zahraničí je dnes běžné, že mají jedinci výsledek zapsaný na základě dědičnosti. Vždy je nutné vyšetřit potomky pocházející ze spojení s přenašečem před využitím v chovu!
CC/CCSID – syndrom kadeřavosti srsti a suchého oka (Dry Eye and Curly Coat Syndrome). K diagnostice se využívá genetický test prováděný certifikovanou laboratoří jednou za život. V ČR i zahraničí je dnes běžné, že mají jedinci výsledek zapsaný na základě dědičnosti. Vždy je nutné vyšetřit potomky pocházející ze spojení s přenašečem před využitím v chovu!
O čistě genetických vadách kavalírů ví jen velmi málo zájemců o štěňata. Díky důslednosti Cavalier King Charles Spaniel klubu Čech, Moravy a Slezska se naštěstí v chovu s PP onemocnění syndrom záchvatovitého padání a syndrom kadeřavosti srsti a suchého oka podařilo od roku 2012 eliminovat, to se ovšem nedá tvrdit o jedincích bez PP. Postižený jedinec může mít oba rodiče na první pohled zcela zdravé bez příznaků onemocnění, predispozice však mohou přenášet na potomky. V případě, že štěně získá predispozice ke vzniku onemocnění od obou rodičů, je postiženo neléčitelnou vadou.
Důkladným informováním se na stáří a zdravotní stav rodičů, prarodičů a dalších předků, ale i ostatních potomků vybraného páru si můžete udělat přehled o zdravotních možnostech, které může mít narozené štěňátko. Mnohdy u zájemců převládá pouze touha po informaci o ceně. Z mého pohledu je zájem o informace o výsledcích zdravotních vyšetření malý, přičemž většina chovatelů je nakloněna zájemce o zdravotních predispozicích i závažnosti nemocí informovat.
Především nejznámější z kavalířích neduhů – onemocnění srdce vyloučíte nejlépe dle stavu prarodičů a starších předků, o kterých již jsou dnes dostupné mnohdy velmi kvalitní informace. Přístup chovatelů se však rozprostírá do velmi širokého spektra, každý si své normy stanovuje samostatně a kluby v tomto ohledu zůstávají pouze u doporučení. Je dobré, aby sám zájemce měl dostatečnou informovanost a představu o tom, jak důkladně a kvalitně chce být před koupí informován a na tomto základě hledal chovatele, který mu bude svým přístupem nejbližší.
Dodržel chovatel doporučené věkové hranice rodičů?
Mladší z rodičovského páru by měl být starší dvou a půl let, ten druhý by měl být starší pěti let, ideálně oba s výsledkem „bez nálezu“. Doporučení uvádí shodně Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska i zahraniční MVD chovatelský protokol.
Jakou metodou měli rodiče vyšetřeno srdce a s jakým výsledkem?
Je esenciální spojit výsledek s vyšetřovací metodou. Pokud budou rodiče bez nálezu poslechově nebo po kompletním vyšetření, nemají takové informace shodnou váhu, byť výsledek shodně zní.
Měli další předci nález na srdci, a v jakém věku?
Zachycení prvních známek degenerace na srdeční chlopni vzhledem k věku může být také měřítkem, přičemž kýžený je nález v co nejpozdějším věku. Je nutné ptát se i na metodu vyšetření, to sonografické odhalí problém z pravidla dříve.
∼ Je esenciální spojit výsledek s vyšetřovací metodou. Pokud budou rodiče bez nálezu poslechově nebo po kompletním vyšetření, nemají takové informace shodnou váhu, byť výsledek shodně zní. ∼
Jak se zdravotní stav postižených předků vyvíjel?
Měli stejné výsledky i při dalším vyšetření? Jak rychle degenerace postupovala? Kdy byla nasazena léčba? Jak léčba zabírala? Z odpovědí si můžete udělat jasnější představu o závažnosti stavu srdce konkrétního předka.
Zemřel některý z předků na srdeční kolaps nebo na s onemocněním srdce či léčbou související problémy?
V dnešní době na srdeční kolaps umírá čím dál tím méně kavalírů, pokud se tak stane, je dobré to před koupí štěněte z takové linie vědět. Část kardiaků může zemřít na selhání orgánů (především ledvin), které může být spojeno s medikací při léčbě srdečního onemocnění.
Na které nemoci mají rodiče testy DNA?
Povinností u Cavalier King Charles Spaniel klubu Čech, Moravy a Slezska je testovat na syndrom záchvatovitého padání a syndrom kadeřavosti srsti a suchého oka. Ovšem pozor, klub chovatelů Kavalír a King Charles Španělů Praha toto po svých členech jako povinné nepožaduje. Spousta jedinců má dnes výsledky testů dědičné po rodičích. Zpozorněte v případě, že je někdo z rodičů či předků přenašečem, tedy se u něj genetická porucha neprojevuje, ale může mít sklon předat ji svým potomkům. Pokud takové sklony štěněti předají oba rodiče, štěně bude vykazovat dané onemocnění. Potomci ze spojení s přenašečem musí být před využitím v chovu vždy vyšetřeni. Degenerativní myelopatii momentálně testuje jen úzký okruh chovatelů a majitelů, jedná se o zcela dobrovolné vyšetření.
Kdy byli rodiče naposledy na vyšetření očí a s jakým výsledkem?
Vyšetření by nemělo být starší než dva roky od narození štěňat s výsledkem prostý dědičných očních vad. Jakákoliv zjištěná oční vada by měla být z chovu vyřazující.
Vyskytly se dědičné oční vady u některého z předků?
Vyšetření je nutné během života opakovat. Je možné, že se u některých kavalírů v pozdějším věku dědičné oční vady vyskytnou, takoví jedinci již nemají být použiti v chovu. Majitelé potomků psů, u kterých se dědičné oční vady vyskytly, byť v pozdějším věku, by měli dodržovat pravidelné preventivní kontroly a obezřetněji takové jedince využívat v chovu.
Měl někdo z předků problémy s pohybem v pozdějším věku?
Touto otázkou pokryjete hned tři možné problémy, luxaci čéšky, dysplazii kyčelního kloubu a degenerativní myelopatii. Pohyb je pro psa přirozenou radostí, je dobré myslet i dnes na to, co by mohlo nastat za deset až dvanáct let.
Měl někdo z předků potíže s patellami?
Přes veškerou snahu a prevenci se mohou v chovu problematické patelly vyskytnout, je lepší mít širší přehled o předcích, případně o ostatních potomcích rodičů. V chovu jsou přípustné patelly se stupněm 0 a 1. Zahraniční zdroje uvádějí, že se může stav v průběhu života zhoršit, určitý vliv může mít i zátěž při sportu, nevhodná zátěž během dospívání či pohyb na kluzkém povrchu (např. laminátové plovoucí podlahy). Je dobré se zeptat, zda někdo musel podstoupit operaci, byť by to bylo až v pozdějším věku. Luxace čéšky se může vyskytnout i v důsledku úrazu.
Byli rodiče vyšetřeni na dysplazii kyčelních kloubů?
Dnes jde už spíše o raritní vyšetření. Svého času bylo v Cavalier King Charles Spaniel klubu Čech, Moravy a Slezska povinné před uchovněním. Esenciální je dobré osvalení, to může nižší stupně dysplazie kompenzovat. V zahraničí vyšetření stále patří mezi doporučovaná, procento postižených psů za posledních několik let kleslo, ale to může být i v důsledku klesajícího počtu vyšetřených psů.
Podstoupil někdo z rodičů či předků magnetickou rezonanci, v jakém věku a s jakým výsledkem?
Byť se vyšetření netěší zrovna velké oblibě, postupně přibývá vyšetřených jedinců a stále častěji je vyšetřený alespoň jeden z rodičů. Nejčastěji u importovaných jedinců lze dohledat vyšetření rodičů, přestože daný jedinec vyšetření nepodstoupil, to mohou být také přínosné informace.
Jsou rodiče příbuzní?
Toto je velmi důležitá otázka. Z hlediska populační genetiky by ideálně rodiče vůbec příbuzní být neměli, čím opakovanější a bližší příbuznost u předků objevíte, tím větší je pravděpodobnost zesílené predispozice k některému dědičnému onemocnění. Bohužel v dobách, kdy se v ČR začínalo s chovem, byly omezené nejen znalosti, ale i podmínky. Proto se ve velké většině českých linií příbuznost objevuje. Naštěstí se v dnešní době daří rozšiřovat genetickou základu dovozem ze zahraničí, zahraničním krytím, ale i tak je dobré být v tomto směru obezřetný, protože i pro příbuzenskou plemenitbu mohou chovatelé dostat povolení, ovšem celkový výsledek není pochopitelně nikdy předem jasný a záleží hlavně na štěstí.
∼ Kdo má zájem, může získat spousty informací, ovšem je potřeba je umět zpracovávat s trochou selského rozumu a hlavně se hned úplně nevyděsit! ∼
Pečlivým dotazováním se můžete dozvědět i o jiných v té době nepotvrzených neduzích, které toho času ještě nemusely být v povědomí, ale stejně tak o rakovině, epilepsii, hluchotě či alergiích. Jedince ovlivňuje až deset předchozích generací, takže kdo má zájem, může získat spousty informací, ovšem je potřeba je umět zpracovávat s trochou selského rozumu a hlavně se hned úplně nevyděsit.
Mohu říct, že chovatelé jsou nakloněni zlepšování zdravotního stavu populace, proto již dnes spousta kavalírů prožije větší část svého života bez zdravotních komplikací. I díky zdravotní osvětě Cavalier King Charles Spaniel klubu Čech, Moravy a Slezska mají z velké části chovní jedinci pravidelně sledované srdce specialistou, často nejen poslechem, ale i pomocí moderních zobrazovacích technik, které odhalí poškození už ve velmi raném stádiu. Vypozorovala jsem, že věk prvního výskytu onemocnění srdce se pohybuje mezi šestým až osmým rokem. V tomto rozmezí se ukáže, jak jsou karty rozdány. Srdce může být s minimálním nálezem dalších několik let. Stav se může ale i zhoršit, proto je důležité dodržovat předepsané časové rozmezí mezi preventivní prohlídkou, kterou v takových případech kardiolog stanovuje běžně na tři až šest měsíců. Díky pravidelným kontrolám a včasnému nasazení léků se i kavalír s nemocným srdcem může dožít nadprůměrného věku. Je dobré se neděsit, když se u našeho parťáka, jeho rodičů nebo dalších předků problém vyskytne, ale sledovat vývoj onemocnění v širším kontextu.
Je důležité mít na paměti, že nejen vrozené predispozice se projevují na zdraví našich čtyřnohých přátel. Notnou část z celkového zdraví je možné ovlivnit z pozice majitele stravou, přiměřeným pohybem, vhodnou fyzickou zátěží a udržováním celkové kondice, zkrátka zdravým životním stylem.
Podstatná je bezesporu častá rada chovatelů – brát zřetel na postupné vyzrávání kloubní a kosterní soustavy štěněte. Seskoky, schody, kluzké podlahy, to vše může mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad a společně s vrozenými predispozicemi vytvářet problémy.
∼ Notnou část z celkového zdraví je možné ovlivnit stravou, přiměřeným pohybem, vhodnou fyzickou zátěží a udržováním celkové kondice, zkrátka zdravým životním stylem! ∼
V dnešní době má k obezitě blízko nejen velká spousta lidské populace, ale také té zvířecí. Majitelé často v dobré víře dopřávají svým mazlíčkům velké množství dobrůtek, vyšší dávky krmení. Ruku v ruce s kouzelným pohledem kavalírků a vyšším apetitem, kterým někteří jedinci oplývají, je snadno zaděláno na malér. Nadváha se negativně podepisuje nejen na kloubech, ale také na stavu srdce a dalších vnitřních orgánů, které jsou v jejím důsledku vystaveny vyšší zátěži. Optimální váha kavalírka by se měla držet v rozmezí pět až devět kilogramů s ohledem na individuální tělesnou konstituci.
Závěrem přeji všem zájemcům o toto úžasné plemeno dobrou ruku při výběru chovatelské stanice a štěňátka, vyvarování se neduhům a prožití spousty krásných společných let.
CHS Bečva Ruberries
https://www.facebook.com/becvaruberries/
Ilustrační foto: Kateřina Kretková, Kateřina Brchelová, Martina Čejková, Jan Hovorka
Na ilustračních fotografiích jsou psi v majetku autorky článku a její odchovy.
Tak by se dali charakterizovat psi ve druhé skupině FCI. Najdeme zde rozdílná plemena jak ...
Ostatní rozhovoryTaké už se těšíte na slibovaný rozhovor s majitelkou letošního Šampiona šampionů a ...
VýstavyOstatní rozhovory-->